KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Dropjes houden de Organisatoren op de been (v.l.n.r. Winifred Broeder, Marlons Straus en Peter Mekenkamp). traditionele kartografie (bij k&f leidde dat tot een 'Austauch' van 30% van het personeelsbestand). Willemijn Simon van Leeuwen had een veel aardiger verhaal over de opbouw van grensover- schrijdende routeplanners door de anwb die 00k via het Internet te ge- bruiken zullen zijn. De laatste zitting, voorgezeten door Rene van der Schans en prof. Ingeborg Wilfert uit Dresden had als thema Op- leiding. Prof. Kammerer uit München ging in op de Gis-opleiding aan de Fachhochschule aldaar, en vanuit de universiteit van Münster besteedde dr. Pundt aandacht aan het onderwijs in de digitale kartografie, in het kader van de Geoinformatica studierichting aldaar. De opleidingen waren 00k onderwerp van het middagprogramma: toen werd het Europa forum annex jeugdforum gehouden: met de jongeren als doel- groep werden er een aantal inleidingen gehouden over de mogelijkheden ei ders in Europa het vak van kartograaf uit te oefenen. Daartoe hield Jean- Claude Müller van de Ruhr Universi teit in Bochum eerst een 'keynote ad dress' over de voor- en nadelen van de beroepsmobiliteit, gevolgd door een aantal vertegenwoordigers van over- heid en bedrijfsleven: Franz Pietruska, Rolf Harbeck en Maurice Damoi- seaux, en de geodeet Klaus Rürup die de fig vertegenwoordigde en het stre- ven van de geödeten naar bescherming van hun beroep in Europa door certifi- catie. Hiermee kwam het officiele pro- gramma tevens ten einde, afgezien van de excursies die al tijdens de lezingen plaatsvonden, maar 00k nog op de donderdag werden gehouden: karto- grafische excursies naar het ngi in Brüssel en het Mercatormuseum in Sint Nikiaas, Barco (Antwerpen), Suurland-Falkplan en NavTech, maar 00k geografische excursies naar de bruinkoolwinning en Luik. Tussen de middag was, bij een overleg van de voorzitters van de kartografi- sche verenigingen van Groot-Brittan- nie, Nederland, Duitsland, Zwitser- land, Tsjechie en Oostenrijk, een be- stuursvertegenwoordiger uit Frankrijk, en vertegenwoordigingen van de Zweedse en Poolse kartografen nog de 'European Cartographic Union', ofte- wel ecu opgericht, met Menno-Jan Kraak en Andrew Tatham als voorlo- pig bestuur. Doel van de ecu is voor- alsnog het bevorderen van contacten tussen de Europese zusterverenigingen en met name de vrije toegang van le- den van verenigingen tot elkaars mani- festaties, op dezelfde voorwaarden als de eigen leden. Voor de excursies, de bemanning van de Stands op de beurs, de inschrij- vingsstand, en de tentoonstelling op het congres in Maastricht zijn buiten de organisatiecommissie nog vele an deren in de weer geweest, met name 00k leden van werkgroepen. Ze heb- ben alle eer van hun werk, evenals de ontwerper van het congresembleem, de affiche, het drukwerk en de pro- grammaboekjes, Jan Schilder. Het was het een-na-grootste kartogra- fiecongres in Nederland van de 2oe eeuw (want het trok minder bezoekers dan het iCA-congres in 1967 maar meer dan het Internationaal Historisch kar- tografisch congres in 1989). De volgen- de eeuw heeft al weer nieuwe uitdagin- gen; er werd op de bestuursvergade- ring van de nvk alweer gepraat over I999-XXV-3 Tijdens een van de pauzes. een poging het ICA-congres in 2005 naar Nederland te halen! F.], Ormeling Verslag I8th International Conference on the History of Cartography, Athene, 11-16 juli 1999 De i8th International Conference on the History of Cartography, die van 11 tot en met 16 juli 1999 in Athene plaatsvond, werd vooraf door vrijwel iedere kaarthistoricus en -liefhebber met argusogen bekeken. In de gloei- end hete Griekse zomers zouden de müssen immers dood van de Atheense daken vallen. Het tropenweer zou de congresdeelnemers veel meer doen snakken naar een koele duik in het zwembad, dan naar het beluisteren van een slaapverwekkende lezing in een plakkerige stoel. Gelukkig bleek het allemaal mee te Val ien. Natuurlijk, heet was het! Zeker in het begin van de conferentieweek wist De organisatie wordt bedankt door de NVK-voorzitter (v. I. n. r. Maurice Damoiseaux, Winifred Broeder, Ferjan Ormeling, Douwe Dijkstra, Peter Mekenkamp en Ton Laiesse). 25

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 27