Voorzien metadata in de behoeften van kartografen? CMIT als meta-informatiegereedschap voor elektronische atlassen KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKELEN Siekierska D. Williams en G. Newton kaartbeheer, meta-data, praktijk TREFWOORDEN map curarorship, metadata, applications keyword s conservation des cartes et plans, meta-donnees, applications mots-ci.es Het vraagstuk dat in dit artikel wordt behandeld is de manier waarop bestaande metagegevens aan de behoef ten van kartografen tegemoetkomen. Het artikel is ge- baseerd op een orienterend onderzoek door de schrij- vers om tot de ontwikkeling van een systematische be- nadering van de Studie en evaluatie van elektronische atlassen te komen. Het artikel gaat in op de volgende vragen: wat zijn metadata, en wat zijn hun belangrijk- ste kenmerken? De in de Verenigde Staten ontwikkelde standaard van het Federal Geospatial Data Committee werd getest om zijn toepasbaarbeid voor de beschrij- ving van kartografische producten zoals elektronische atlassen na te gaan. Vervolgens werden aanbevelingen opgesteld voor de wijziging van bestaande standaarden om ze voor de beschrijving van elektronische atlassen geschikt te maken. Daarnaast werd een nieuw gereed- schap voor Internet gecreeerd, bedoeld om de toegang tot het WorkBook on Electronic Atlases (1996) te ver- gemakkelijken. Dat gereedschap kan bijdragen tot de systematische beschrijving en classificatie van elektroni sche atlassen. Het kan 00k bijdragen tot de uitbreiding van standaarden voor metadata, gericht op de beschrij ving van kartografische producten in het algemeen. hoeveelheid informatie te vergemakkelijken hebben we ge- standaardiseerde metadata nodig. Metadata is de term waarmee informatie over de informatie wordt bedoeld, of- wel een systematische beschrijving van een bestand [Moel- lering, 1996]. Metadata stellen ons in Staat om informatie over bestaande verzamelingen van gegevens te verwerven, en de fundamentele kenmerken ervan te leren kennen. Metadata stellen ons in Staat na te gaan of gegevens al of niet voor een bepaalde toepassing geschikt zijn. Omdat het verzamelen van gegevens nogal arbeidsintensief is, is het plezierig wanneer zowel de toegang tot die gegevens als het gebruik ervan kan worden geoptimaliseerd. In Canada worden nu veel initiatieven genomen om de ruimtelijke in formatie die bij veel regeringsinstanties is opgeslagen, toe- gankelijk te maken voor het publiek [codi, 1999]. De tech- nologie van de Computer en het Internet vergemakkelijken dat werk. Maar om die informatie over te kunnen dragen en te kunnen vergelijken moet ze van te voren worden om- gezet in gemeenschappelijke formats, en worden beschre- ven volgens gemeenschappelijke metadata-standaarden. De ontwikkeling van metadata-standaarden zal een uniforme beschrijving van gegevensbestanden vergemakkelijken, en daardoor het gemeenschappelijke gebruik en de integratie Inleiding Er komt steeds meer informatie op ons af, met name door de Web-tech- nologie. Zonder onze werkkamer uit te hoeven hebben we toegang tot alle bibliotheken ter wereld. Om het zoe- ken en selecteren van die geweidige Eva Siekierska en Donna "Williams werken bij Geo- matics Canada, een onderdeel van het Ministerie voor Natuurlijke Hulpbronnen. Glen Newton werkt voor Kima na Software. Dit artikel is gebaseerd op de veronderstelling [Goodchild, 1995] dat algemene metadata-standaarden onvoldoende zijn voor de documentatie van kartografische producten zoals atlassen. Dergelijke producten vereisen meer gespecialiseer- de gereedschappen om ze terug te kunnen vinden op het Internet. Tegelijkertijd zullen dergelijke gereedschappen de systematische beschrijving van elektronische atlassen be vorderen, onderzoek naar de aard en de unieke kenmerken van dergelijke producten stimuleren en een basis vormen voor hun classificatie. Geomatics Canada (de Canadese overheidsinstantie voor ruimtelijke-informatievoorziening) heeft de ontwikkeling van een Internet-gereedschap ge- naamd cmit (Cartographic Metalnformation Tool) ter hand genomen, om te komen tot een gebruikersvriendelijk gereedschap om elektronische atlassen op het Internet te kunnen zoeken. 5

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 7