maps PETIT Prototyp e Specification PETIT Prototyp e KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-3 N ational datab as es Problemen gezien het feit dat de officiele Organismen over informatie beschikken die ten dele tot stand komt met geld van de overheid, hetgeen in feite de concurrentie met de prive-sector ongelijk maakt. Kort gezegd een verwarrende en weinig efficiente aanpak. Om aan deze situatie een einde te stellen hebben de natio nale instituten daarom reeds sedert lang gepoogd de Euro- pese Commissie de zienswijze te doen aanvaarden die tradi- tioneel gevolgd wordt in alle deelstaten van de Unie, met name, dat een officiele organisatie belast wordt met het ver- zamelen en het voorstellen van de basisinformatie, die dan letterlijk als basis dient voor het voorstellen van allerlei the matische toepassingen die in superpositie met de basisinfor matie worden gecreeerd. De toepassing wordt met andere woorden aldus ten opzichte van deze officiele basisinforma tie betrouwbaar gegeoreferentieerd. Het is daarom nuttig van meet af hier een duidelijk onder- scheid te maken tussen aan de ene kant de basisinformatie, die een officieel karakter heeft en als referentie moet dienen, en aan de andere kant de thematische informatie die voor bepaalde toepassingen ten behoeve van zowel de publieke overheid als de prive-sector gebruikt zal worden om bepaal de problemen ruimtelijk voor te stellen of op te lossen. Gestimuleerd door de constructieve kritiek van de nationale kartografische instellingen is de Europese Commissie gaan nadenken over wat concreet moest worden gedaan op het gebied van het beheer van de geografische informatie ten be hoeve van de Europese Unie. Een paar jaar geleden hebben Figuur 1. petit data production flow. Vmap is de Amerikaanse karte- RÜSSEL KÖLN PARIS 00k door de Euro pese NAVO-partners wordt gebruikt. JOG (Joint Opera tions Graphics) is de Amerikaanse militaire standaard voor analoge mili taire karteringen. Figuur 2. Het ge bied van het PETIT- prototype project. de diensten van dgxiii dan het initia- tief genomen om over de globale aan pak een basisdocument op te stellen, het zogenaamde GI2000. Dit docu- ment, dat over de jaren heen moeizaam tot stand is gekomen, heeft 00k veel discussie op gang gebracht en werd tengevolge daarvan herhaaldelijk bijge- werkt. Het moet in feite dienen om uiteindelijk de Europese Commissie in Staat te stellen een politieke beslissing te nemen met betrekking tot de infra- structuur en de middelen die zullen moeten ingezet worden om het hoofd te bieden aan de permanente en punc- tuele behoeften aan geografische infor matie bij de Europese Commissie en in de Europese Unie. Na jaren van Studie en aandringen moet spijtig genoeg vastgesteld worden dat de tijd blijkbaar nog altijd niet rijp was voor de uittre- dende commissie om deze politieke be slissing te treffen. Het zal een taak wor den voor de volgende commissie. Ondertussen echter heeft megrin aan- gedrongen om reeds een aantal de- monstratieprojecten op te starten die onder andere gemeenschappelijk zul len worden uitgevoerd door de Euro pese kartografische instituten gegroe- peerd in megrin. Zo zijn er een aantal projecten afgewerkt of in uitvoering met name sabe, la clef, gddd, petit (zie http://www.megrin.org voor meer detail omtrent deze programma's). Het PETIT-project Ik wil hier en nu alleen even op een project ingaan, dat naar mijn mening van essentieel belang is voor het illu streren van een eventuele structurele samenwerking tussen megrin en de Europese Commissie, namelijk het project petit. 12

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 14