KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT aandacht aan besteed worden. De voorzitter vroeg de leden hun me- ning over het voorstel om een gooi te doen naar het iCA-congres 2005 in Ne- derland. Als Nederland belangstelling heeft, dan zal nu al met een en ander begonnen moeten worden. Om hierop in te gaan is het zinnig de resultaten van dit congres in Maastricht onder ogen te zien. Tevens is voor zo'n con gres een professionele aanpak vereist en het vergt daarnaast van een hoop mensen veel vrije tijd en inspanning. Het bestuur zal dit in beraad nemen en kijken wat er eventueel mee gedaan kan worden. Omdat de voorzitter verder geen me- dedelingen had en er geen vragen meer leefden onder de aanwezigen werd overgegaan naar het laatste agenda- punt van de vergadering. Rondvraag en sluiting F.J. Ormeling vroeg of de commissie voor erelidmaatschappen op sterkte wordt gebracht. Hier is reeds aan ge werkt. De commissie is volgens de voorzitter al weer op de goede sterkte. A.L. Dijkstra vroeg of 00k de jury voor de NVK-prijzen gewisseld moet worden. Hier zal het bestuur verder voor zorgen, aldus de voorzitter. C. van Elzakker vroeg of er al een op- roep is gedaan door de Ormeling- fondscommissie voor het ter beschik- king stellen van een tegemoetkoming voor ICA-Ottawa. De voorzitter meld- de dat dit er helaas deze keer bij inge schoten is. De heer Van Elzakker op- perde om deze bekendmaking via de Website te laten lopen. Voorzitter Da- moiseaux beloofde hier aandacht aan te zullen besteden. M. Mikx verzocht een ieder nogmaals 1999-XXV-3 Uitreiking van de Algemene Kartografie- prijs aan een medewerker van de Rijks- planologische Dienst. om vooral de enquete in te vullen en weer in te leveren. Voorzitter Damoiseaux beeindigde hiermee de rondvraag. De tijd drong helaas voor de meesten om mee te kunnen gaan met de avondcruise op de Maas. Hij bedankte vervolgens de leden voor hun aanwezigheid en sloot om 18.45 uur de vergadering. A.L. Dijkstra-Ploos vanAmstel NVK-juryprijzen 1998 Algemene Kartografieprijs 1998 De jury NVK-prijzen heeft besloten de Algemene Kartografie Prijs 1998 toe te kennen aan de Sectie Beeldproductie, Afdeling Gebiedsgericht planvorming van de RijkspLanologische Dienst (rpd) voor het totaal aan kartografische pro- ducten door haar vervaardigd voor het Jaarboek Ruimtelijke verkenningen 1998 van de betreffende dienst. De jury heeft deze uitgave als graad- meter beschouwd voor het constante hoge kwaliteitspeil van de algehele kar tografische productie die door de Sec tie ten behoeve van de Rijksplanologi- sche Dienst wordt uitgevoerd. Ruimtelijke verkenningen (RPD-Jaar- boek 1998) getuigt namens de jury van een verfrissende en goeddoordachte ei- gentijdse kartografie. Kaarten, grafie- ken, illustraties en tekst vormen een gebalanceerde grafische eenheid, die nergens overdadig aandoet en een lust is voor het 00g. Dit is des te opmerkelijker, daar de uitgave een verzameling vormt van kartografische producten die niet door een enkel individu zijn ontworpen, maar in interdisciplinair teamverband tot stand zijn gekomen. De uitgave toont aan dat 00k grotere diensten die door hun grootte en in terdisciplinair gericht werken vaak een geringere ontwerp- en productieflexi- biliteit bezitten, toch in Staat zijn te komen tot kartografische producten, die naast functionele 00k esthetische kwaliteiten bezitten. De kartografische producten vervaar digd door de Sectie worden door de rijksoverheid gebruikt voor de voorbe- reiding, uitvoering en begeleiding van ruimtelijke beleidslijnen. Het spreekt voor zieh dat een heldere kartografi sche beeldvorming en presentatie daar- om van essentieel belang is. Echter, er is weinig tijd ingeruimd tij- dens het bestuurlijke en politieke pro- ces om tot een dergelijke beeldvor ming te komen. Desondanks slaagt de Sectie naar de mening van de jury er in ruime mate in de kartografische en presentatie doelstellingen te behalen. Een op elkaar ingespeeld team van Professionals kan veel goed werk ver richten, maar om allen in dezelfde richting aan te sturen is een deskundi ge en bezielende teamleiding vereist. De jury meent dat de Sectie zo'n lei- ding bezit in de vorm van de heren Ton Perquin en Douwe Schenk en no- digt hen daarom van harte uit de Alge mene Kartografie prijs 1998 namens de Sectie Beeldvorming in ontvangst te nemen. De Technische Kartografieprijs 1998 De jury NVK-prijzen heeft besloten de Technische Kartografieprijs 1998 toe te kennen aan Peter de Vries. Peter de Vries is werkzaam als freelance kartograaf en illustrator voor onder andere Op Päd, FietsActief en anwb- uitgeverij Boeken. Het werk van Peter de Vries onder- scheidt zieh als kartografisch produet door een Sterke combinatie van karto grafische en illustratieve elementen. Zijn werk spreekt velen aan: minitieus, zonder te vervallen in onnodige gede- tailleerdheid, illustratief door indien nodig toepassen van vogelvlucht pers- pectieven, een prachtig genuaneeerd kleurgebruik en een uitgebalanceerde typografie. Dit maakt zijn kaarten tot een herinnering aan de kaarten die vervaardigd werden in een lang vervlo- gen Nederlands kartografisch verleden. Dit is met name het geval bij de kaar ten die hij ontwierp voor FietsActief van de 'Stelling van Amsterdam en de Nieuwe Hollandse Waterlinie' en de 'Vesting Naarden'. Technisch gesproken is zijn werk expo- nent van de vele kartografische moge- lijkheden die geboden worden door de combinatie van diverse grafische soft- ware-technieken. Dat hij daarbij het nodige handwerk niet schuwt blijkt uit de gedetailleerde heuvelschaduwerin- gen zoals bij de vele kaarten die hij ontwierp voor Op Päd. Illustraties en achtergrondstructuren worden met de hand getekend, ge- scand en verder digitaal verwerkt en gecombineerd met geografische kaart- elementen en verlenen zo zijn werk hun eigen, speeifieke karakter. Uit alles blijkt dat Peter de Vries een vakman is in hart en nieren die tijd ondergeschikt acht aan het kartogra fisch resultaat. Het aantal kaarten in 31

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 33