KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-3 het kwik de magische grens van veertig graden Celsius te bereiken. Athene, waar het hectische autoverkeer het nog volledig voor het zeggen heeft, was op z'n minst broeierig te noemen. Elke ac- tiviteit kostte veel energie en had dus een behoorlijk vermoeiende uitwer- king. Toch werden de ongeveer zestig lezingen uitstekend bezocht; volgens gastheer Tony Campbell zelfs het aller best sinds jaren. Niet zo vreemd, want de oververhitte deelnemers werden au tomatisch de zeer goed gekoelde colle- gezaal van de National Hellenic Re search Foundation in gedreven. Hier werd het grootste gedeelte van het le- zingenprogramma afgewerkt. Eiders in het gebouw van deze instelling voor onder meer historisch, natuurkundig en biologisch onderzoek was een ten- toonstelling over 2oe-eeuwse Griekse kartografie ingericht. Ook op andere locaties in de stad kon men historisch- kartografische exposities bewonderen. Zo werd later die week in de mooie Melas Hall een tentoonstelling over de kartografie van het Middellandse-Zee- gebied geopend. Opvallend was de gro- te hoeveelheid Nederlands materiaal, afkomstig uit louter privecollecties. Een veel kleinere hoeveelheid (gedruk- te Griekse) kaarten uit de i6e tot I9e eeuw werd tentoongesteld in de Gen- nadius Library van de American School of Classical Studies, waar tevens enkele sessies plaatsvonden. Gevarieerde lezingen Volgens de deelnemerslijst hadden zieh 231 mensen uit 32 verschillende landen voor de conferentie aangemeld. In de praktijk bleek echter meer dan de helft van de 88 opgegeven Griekse deelne mers niet te zijn komen opdagen. Het aantal conferentiebezoekers bleef daar- mee achter ten opzichte van voorgaan- de congressen. De reeds eerder geme- moreerde hitte-angst is zonder meer een belangrijke reden, maar ook de De Melas Hall in Athene, waar een ten toonstelling over de kartografie van het Middellandse-Zeegebied was ingericht (fioto: Peter van der Krogt). Het aficheidsdiner bij de Tennis Club of Athens (fioto: Marco van Egmond). forse congreskosten mögen zeker niet uit het 00g worden verloren. Het valt te hopen dat beide factoren het deel- nemersveld voor het eerstvolgende congres in Madrid, van 1 tot en met 6 juli(!) 2001, niet al te negatief bei'n- vloeden. Voorafgaand aan de werkelijke confe rentie was er op zaterdag 10 juli een bijeenkomst van de International So ciety for the Curators of Early Maps (iscem). 's Middags had de Interna tional Cartographic Association (ica) een Symposium georganiseerd met als onderwerp Teaching the History ofCar- tography. Ferjan Ormeling was bij deze gelegenheid de voorzitter, terwijl Paul van den Brink en Peter van der Krogt onder meer Spraken over hun ervarin- gen met de diverse groepen vrijwilli- gers, die momenteel via het Utrechtse onderzoeksproject Explokart bezig zijn met karto-bibliografisch onderzoek. Met een inaugurele sessie in de neo- klassieke Zappeion Hall, op zondag 11 juli, werd de i8th International Confe rence on the History of Cartography begonnen. De organisatie had gekozen voor de thema's The Cartography ofthe Mediterranean World en Any other as- pect of the History of Cartography. En die waren breed genoeg om te leiden tot uiterst gevarieerde lezingen. Acht- tien sessies met elk drie tot vier voor- drachten kregen evenzoveel subthe- ma's, die niet altijd even goed de la- ding dekten: Renaissance; Theory, Prac- tice, and the History of Cartography Pro- ject (met bijvoorbeeld een kritische evaluatie van dit project door Chris tian Jacob); Map funetions (met een bijdrage over de kwantitatieve eigen- schappen van het kartografisch fonds van Covens Mortier door onderge- tekende); Cadastral Mapping (met een lezing over iye-eeuwse 'uitgiftekaarten van Amsterdam door Marc Hameleers; City views; Islands (met een interessan te methodologische benadering aan de hand van de kartografie van Minorca door Agustin Hernando); Celestial Cartography; Military Engineering; Rus- sian charting; Medieval Texts and Maps Nations and Cartography (met een ver- haal over de ontwikkeling van de na tionale kartografie in Estland door Heino Mardiste); The History ofHisto- rical Maps; Quantitative Methodology; Reconstructing Homer (met een humo ristische bijdrage over de kartografi- sche reconstructie van Homerus' Odyssee); Hydrography; Islamic Carto graphy; Thematic Mapping (met een leuke voordracht over het private ge- bruik van wegenkaarten door James Akerman); Cartometry (inclusief een wervelende Powerpoint-presentatie over het gebruik van computermetho- den in het historisch-kartografisch on derzoek door Martin Rickenbacher) en tot slot Maps in the Service of Science. Het niveau van de lezingen mocht in het algemeen goed genoemd worden. Jammer was alleen dat enkele Franse verhalen dermate snel werden voorge- dragen, dat de simultaanvertaling het liet afweten. Het weinig imposante gebouw van de National Hellenic Research Foundation (fioto: Peter van der Krogt). Experiment Aangezien op voorgaande congressen steeds vaker de roep om meer discussie klonk, was er door de organisatie in Athene meer ruimte vrijgemaakt voor debat. Een experiment was bijvoor beeld de 'Roundtable Discussion' One Map, Four Viewpoints. In deze sessie werd Ortelius' beroemde atlaskaart van de wereld vanuit vier verschillende in- valshoeken belicht door Giorgio Man- gani, Lucia Nuti, Peter van der Krogt en Kees Zandvliet. Over het nut en de inhoud van deze rondetafel-sessie wa ren de meningen bijzonder verdeeld, zo bleek uit de discussie achteraf. De gemoederen raakten in elk geval be hoorlijk verhit. Een bewijs, dat een dergelijke sessie voor herhaling vatbaar is. Een andere 'Roundtable Discussion betraf het onderwerp Current Research in Ancient and Medieval Cartography 26

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 28