VAN DE REDACTIE I999-XXV-2 In de aanloop naar Ottawa, waar in augustus a.s. het körnende internatio nale kartografische congres van de ica wordt gehouden, worden veel bijzon- dere kartografische publicaties uitge- bracht. In Oostenrijk is net een nieu- we, bijzondere bundel Over hoogge- bergte-kartografie versehenen, als ar- gument om de iCA-werkgroep over dat thema tot commissie te transformeren. Anderen zijn bezig met het voorberei- den van publicaties die de instelling van een iCA-commissie voor kaartge- bruik op Internet stimuleren. Men zou kunnen zeggen dat 00k de nieuwe na tionale atlas van de Verenigde Staten onder die noemer valt: hij zal in elk geval het verkeer op de 'electronic su- perhighway' stimuleren! In dit kt- nummer wordt van de produetie van die nieuwe atlas verslag uitgebracht. Interessant is daarbij dat de bevolking van de Verenigde Staten de eerste na tionale atlas, die verscheen toen Nixon nog president was, helemaal vergeten is: bij een rondvraag bleek dat men er in een nationale atlas wegenkaarten en stadsplattegronden verwacht, en de producenten zullen nu, om het pu- bliek niet teleur te stellen, die demen ten 00k op moeten nemen. Om de gebruikswaarde van de topo- grafische kaart in Nederland 00k voor nieuwe groepen gebruikers te verho- gen, valt te overwegen om er speeifieke cultuurhistorische informatie aan toe te voegen. Zeker nu de Topografische Dienst overweegt om het dak van De- fensie voor dat van vrom te verruilen is er een kans voor heroverweging van de noodzakelijke objectcategorieen die het topografische basisbestand zou moeten bevatten. Mede in het kader van het Belvedere-project ter inventa- risatie van de cultuurhistorische erfe- nis valt te denken aan opname van ob- jecten van cultuurhistorische waarde. De resultaten van een onderzoek naar de mogelijke inhoud en vormgeving van zo'n verrijkte topografische kaart worden hier gebracht, met uitgewerkte voorbeelden. Om van te voren vast te kunnen stel len wat de eigenschappen van elektro nische atlassen zijn, zou men over hun functionaliteit gei'nformeerd willen worden; conventionele documentatie- methoden zijn daar nog niet op inge- richt. Daarom is het van belang de huidige beschrijvingsstandaarden in die richting aan te passen. In het arti- kel van Siekierska e.a. worden daar ini- tiatieven voor ontwikkeld. Als vierde bijdrage in deze serie van kaartgebruiksartikelen is een Studie opgenomen van de visualisatie van re sultaten van Gis-onderzoek van de be- reikbaarheid, aan de hand van een Stu die van Zuid-Afrika's Wilde Kust. Aan de hand van in Utrecht ontwikkelde Software worden de analyseresultaten gevisualiseerd en - en dat is vooral voor ons interessant - gei'nterpreteerd. Als resultaat van zo'n analyse wordt tot aanleg van een bepaald wegtrace beslo- ten, waarbij de kaarten dus als dss, de- cision support System ofwel beslis- singsgereedschap, fungeerden. Maar dat geldt eigenlijk evengoed voor kaarten van het hooggebergte of van de celtic fields en hunebedden in Drenthe - 00k dan is de kaart bij uit- stek het medium om snel zijn beslis- singen op te baseren. DE KAART OP STRAAT Oldenzaal De Overijsselse stad Oldenzaal heeft dit jaar ten behoeve van de viering van het 750-jarig bestaan een toepasselijke greep gedaan uit het stedenboek (circa 1649) van Joan Blaeu. Diens plattegrond van Oldenzaal maakt namelijk een belangrijk deel uit van het overkoepelende logo, dat speciaal voor de vele jubileumactiviteiten is ontworpen door het bureau Markt en Media. Ook zogeheten 'mer- chandisingsartikelen', waarvan de opbrengst na verkoop ten goede komt aan de jubileumorganisatie, zijn opgesierd met de veelkleurige kaart. Zo kan men de uitgave van Blaeu be- wonderen op stropdassen, herdenkingsmunten, pennen, wijnetiketten, aanstekers, klokken, placemats, vlaggen, agenda's, tassen, petten, sweaters, t-shirts, polo's, eau de toi- lette, glas-in-loodramen en nog veel meer. Oldenzaal kreeg stadsrechten in 1249, maar van oorsprong is de plaats veel ouder. Het stedenboek verhaalt over de Twentse nederzetting: 'Oldenseel is een van kleyne Steden in t Lantschap Overyssel, 't welck eertijts, soo men gelooft, van d'olde oft oude Salii oft Saliens bewoont was, en sijn naem ontfangen heeft De stadsplattegrond geeft waarschijnlijk de situatie uit het eerste kwart van de 17c eeuw weer. Dit blijkt uit de titelcartouche, die echter niet in het logo is verwerkt: oldenzalia Vt erat cum caperetur et munitiones ejus de- struerentur ab Ordinibus Belgien Foederatae, Anno 1626. Zoals de kaart laat zien, had Ol denzaal destijds een behoorlijk imposant uiterlijk. Het was by onser Vaderen tijdt een tamelijck sterck stedeken, met een hooge muer en torens versien aldus het ste denboek van Blaeu. In het jubileumjaar 1999 komt Oldenzaal voor de dag met tal van activiteiten. In juni is er bijvoorbeeld een grootse feest- week, met onder meer een vrijmarkt en een allegorische op- tocht. Daarnaast zijn er doorlopend diverse exposities over de stad en haar verleden. Voor een uitgebreide evenementen- agenda kan worden verwezen naar de brochure Oldenzaal ju- bileert, die verkrijgbaar is bij het Projectbureau Stichting Ol denzaal 750 jaar, Postbus 425, 7570 ak Oldenzaal. Tevens kan hier een bestellijst met bijbehorende prijzen van de reeds ge- noemde merchandisingsproducten worden opgevraagd. Overigens wordt er in Oldenzaal jubileert niet gerept over de bewuste stadsplattegrond in het jubileumlogo. En ook op het projectbureau hoorde men kennelijk iets nieuws. Bij deze wordt die leemte dus alsnog opgevuld! M. van Egmond 4

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 6