The Four-Color Theorem 'Rudolf Fritsch Qerda Fritsch History, Topological ät/k Foundations, W and Idea of Proof KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Politiek en Ruimte met uitgebreide aandacht voor de Koerden (zie figuur) en voor Nigeria en tenslotte een mooie serie satellietbeelden van de ontwikke- ling van El Nino in 1997. Als geheel is dit katern een aanvulling op de huidige Bosatlas welke eigenlijk in het geheel ge'integreerd zou moeten worden. Dat zal ongetwijfeld bij een nieuwe edicie wel geschieden, echter nu is gekozen voor een los katern. Waarom er niet meteen een 52c editie van gemaakt? Kartografisch en reprotechnisch ziet het er allemaal keurig verzorgd uit, zo- als we van de atlasmakers uit Gronin gen gewend zijn. Toch zijn er enkele onduidelijkheden. Zo ontbreken bij de serie remote-sensingbeelden van het Aralmeer, La Paz en Burkina Faso de schaalaanduiding, zowel bij de satel lietbeelden als de bijbehorende kaart- jes. Voorts ontbreekt bij deze satelliet beelden enige vorm van legenda. Hoe- wel dat in enkele gevallen voor zichzelf spreekt (bijv. het onderscheid tussen water en land bij de kaartjes van het Aralmeer) is dat bij de beeiden van Burkina Faso minder helder. De twee tijdstippen die zijn vergeleken geven een afname van groene kleuren weer, echter uit de toelichting blijkt dat het juist om een toename van vegetatie gaat in de betreffende periode. Je zou bij vegetatie de associatieve kleur groen verwachten in plaats van rood. De remote-sensingbeelden van pagina 180 en 181 geven een fraai overzicht van het scala aan toepassingsmogelijk- heden welke remote-sensingbeelden bieden, zoals grondgebruik (omgeving Dalem), waterkwaliteit (Loosdrechtse Plassen), onderwaterrelief (Atlantische Oceaan), weersverwachting, ozoncon- centraties, onderwaterafzettingen, wa- tertemperatuur en olielozingen. Aan Japan zijn twee volle atlaspagina's met meerdere kaarten gewijd. De eer- ste (p. 185) betreft de handel van Japan met de rest van de wereld in 1965 en 1995, aangevuld met kaartjes van bui- tenlandse investeringen en grondstof- fen-import en auto-export. Dit levert de gebruikelijke complexe kaarten met cirkeldiagrammen, choropleetkleuren en stroomdiagrammen op. Ondanks de overvloed aan informatie verkrijgen we toch een duidelijk beeld, waarmee het maken van kaarten weer zijn waar- de bewijst. Dezelfde informatie in ta- belvorm weergeven zou een dorre, moeilijk te interpreteren brij van gege- vens opleveren, die een veelvoud van nu benutte ruimte zou innemen. Ze- 1999-XXV-2 ker zo interessant zijn de kaarten van Japan onder het thema Actieve Aarde. Deze kaarten geven een beeld van het natuurgeweld dat Japan bedreigt. De platentektoniek, morfotektoniek en diepzeerelief verschaffen inzicht in de achtergronden van de aardbevingen en de tsunami's. Daaraan worden nog toegevoegd de veelvuldige wervelstor- men. Een drietal kartogrammen toont de gevolgen en de benodigde uitgaven voor herstel na geleden schade en voorts de preventieve risicobeheersing. Pagina 184 is gewijd aan handel en welvaartsverschillen in de Europese Unie. Met name de effecten van de maatregelen tussen 1965 en 1995 wordt in de kaartjes uitgebeeld. Uit het kaartje van netto bijdragen en ont- vangsten van de EU-landen blijkt on der meer dat iedere Nederlander in 1995 250,- heeft bijgedragen aan de eu en iedere Griek 1100,- heeft ont- vangen. Met betrekking tot de lay-out kan worden opgemerkt dat alle kaartjes zijn ingekaderd, een trend die al waar- neembaar was bij de overgang van de 50e maar de 5ie editie. Alleen de kaart jes van Nederland op p. 183 zijn nog als eilandkaartjes weergegeven. De kleurstelling is als vanouds rüstig en afgewogen en toch helder. De voortgaande invloed van de computer- techniek is 00k zichtbaar in het ge- bruik van verlooprasters. Samenvattend kan gesteld worden dat de Grote Bosatlas weer is aangevuld met een fraaie verzameling kaarten en satel lietbeelden, welke zowel voor de thuis- gebruiker als voor de HAVo/vwo-leer- ling compacte weergaven bevat van een aantal actuele geografische thema's. N.J. Bakker Noot: In de vierde oplage van de $ie edi tie is het losse katern in de band achterin de atlas ingebonden. Het katern is 00k nog los verkrijgbaar in sets van 10 exem- plaren voor het onderwijs. The Four-Color Theorem History, Topological Foundations and Idea of Proof Rudolf Fritsch, Gerda Fritsch Vertaald door Julie Peschke (Oorspronkelijke titel: Der Vier farbensatz, 1994 Biblioghraphisches Institut F.A. Brockhaus) New York/ Berlin: Springer-Verlag, 1998 ISBN 0-387-98497-6 Prijs dm 69,- Springer In dit boek Staat een wiskundig pro- bleem centraal dat bekend is onder de naam het vier-kleuren theorema. De kern van het probleem bestaat uit de vraag hoeveel kleuren er nodig zijn om een kaart te maken zo dat twee aan- eengrenzende landen nooit dezelfde kleur hebben, ongeacht de vorm van die landen. Het boek begint met de beschrijving van de geschiedenis van het probleem aan de hand van de mensen die zieh ermee hebben beziggehouden. Een advocaat en botanicus met een wiskundige opleiding, Francis Guth rie, kleurde halverwege de 19c eeuw een kaart in van Engeland, waarbij hij dacht te ontdekken dat een willekeuri- ge kaart altijd ingekleurd kon worden met vier kleuren, terwijl tegelijkertijd landen met gemeenschappelijke gren zen nooit dezelfde kleur krijgen. Het duurde niet lang of een aantal belang- rijke wiskundigen raakten hierdoor ge'interesseerd, maar slaagden er niet direct in het probleem wiskundig te 47

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 53