INTERACTIEF I999-XXV-3 verslagen Kartografie zonder grenzen Duits-Nederlands Internationaal Kartografiecongres in Maastricht 17-20 mei 1999 Het zag er geweidig uit, de manshoge letters op het mecc conferentiecentrum in Maastricht: kartografie zonder grenzen. Met meer dan 500 deelne- mers, waaronder mensen uit tien ver- schillende landen, en een opening door Prins Willem-Alexander is het een ge weidig evenement geweest. Er was een interessant lezingenprogramma, een leuk sociaal programma, een goede vakbeurs (vormgegeven door Douwe Dijkstra), en een fraaie kaartententoon- stelling: de werkgroep Kartografische Vormgeving had 00k een fraaie collec- tie van kaartontwerpen bijeengebracht. De posters waren naast de beurs en de kaartententoonstelling opgesteld. Dat alles was georganiseerd door de ge- mengde organisatiecommissie (namens de 'Deutsche Gesellschaft für Karto graphie' en de nvk), uit Nordrhein- Westfalen (onder leiding van Werner Herzog) en uit Nederland (onder lei ding van Ton Laiesse), die twee jaar be- zig is geweest met dit evenement. Het was dus een Nederrijnse aangelegen- heid, waarin 00k onze Vlaamse col- legas participeerden, met name bij de organisatie van de zittingen. Zondag 16 mei werd de tentoonstel- ling opgebouwd, en vergaderden de besturen; zondagavond was er een 'ice- breaker party' met de Happy Feet Brass band voor de bestuursleden, standhouders, overige officials en vroe- Professor Ormeling sr. tijdens het houden van zijn feestrede. ge deelnemers. Maandagmorgen be- gon om 9.30 het Jazzotic Quintet uit Aken te speien; om 10.10 arriveerde Prins Willem-Alexander (ceremonie- meester Peter Mekenkamp had het pu- bliek vanaf 10 uur beziggehouden), ge- flankeerd door NVK-voorzitter Menno- Jan Kraak en DcfK-voorzitter Theodor Wintges. Na de begroeting en de offi- ciele opening door de kroonprins gaf Menno-Jan Kraak een overzicht van de maatschappelijke bijdragen van de kar tografie (waarbij waterbeheer en Lim burg niet vergeten werden). Prof Or meling sr., erelid van zowel de nvk als DGfK, hield daarna de feestrede: Karto graphie in Bewegung, waarin hij de gas ten dankte voor de stimulansen in het Prins Willem-Alexander verriebt de openingshandeling. verleden (de nvk is naar voorbeeld van de DGfK opgericht) maar 00k routes uitzette naar de toekomst. Prins Willem-Alexander bezocht hier- na de tentoonstelling en de vakbeurs, waar hij vooral lang bleef op de Duits- Nederlandse stand van het MilGeo en tdn (een bezoek dat uitgebreid in de media verslagen werd) voordat hij af- scheid nam. Tussen de middag waren er nog een aantal radio-interviews, en 's middags begon de eerste reguliere zitting, over nieuwe media. Menno- Jan Kraak (die dus een drukke dag had!) bracht verslag uit over het Eure- gio-project, waarbij door kartografen uit Münster en Enschede een Website wordt opgebouwd om over deze regio te informeren. Gerd Buziek uit Han nover (zijn boek Kartographische Ani mationen komt uit in September) ging in op voorwaarden voor doelmatige inzet van de nieuwe media. Twee jonge kartografen van de Freie Universität in Berlijn vertelden over hun project een atlas van Europa op het Internet te produceren {http://www.geog.fu-ber- lin.de/eurocis/). De tweede middagzitting betrof topo- grafische kaarten, en stond onder lei ding van Peter Geudeke en Dietmar Grünreich (de nieuwe directeur van het 'Bundesamt für Kartographie und Geodäsie', de overkoepelende Duitse topografische dienst). Hier gaf eerst Rolf Harbeck, van de topografische dienst van Nordrhein-Westfalen, een goed overzicht van de stand van zaken betreffende een mogelijke uniform geografisch basisbestand voor Europa. De papieren topografische kaart voor West-Europa is uitontwikkeld, en vormt een ideale basis voor generalisa- tie en voor coherente weergave van de complexe topografie. Deze kaart is echter moeilijk te lezen en te analyse- ren. Daarvoor worden databanken op- gezet, die geleidelijk aaneen zullen worden gesmeed. Mr. Joel De Smet, directeur van het Nationaal Geogra fisch Instituut in Brüssel en deze maandag vervangen door Guy Muyla- ert, ging in op een van de databank- projecten, georganiseerd door megrin, de projectorganisatie van de cerco, de club van Europese topografische dien- sten. Het betrof hier het PETiT-project dat de vervaardiging van een vectorda- tabestand uitgaande van de Serie 1:250.000 beoogt. Marlies Schulz uit Berlijn berichtte over een ander grens- overschrijdend project, namelijk het opzetten van een Europese namenda- 22

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 24