N.J. Bakker KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT De werkgroep voor de Geschie- denis van de Kartografie in 1998 Abraham Ortelius leefde van 1527 tot 1598. Vorig jaar werd dus herdacht dat deze kaartmaker 400 jaar eerder over- leed. Met andere woorden 1998 was 'Orteliusjaar'. In hetzelfde jaar organi- seerde de werkgroep voor de Geschie- denis van de Kartografie weer twee studiedagen. De eerste op 19 juni in Amsterdam, de tweede op 11 december in Antwerpen. Op beide studiedagen stonden de persoon Ortelius en de kaarten die hij maakte centraal. Een verslag van de dag in Amsterdam werd opgenomen in KT 1998.4, en in KT 1999.2 treft u het verslag aan van de tweede studiedag in Antwerpen. Voor wat betreft het historisch-karto- grafisch fonds (zie voor nadere gege- vens hieromtrent KT xvii.1991.2, p. 15) kan gemeld worden dat er in 1998 geen aanvragen tot Sponsoring van projec- ten of bezoeken aan congressen ont- vangen zijn. In 1998 zijn er dus 00k geen uitgaven uit het fonds gedaan. M. Hameleers De werkgroep Onderwijs en Onderzoek in 1998 In 1998 heeft er geen studiedag plaats- gevonden wegens de voorbereidingen voor het Nederlands-Duitse kartogra- fencongres in 1999. Ter voorbereiding daarvan heeft een deel van de werkgroep een bezoek ge bracht aan de Arbeitskreis Aus- und Weiterbildung van het Deutsche Ge sellschaft für Kartographie. Op een van de dagen van het congres zullen de werkgroepen de gelegenheid krijgen elkaar te ontmoeten en infor- matie uit te wisselen. Voor de werk groep Onderwijs en Onderzoek is be- sloten samen met de Duitse werkgroep een bijeenkomst te organiseren waarin beide landen enkele sprekers uitnodi- gen over het thema 'Beroepsmobiliteit in Europa. Verdere activiteiten van de werkgroep richten zieh op het beschikbaar maken van informatie over de kartografie-op- leidingen in Nederland. De eerder sa- mengestelde onderwijsbrochure is in- middels verouderd. Getracht zal wor den de onderwijsbrochure op Internet aan te bieden op de homepage van de NVK. De publicatie van de lezingen gehou- den op de achtste Onderzoeksdag van de werkgroep, gewijd aan Generalisatie met de Computer welke plaats vond op 11 december 1997, wordt binnenkort verwacht. De werkgroep Kartografie en Vormgeving in 1998 De werkgroep heeft zieh in 1998 bezig- gehouden met de opzet van een Euro- pese tentoonstelling over vormgeving in kaarten die zowel op Internet als in boekvorm over twee jaar zijn beslag moet krijgen. Als opmaat voor die ten toonstelling bereidt de werkgroep de tentoonstelling voor tijdens het congres in Maastricht. Er zijn inmiddels contac- ten gelegd met vergelijkbare werkgroe pen in Engeland en Denemarken. Het is de bedoeling dit netwerk verder uit te breiden met kartografen uit de andere landen binnen Europa. Het project on- der de titel Contemporary Design in Eu ropean Cartography zal zieh niet alleen richten op gedrukte kaarten maar zal in het bijzonder 00k aandacht schenken aan de vormgeving van kaarten op Internet en multimediatoepassingen. P. Benjaminse De werkgroep Nieuwe Visua lisatie Technologie in 1998 De werkgroep is in 1998 acht maal bij- een geweest. Dat was nodig, omdat drie onderwerpen tegelijk onze aan dacht vroegen: het Internet, de thema- dag en het National Report. Het werk aan Internet betrof het ma ken van een nieuwe opzet van de nvk- site op Internet. Dit betekent niet al leen een nieuw uiterlijk, maar 00k een nieuwe werkwijze, waarbij meer perso- nen uit de nvk direct betrokken wor den bij het actueel houden van de NVK-site. De resuhaten zijn begin 1999 voor alle NVK-leden die inloggen zicht- baar. Verder is ieder kwartaal weer een aflevering voor de rubriek KartoNET verzorgd in het Kartografisch Tijd- schrift. En de lezingen van de Thema- dag 1997 over Kartografie en Internet zijn onder redactie van R. Kuunders versehenen in de NVK publikatiereeks als nr. 24. De Themadag 1998 werd gehouden op vrijdag 27 november onder het motto: Weg met de kaart. Ditmaal was de lo- catie het Aristo zalencentrum in Utrecht-Lunetten. Door het late ver- schijnen van het KT met daarin de uit- nodigingen, waren er niet meer dan 40 deelnemers. Die kregen wel een boei- 1999-XXV-3 end en gevarieerd programma voorge- schoteld rond het thema verkeer en vervoer. Inhoudelijk was deze dag daardoor zeer geslaagd. Tenslotte is veel werk besteed aan de opzet van een National Report op cd- rom. Daarmee willen we kartografisch Nederland presenteren op de iCA-con- ferentie in augustus 1999 in Ottawa. De werkgroep bestond in 1998 uit de volgende leden: Henri Aalders, Mauri ce Damoiseaux (voorzitter), Barend Köbben, Olev Koop, Robert Kuun ders, Andre van der Veen (secretaris) en Mustafa Yaman. M.A. Damoiseaux De werkgroep Kaartgebruik in 1998 Het afgelopen jaar was een jaar met maar weinig vermeldenswaarde activi teiten onder de vlag van de werkgroep Kaartgebruik. De projectgroep Elektronische Atlas sen, waarvan de doelstelling is het for- muleren van kwaliteitscriteria voor het beoordelen van elektronische atlassen voor educatieve doeleinden, is groten- deels slapende gebleven. Er waren ken- nelijk onvoldoende impulsen voor na dere activiteiten op dit gebied. Op het Symposium van de British Car- tographic Society, dat in September werd gehouden op de Universiteit van Keele in Engeland, deed een lid van de werkgroep Kaartgebruik, Willemijn Simon van Leeuwen, op uitnodiging van onze Britse collega's verslag van alle werkzaamheden van de project groep Fietskaarten. Haar lezing begon met het gebruikersonderzoek dat in 1996 op het NVK-congres in Helvoirt plaatsvond en eindigde met de resuha ten van de evaluatie van het in 1997 vervaardigde prototype van de 'ideale' fietskaart voor toerfietsers (een kaart van Ede en omstreken). Deze eindrap- portage, die nu 00k toegankelijk is via de homepage van de werkgroep Kaart gebruik op de nieuwe NVK-website, wordt in 1999 nog eens overgedaan tij dens het congres in Maastricht en daarmee komt voorlopig een eind aan de activiteiten van deze projectgroep. Pas als zieh een nieuw project aan- dient, bijvoorbeeld de evaluatie van het gebruik van fietsrouteplanners, zal deze groep weer nieuw leven worden ingeblazen. AI met al hebben de activiteiten van de 34

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 36