ICS Kartographische Schriften 45 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-2 Band 3 Digitale Kartentechnologie 21Arbeitskurs Niederdollendorf 1997 KIRSCHBAUM VERLAG BONN Ik kunnen maken en dat vervolgens nog doet ook! Daar moeten kartografen consequenties uit trekken en die zijn: de producten moeten meer afge- stemd worden op de gebruiker; kartografie moet betaalbaar blijven (wel: 'zo goed als nodig', maar niet 'zo mooi als mogelijk'). Deze twee zaken, marketing en be- drijfseconomie, zijn belangrijke nieu- we dementen in deze cursus. Verder wordt er, naast het eigenlijke vakge- bied, ruim aandacht gegeven aan de nieuwe media (cd-rom, Internet en In tranet) die massaal op ons afkomen. Deze nieuwe media vervangen de ana loge kartografische producten nu nog niet, maar vormen er wel al een aan- zienlijke aanvulling op. De lezingen zijn thematisch gegroe- peerd in een viertal blokken. Blok i heeft als onderwerp: Economie en marketing in de kartografie. De eerste lezing in dit blok heeft de uitdagende titel: 'Marketing: alleen maar reclame en verkoop?' Daarin wordt serieus ingegaan op het belang van strategische planning, klantenbin- ding, kwaliteitscontrole en standaardi- satie. En er worden voorbeelden gege ven van goede producten, die het door siechte marketing toch niet gered heb- ben. De tweede en laatste lezing in dit blok gaat over het goed calculeren en beheersen van de kosten. Blok 2 heeft als onderwerp: Inwinnen en bemerken van digitale data. Dit blok begint met een lezing over de omzetting van analoge gegevens in di gitale geo-informatie door middel van scannen en semi-automatische vectori- satie en classificatie met het zelflerende Zwitserse Maptech-systeem. Ook de tweede lezing handelt over dit onder werp, maar besteedt meer aandacht aan patroonherkenning en hybride data-opslag, ditmaal van de firma Moss. Daarna volgen een drietal lezin gen over de digitale vervaardiging van topografische kaarten op basis van atkis (Amtliche Topographisch-Karto graphisches Informations System). In hun lezingen gaan het Landesvermes sungsamt van Nordrhein-Westfalen en dat van Niedersachsen zowel in op de inwinning als de presentatie. En de fir ma Giscon presenteert hun karma: een uitgebreide presentatie-module voor atkis, gebouwd in Arc/Info. Dit blok eindigt met een lezing over het CAD/cis-formaat citra, dat door firma ciss tdi wordt voorgesteld als een standaard uitwisselingsformaat. Bij- zonder hierbij is, dat behalve de bete- kenis ook de opmaak en topologie meegenomen kan worden. Dat is uniek, maar het formaat bevindt zieh nog in een ontwikkelstadium. Blok 3 heeft als onderwerp: Uitvoermo- gelijkheden uit het digitale databestand. In Duitsland worden technische ter- men gewoonlijk eerder vertaald dan in Nederland. Daarom valt het op, dat er in dit blok zoveel Engelse termen in ti- tels en teksten staan. Dat wijst op de snelheid waarmee de nieuwe technie- ken opkomen en ook worden toege- past; nog voor men Duitstalige begrip- pen heeft kunnen bedenken. De eerste lezing heeft als titel: 'digitale kleurendruk computer-to-press' en beschrijft de overgang van digitale filmbelichting via computer-to-plate naar digitaal drukken. Geschat wordt, dat de körnende tijd van alle media- communicatie 70% op papier en 30% op beeldscherm zal verschijnen. Voor- delen van digitaal drukken zijn: men hoeft geen gedrukte voorraad aan te houden, het maken van films en druk- platen vervalt, individualisering is mo gelijk en men kan altijd de meest re- cente versie leveren. Als nadelen ten opzichte van offset worden genoemd: de lagere resolutie, het kleine formaat en de oplopende kosten bij hoge opla- gen. Interessant is ook de lezing over Color Management: een systeem om te zorgen dat kleuren in het eindpro- duet zoveel mogelijk gelijk zijn aan die in het ontwerp. Verder is er een aantal lezingen van bekende fabrikanten van digitale kleurkopieerapparaten voor kleine oplagen en van digitale druk- persen voor middelgrote oplagen (200 tot 5.000 stuks) op een nog beperkt formaat (tot A3+). Vandaar dat de computer-to-plate techniek ook aan de orde komt, waarbij drukplaten zonder tussenkomst van films belicht worden. Door het geautomatiseerd wisselen van drukplaten wordt stilstand van een dure pers tot het minimum beperkt en kunnen grotere formaten en hogere oplagen ook concurrerend worden ge- drukt. En voorlopig is de kwaliteit hiervan ook hoger. Blok 4 heeft als titel: Kartografie in de nieuwe communicatie-media De eerste lezing van dit blok heeft als prikkelende titel 'Digitale Kartografie - Verhalen uit 1001 toepassingen. Hierin wordt het ontwikkelingsproces van de kartografie geschetst. Vroeger duurde het maken van een kaart weken tot maanden, vandaag maken 'hobby-kar- tografen' met gis en dtp een kaart in enkele uren. Het kunstzinnige aspect neemt af, maar het aantal gebruikers wordt alleen maar groter. De twee vol- gende lezingen gaan over de voordelen van de nieuwe media, zoals cd-rom en Internet, voor de kartografie. Steeds wordt daarbij ook de mogelijkheid van individualisering van de informatie genoemd. In de laatste lezing tenslotte brengt ibm orde in de digitale beeld- chaos met programmatuur voor grote digitale beeldarchieven. Hiermee kun nen beeiden aan de hand van kleur, textuur, contour e.d. automatisch be- schreven en geclassificeerd worden en ook weer teruggevonden worden. De helft van de lezingen werd gegeven door medewerkers van bedrijven, die met hun producten ook aanwezig wa ren op een kleine tentoonstelling tij- dens de Arbeitskurs. Daarmee wordt een goed beeld gegeven van wat er in de praktijk al mogelijk is, al gaat in sommige lezingen de aandacht voor het eigen systeem ten koste van het bredere overzicht. In het voorwoord is ook aandacht geschonken aan deze vermenging van informatie en com- mercie. Maar terecht wordt geconclu- deerd dat in deze opzet beide partijen er hun voordeel mee kunnen doen. In deze uitgave zijn ook echte adverten- ties opgenomen, waardoor het moge lijk was om bij de lezingen illustraties in kleur op te nemen. En dat maakt Digitale Kartentechnologie niet alleen een informatieve maar ook een aan- trekkelijke publicatie. M.A. Damoiseaux

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 51