44 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-2 A Mo i Rana Sandnessjöen;: Mosjoen Bronnoysund Borgefjell hoofdwegen spoorlijn veerdienst 9 regionaal centrum lokaal centrum A bergketen gletsjer 1Oslo 2. Bergen 3.Trondheim 4. Stavanger 5. Bodo Helgeland's ligging in Noorwegen Noorse Zee •&9 30 km Figuur 1. Het eerste kaartje in het hoofdstuk over Helgeland (Noorwegen), dat de topo- grafie en ligging van het gebied aangeeft. Een illustratie van de manier waarop auteurs de vrije hand hebben gekregen bij de kartografische ondersteuning van hun tekst. In dit geval heeft auteur Van Rijkom in zijn hoofdstuk een prima en zeer doelmatiggebruik ge- maakt van kartografische hulpmiddelen. Zijn bijdrage was zelfi de enige met een echt routekaartje voor de excursie. Waarschijnlijk heeft Van Rijkom de kaartjes zelfgemaakt en zijn ze alleen in de stijl van het boek ingepast. Het enige bezwaar dat tegen zijn kaartjes kan worden ingebracht is dat de generalisatie tamelijk grof en rechthoekig is. En dat is nogal störend bij de weergave van de Noorse fiordenkust. kaartje is opgenomen, dan komt het nogal eens voor dat plaatsen en andere geografische eenheden die in de tekst worden genoemd niet altijd op het kaartje voorkomen, terwijl daarvoor vaak best wel ruimte is (bijvoorbeeld in het hoofdstuk over de Toscaanse corridorregio). Daarom moest ik er in veel gevallen al snel een atlas bij pak- ken. Verreweg de meeste auteurs kwamen tegemoet aan het verzoek van de re- dacteuren om suggesties te doen voor excursies. Een kaartje met de gesugge- reerde excursiepunten en de route van de excursie zou de lezers ongetwijfeld helpen, maar wordt in het boek in lang niet alle gevallen aangeboden, of, indien wel, vaak op een manier die voor verbetering vatbaar is. In het hoofdstuk over de Amsterdamse Zuidas ontbreekt bijvoorbeeld een grootschalig kaartje van het besproken gebied en is er alleen een kleinschalige overzichtskaart van Amsterdam als ge- heel. Er wordt daarmee niet echt een inzicht geboden in de ruimtelijke structuur van de Amsterdamse Zuidas, terwijl er in de tekst veel en in detail over geografische locaties wordt ge- sproken. Bij de beschrijving in woor- den van de route van de gesuggereerde excursie wordt voorgesteld om een stratenkaart van Amsterdam mee te nemen. Een dergelijk voorstel wordt in een paar andere hoofdstukken 00k ge- daan, daar waar een betere kartografi sche ondersteuning in het boek zeer wel mogelijk zou zijn geweest. Zo vormt Hoofdstuk 21 de schriftelijke neerslag van een onderzoek gericht op het 'in kaart' brengen van het dorp Po- deni en de omliggende regio op het Transsylvaanse platteland (zo Staat het er letterlijk!). In het boek wordt het hoofdstuk echter slechts geillustreerd door een enkele kleinschalige kaart van nota bene heel Roemenie met grote delen van naburige landen. Op die kaart staan lang niet alle geografische entiteiten, noch de route van de excur sie die in de tekst worden genoemd. De grote uitdaging voor redacteuren van een boek als Steden en streken, met zo veel hoofdstukken en zo veel au teurs, is om te voorkomen dat de ver- schillende bijdragen als los zand aan elkaar hangen. En hoewel hiervoor is gesteld dat er wat dat betreft in karto- grafisch opzicht Verbeteringen moge lijk zouden zijn, moet toch worden vastgesteld dat de redacteuren met veel succes de uitdaging zijn aangegaan: ze zijn er al met al zeer wel in geslaagd om met de 21 'case studies' een goed totaalbeeld te schetsen van Hoekveld's Verdiensten voor de stadsgeografie (zijn jaren aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, 1967-1985) en de regionale geografie (Universiteit Utrecht, 1985- 1998). Het resulterende boek is daarbij uitstekend verzorgd en deed in ieder geval mijn geografisch hart weer eens wat sneller kloppen! C.P.J.M. van Elzakker Digitale Kartentechnologie 21. Arbeitskurs Niederdollendorf 1997 Kartographische Schriften Band 3 Bonn: Kirschbaum Verlag GmbH, 140 pp., 24 x 16,5 cm ISBN 3 7812 1452 4 Prijs dm 40,- De Arbeitskreis Praktische Kartogra phie' is te vergelijken met onze werk- groep Kartografische Productie Tech nieken. Zij organiseert sinds 1957 min of meer geregeld een Arbeitskurs. Zo'n Arbeitskurs heeft veel weg van de stu- diedagen, die de nvk in jaren tachtig jaarlijks organiseerde: een vierdaags praktijkgericht programma rond een bepaald thema en met 40 tot 80 deel- nemers. Deze 2ie Arbeitskurs werd ge- houden van 29 September tot en met 2 oktober 1997 en voor het eerst niet in Niederdollendorf, maar in Königslut ter am Elm, dat centraler ligt ten op- zichte van de voormalige DDR-staten. Het onderwerp was Digitale Karten technologie en alle twintig lezingen zijn gebundeld in Band 3 van de serie Kar tographische Schriften. Het voorwoord noemt als aanleiding voor deze Arbeitskurs de constatering, dat tegenwoordig iedereen met een Mac- of pc-computer denkt kaarten te

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 50