plans zijn (Koekange, De Wijk, Zuid- wolde en de Reestoever). Er is, samen met de bijbehorende oorspronkelijke aanwijzende tafelen (oat's), veel ge- bruik van gemaakt, en dat geeft ook aan hoe belangrijk het is dat de kada- strale minuutplans, als kadastrale ge- meente-atlassen, thans in de meeste provincies worden gefacsimileerd, en daarbij soms ook meteen, zoals in de provincie Utrecht, in digitale vorm be- schikbaar komen. We zullen daardoor ooit kunnen beschikken over een digi tale grondgebruikskaart van Nederland uit de periode rond 1830. Naast de kaarten moet hier nog een bron vermeld worden: die van de to- poniemen. Gerrit Smit, de Groningse leermeester van Elerie, hamerde bij zijn historisch-geografische Colleges ook altijd op het belang van de Studie van de veldnamen, omdat die aanwij- zingen gaven over de aard van het ter- rein op het moment van benoemen dan wel van opname. Welnu, Smit zou In de bijlage vindt men een achttal los- se kaarten, waarvan er vier met grond gebruikstinten ingekleurde minuut- bmrtendijks Und - haverland«rtcuhuu( - wetdefcampen buitendijkt Und verdrogmg door onthoofding starke achleruitgang hootland hawerlandcncuhuur (ve(dgr»t«lelielj - gete>deli)ke vertering van het binnendijks Und - vertchraling hakhoutcultuur - 'verhetding' kamper burtandijks Und iteHce versrhraling door bewetding en/of pUgger podxoiidenrig en verhetding (verzunngj dichtgroeien iweUtoten mandetjge ichapenbeweidlng J buitendijks Und vestiging keuterqen aanteg Koekangerwtj) herontginnmg met compoit tot weiland I999-XXV-2 zeer gelukkig geweest zijn met deze Studie: uit het onderzoek van de per- ceelsnamen in de kaarten van Carst Peters en die in de oat kon ook voor Koekange en het Reestgebied de nodi- ge informatie over de veranderingen in de bodemkwaliteit en daarmee in de gebruiksmogelijkheden van het land worden afgeleid; die informatie werd weer bevestigd aan de hand van bo- demprofielen en kadastrale en andere waarde-oordelen. Het is, nogmaals, vooral dat natuurlijke ineengrijpen van al die bronnen dat, zonder dat het ooit geforceerd werkt, zo'n plezierige in- druk van dit werk achterlaat. Bij de visualisatie van de vele gegevens is er knap gebruik gemaakt van twee- en driedimensionale tekeningen en modellen. We nemen daarvan hierbij een voorbeeld op, dat de ontwikkeling in de bedrijfsstijl in relatie tot het grondgebruik aangaf in het gebied van Koekange. Het toont driemaal eenzelf- de opstrekkend perceel, met grondge bruik in 1650, 1750 en 1850, geanno- teerd met opmerkingen die de Proces sen verklaren die aan de veranderingen ten grondslag lagen. Links wijst het perceel naar het zuidwesten, het kruist een aanvankelijk meanderend riviertje (de Koekanger Aa), een dijk, en gaat rechtsboven richting noordoosten, het Drents plateau op. Weerbarstig land vormt, op zijn beurt, waarschijnlijk een model voor toe- komstige ecologisch gefundeerde stu- dies van landschapsontwikkeling, hoe- wel de fraaie uitvoering waarschijnlijk onnavolgbaar zal zijn; men zal in de toekomst waarschijnlijk zijn toevlucht moeten nemen tot digitale publicaties, die door hun aard helaas minder toe- gankelijk zijn voor gei'nteresseerden. Voor in het cultuurlandschap gei'nte- resseerde bezoekers van Drenthe be- staat deze Studie gelukkig nog in boek- vorm. F.J. Ormeling 49

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 55