MEGRIN, een Europees grensoverschrijdend initiatief voor het creeren van geVntegreerde homogene geografische informatiesystemen KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-3 J. De Smet gebruik en productie van geografische informatie, digitale topografische kartografie, auteursrecht TREFWOORDEN use and production of geographical information, digital topographic cartography, Copyright keyword s utilisation et production de l'information geographique, cartographie numerique et topographique, MOTS-CLES droit d'auteur Ook aan Europa wordt kartografisch inhoud gegeven. Wanneer we jaloers zijn dat er van de Verenigde Staten een uniforme kartografische dataset bestaat, dan is het goed te weten dat iets dergelijks ook van Europa in de maak is. De bestanden zijn hier rijker en de problemen voor integratie groot. Ze blijken echter niet van techni sche maar veeleer van organisatorische/commerciele aard. Inleiding De idee achter de creatie van megrin leefde al lang in de schoot van cerco, de Europese organisatie van 35 natio nale kartografische instituten. De idee moest nog alleen een naam en een structuur krijgen. Dat gebeurde een paar jaar geleden op initiatief van 19 instituten, die samen megrin, dat wil zeggen een gie (Croupe d'Interet Eco- nomique) naar Frans recht creeerden met eigen pre-financiering overigens, om via dit samenwerkingsverband Eu- ropa-bedekkende geografische infor matie te creeren. Voor het ogenblik wordt er om prakti sche redenen druk gewerkt aan de uit- breiding van de MEGRiN-groep, opdat deze voor het jaar 2000 tenminste alle huidige leden van de Europese Unie zal omvatten, alsmede alle landen waarmee de Europese Unie besprekin- gen voert voor toetreding. Het is wel nuttig op te merken dat er bij het creeren van de datasets op Eu ropees niveau naar gestreefd wordt om gans het territorium van Europa (met uitzondering van Rusland) te bedek- ken; dat wil zeggen ook de gebieden van de landen die voorlopig nog geen lid of kandidaatlid van de Europese Unie zijn. Het is evenzeer nuttig hier J. de Smet is Ad- ministrator-Gene- raal van het Na tionaal Geogra- fisch Instituut in Brüssel en voorzit- ter van MEGRIN, Abdij ter Kameren 73, 1000 Brüssel. even te vermelden welke de eigenlijke beweegredenen ge- weest zijn van deze nationale kartografische instituten om zieh met deze grensoverschrijdende problematiek zo indrin gend in te laten. Daarvoor moeten we in herinnering brengen dat tot nu toe bij de Europese Unie weinig, en naar onze mening zelfs on- voldoende aandacht werd besteed aan het gebruik van de geografische informatie als beleidsinstrument. Daar waar in feite alle landen in hun geschiedenis steeds gepoogd hebben vanaf hun ontstaan een zo coherent mogelijke kartografie van hun grondgebied te creeren, omdat dit, terecht trou- wens, beschouwd werd als een essentieel instrument voor het beleid, heeft die interesse vreemd genoeg tot nog toe nooit echt bestaan op het niveau van het beleid van de Eu ropese Unie. Zo komt het dat wanneer door de Europese beleidsmensen wordt vastgesteld dat voor het oplossen of voor het voor- stellen van een bepaald Europees beleidsprobleem dan toch een kartografische voorstelling onontbeerlijk was, er een ad hoc-project gelanceerd wordt om deze speeifieke kartografie tot stand te brengen. In concreto wil dat zeggen dat men dus iedere keer opnieuw begint om alle nodige informatie te verzamelen en te verwerken die nodig is om het concreet gestelde probleem zo aanschouwelijk mogelijk 'in kaart te brengen'. We onderstrepen dat het bij deze projecten wel degelijk gaat om alle informatie, dat wil zeggen zowel de basisinfor- matie, met name de informatie die dient voor de beschrij- ving van het algemeen fysisch uitzicht van het gebied, wat men ook de topografische achtergrond noemt, en de daar- aan toegevoegde thematische informatie die speeifiek is voor het probleem dat moet worden opgelost. Kritisch be- keken kan men dus zeggen dat men door een dergelijke be- nadering niet alleen veel tijd verliest door telkens opnieuw van nul te beginnen, maar dat men ook overdreven kosten zal creeren door dergelijke ad hoc-producten telkens op nieuw, meestal voor een eenmalig gebruik, te creeren. Bovendien moeten voor deze projecten telkens weer nieuwe offertes worden uitgeschreven waarbij officiele en prive-fir- mas in competitie moeten gaan, wat aanleiding geeft tot zeer grote moeilijkheden met betrekking tot het regelen van onder andere het Copyright op de officiele nationale basis- gegevens. Daarenboven steh deze aanpak ook juridische 11

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 13