KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT zieh ook op een markt-economisch verantwoord beleid in- zake geografische informatie zal kunnen beroepen. De dataset van het PETiT-project zou precies een van de toe- komstige datasets kunnen worden nodig voor het beleid in- zake geografische informatie op Europees vlak. Naast deze dataset zullen er ongetwijfeld nog andere datasets, waar- schijnlijk opgebouwd rond andere spilschalen, moeten be- schikbaar gesteld worden om problemen op te lossen die een grote geometrische nauwkeurigheid of een meer gede- tailleerde inhoud vergen (1:50.000?) of nog algemener mö gen zijn (1:1.000.000?). Nieuw op te lossen problemen Maar zover zijn we nog niet. Zoals reeds gezegd is het basis- document waarop de Europese Commissie haar toekomstig beleid inzake geografische informatie zal steunen, nog verre van politiek goedgekeurd en het debat dat daar rond plaats- gevonden heeft heeft ondertussen trouwens reeds een aantal nieuwe problemen opgeworpen die best eerst uitgeklaard worden. Ik noem er drie als voorbeeld. Het eerste betreft de bescher- ming van de databanken, waaronder natuurlijk ook geogra fische databanken gerekend moeten worden. Het tweede probleem betreft de toegang tot publieke informatie en het derde tenslotte het uitdrukken van de behoeften aan geo grafische informatie voor de Commissie, de diensten van de Commissie en prive Pan-Europese toepassingen. megrin was van meet af vragende partij opdat er onder an dere in die drie domeinen voorafgaand aan elke politieke principebeslissing klaarheid zou geschapen worden omdat we van oordeel waren dat deze problemen de politieke be- slissing op essentiele wijze zullen conditioneren. Er werd intussen reeds klaarheid geschapen met betrekking tot het probleem van de databanken. Daar kwam reeds een Europese richtlijn tot stand die ook de lidstaten ertoe ver- plicht heeft hun nationale wetgeving ter zake zo aan te pas sen dat nu databanken, en dus ook de datasets waarmee wij werken, beter beschermd zullen zijn tegen onrechtmatig ge- bruik. Deze richtlijn is uiteraard ook van belang voor de met openbare budgetten opgebouwde officiele geografische datasets die in het verleden te vaak zeggen we maar, voor prive-initiatieven 'geplunderd' werden. Verder is er een Groenboek in omloop over de toegang tot publieke informatie. Sommige verantwoordelijken van de Europese Commissie denken daarbij aan het algemeen vrij toegankelijk maken van de zogenaamde publieke informa tie en voor sommigen is daar ook de geografische informa tie onder te verstaan. Ze verwijzen daarvoor graag naar de Verenigde Staten van Amerika waar de op federaal niveau opgebouwde geografische datasets vrij en gratis toegankelijk moeten zijn. Dit standpunt kan moeilijk aanvaard worden door de offi ciele Europese kartografische instituten omdat geen enkele van de 34 instituten voor honderd procent door de overheid gefinancierd wordt en de instituten soms voor een tamelijk hoog percentage eigen inkomsten moet genereren om hun uitgaven te dekken. Het vrij ter beschikking stellen van de toegang tot de geografische informatie op Europees vlak zou ipso facto ook de bescherming van de datasets op nationaal vlak ondermijnen, wat natuurlijk tot onaanvaardbare gevol- gen zou leiden voor de budgettaire evenwichten in een pu blieke sector die globaal tienduizenden technici te werk steh. De Commissie en de ledenlanden zullen derhalve een aan- 1999-XXV-3 vaardbaar compromis moeten vinden om deze kwestie te regelen. Slotopmerking Tot slot is er een zeer nuttige evolutie aan de gang met be trekking tot de bewustwording omtrent de behoefte aan geografische informatie voor een coherent beheer op het Eu ropees vlak en men is druk bezig de uitdrukking van de be hoefte voor de verschilfende potentiele gebruikers van de Commissie en de Diensten te onderzoeken. Vooral euro- STAT waar traditioneel de grootste know how ter zake en ook de grootste belangstelling voor deze problematiek aanwezig is, treedt hier zeer actief en constructief op de voorgrond. We kunnen alleen hopen dat de debatten vanaf nu aan een versneld tempo zullen mögen doorgaan, zodat in afzienbare tijd een coherente Europese politiek tot stand komt met be trekking tot het gebruik van de geografische informatie door de Unie en haar burgers. Wij hopen natuurlijk dat megrin, daar een belangrijke en constructieve rol in zal mögen speien. Summary De Smet - MEGRIN, a European cross-border initiative for the creation of integrated homogeneous geographic information Systems Keywords: use and produetion of geographical information, digital topographic cartography, Copyright The author, chairman of megrin, describes the objects in view in order to arrive at homogenisation and integration of the Standard topographic information supply within Europe, in Or der to avoid that geographic information continue to be collec- ted and visualised on an ad-hoc basis. As an example of megrin activities he describes the petit pro- ject, which is attempting to connect the topographic vector 1:250.000 scale databases ofthe member states. He describes the conditions which must be met and the problems which are ari- sing during the realisation of the project. Resume J. De Smet - MEGRIN, une initiative transfrontaliere europeen- ne en vue de creation d'un Systeme d'information geographique homogene et integre Mots-cles: utilisation et produetion de l'information geo graphique, cartographie numerique et topographique, droit d'auteur L'auteur, president de megrin, analyse les mesures envisager pour realiser, Techelle europeenne, Tinformation topographi que standardisee et integree, afin d'eviter que les informations geographiques soient collectees et visualisees, comme par le pas se, sur une base ad hoc. Comme un exemple des activites de megrin, le projet PETIT est presente ayant pour but de connecter les bases de donnees to- pographiques vector) Techelle de 1:250.000 de differents Etats. Sont analysees les conditions de realisation et les problemes qui se sont presentes, pendant celle-ci. 15

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 17