KAAKT T E LO ETI ©'S WAW« KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 1999-XXV-3 ■Millen' Uib.Muhae Figuur 4. Fragment van de kaart van de Teloetibaai (Zuid-Ceram) op de schaal 1:100.000. Samengesteid door H. von Rosenberg in 1862. Bron: Von Rosenberg, 1874. <lw door C. B. H. von Rosetvberg. ,Sch nal oan. 1:100.000 1869 en 1870 verkenningstochten naar Nieuw-Guinea wer den ondernomen en wel naar de kuststreken van en eilanden in de Geelvinkbaai (figuur 5). Terug in Europa Geteisterd door reuma en lichamelijk uitgeput door de vele reizen, dikwijls onder primicieve omstandigheden, op klei ne schoeners met uitsluitend inheemse bemanning, bood hij in 1871 zijn ontslag aan uit 's lands dienst, hetgeen eervol werd verleend. Nog in hetzelfde jaar keerde hij terug naar Europa, waar hij zieh eerst te Darmstadt vestigde. In 1875 verhuisde hij naar Den Haag waar hij zieh verder aan publi- cistische arbeid wijdde. Publicaties Von Rosenberg heeft ons tal van publicaties nagelaten. Daaronder vallen tientallen artikelen over ornithologische onderwerpen, versehenen in Duitstalige, Engelse en Neder- landse vakbladen. Daarnaast valt een reeks topografische beschrijvingen te vermelden van onbekende en nauwelijks bekende eilanden en kuststreken, vaak met bijzonderheden over flora en fauna en de maatschappelijke situatie, meestal van kaarten voorzien. Veel van zijn reisverslagen en dagboe- ken zijn gebundeld tot twee grotere werken, respectievelijk in het Nederlands en het Duits: De Reistochten naar de Geelvinkbaai [1875] met een uitvoerige inleiding alweer door Robide van der Aa waarin onder meer Von Rosen- berg's kaarten werden geprezen, en Der Malayische Archipel - Land und Leute [1878] met een voorwoord van prof. PJ Veth. Afgezien van de kaarten bij zijn artikelen is er van zijn oor- spronkelijk kartografisch werk weinig terug te vinden. Ook Sporen daarvan zijn moeilijk achter- haalbaar. Wel wees Robide van der Aa er op dat W.F. Versteeg, oud-chef To- pografisch Bureau in Batavia, voor de herziening van zijn Algemeene Atlas van Nederlandsch Indie (1872) en voor de daarop volgende Maleise uitgave (1875), van de kaarten van Von Rosen berg gebruik maakte. Maar de kaart van Ceram in het standaardwerk over het eiland van kapitein F.J.P. Sachse (1922) vertoont weinig gelijkenis met de zestig jaar tevoren door Von Rosen berg verzamelde gegevens. Het archief van het Ministerie van Kolonien bevat gegevens betreffende benoemingen, sa- lariszaken, onderscheidingen en zijn naturalisatie tot Nederlands Staatsbür ger in 1864. Ook werd de opdracht om Ceram te karteren daar teruggevon- den. Voorts bevatte het bestand van het Algemeen Rijksarchief (ara) de kaarten van het eiland Nias en van de Geelvinkbaai die hier zijn afgebeeld. Het is waarschijnlijk dat een deel van zijn papieren zieh te Darmstadt be- vindt, waar hij zieh na terugkomst uit Indie vestigde. Zeker is dat zieh daar in het Stadtarchiv zijn Arbeits-und Reisetagebücher bevinden, die onge- twijfeld aanvullende informatie zullen opleveren. De nasporingen voor dit overzicht bleven echter tot Nederland beperkt. Von Rosenberg overleed in 1888. Zijn stoffelijk overschot werd in het fami- liegraf te Darmstadt bijgezet. Tijdens zijn leven vielen hem talrijke onder scheidingen ten deel, zowel van over- heidswege als van wetenschappelijke organisaties, Duitse zowel als Neder- landse. Onder de laatste ressorteren erelidmaatschappen van het Neder lands Aardrijkskundig Genootschap en van Natura Artis Magistra. Literatuur Franz, E.G. und J. Rainer (1981), Hessische Entdecker. Forschungen in fünf Erdteilen. Ausstellung der Hessi schen Staatsarchive zum Hessentag. 36 pp. Gelder, R. van (1997), Het Oostin- disch Avontuur. Duitsers in dienst van de voc (1600-1800). Nijmegen: Sun. Robide van der Aa, P.J.B.C. (1875), Voorrede van de onder 1874 genoem- de publicatie van Von Rosenberg, 24 pp. Robide van der Aa, P.J.B.C. (1879), Reizen naar Nederlandsch Nieuw- 8

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 10