KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT geplande seminar/workshop in Zuid- Afrika moest worden uitgesteld, terwijl een voor Malaysia georganiseerde ge- beurtenis voorlopig geheel is afgebla- zen. Beide afzeggingen hebben te ma- ken met de siechte economische situ- atie in deze regio's. Vooral Zuidoost- Azie heeft te lijden onder de verslech- terde situatie; dat speelt vooral de toch wel kostbare organisatie van seminars en Workshops parten. Zuid-Afrika heeft inmiddels toegezegd een poging te doen om nog dit jaar een evene- ment te ondersteunen. Het is jammer dat de samenwerking met de Commission on Education and Training (cet) hierdoor ook verminder- de. Gelukkig dat beide voorzitters uit Nederland komen. Beiden onderhou- den regelmatige en goede contacten en er is geen enkele aanleiding aan te ne- men dat de samenwerking tussen cet en cmp hieronder te lijden heeft gehad. Door organisatorische verwikkelingen kon een driedaagse Workshop in Barce lona niet plaatsvinden. Samen met de Working Group Generalisation was een vooral praktisch georienteerd eve- nement gepland. Omdat de belangrijk- ste externe Organisatoren moesten af- zeggen werd echter besloten in een la- ter Stadium deze Workshop te houden. Gelukkig is hier sprake van uitstellen en niet afstellen, want beide groepen hebben toegezegd deze acdviteit in een later Stadium te laten plaatsvinden. cmp is inmiddels druk doende om het Compendium for Cartographic Techni- ques op de rails te krijgen. Er liggen enkele hoofdstukken klaar voor eerste correctie en naar verwachting zal het manuscript eind 1999 gereed zijn. Dit zal nog een hele klus worden, maar er wordt flinke druk op de ketel uitgeoe- fend om een en ander te realiseren. Dan is het de bedoeling dat er een praktisch boekwerk gaat komen over het gebruik van stroomdiagrammen voor processen in de kaartproductie. Er wordt naar gestreefd om ook deze uitgave nog voor het einde van het jaar te realiseren. Of het geheel voor Otta wa is gecompleteerd valt nog te bezien. Voor 1999 valt vooral op dat er naar de nieuwe 'Terms of Reference' wordt uitgekeken. Geprobeerd wordt om meer leden van de commissie te active- ren en hen vooral meer assertief te la ten participeren in verschallende activi- teiten van de commissie. Een plan van aanpak wordt in Ottawa besproken tij- dens het iCA-congres. U hoort beslist meer over cmp in het volgende jaar. J.F.M. van der Steen De ICA Standing Commission on Education andTraining (CET) in 1998 De ica Standing Commission on Edu cation and Training (cet) is in 1998 actief geweest door een seminar over kartografie-opleiding van Gis-specialis- ten te organiseren in het kader van het Intercarto-4-congres in Barnaul (Sibe- rie) in juni. Bovendien werd deelgeno- men in een bijeenkomst van Balkan- kartografen over kartografisch onder- wijs en onderzoek in Zuidoost-Europa (november 1998 in Thessaloniki). Er is in 1998 gewerkt aan het opzetten van een Website om te kunnen infor- meren over opleidingsprogramma's in de kartografie. Hopelijk zal deze site gevuld worden door de betrokken op- leiders voor het congres in Ottawa. De cet is verder betrokken geweest bij het opstellen van een lesprogramma kartografie bedoeld voor het Internet, in samenwerking met het Royal Mel bourne Institute of Technology. Het betreffende voorstel verscheen in 1998 in het Australische tijdschrift Carto- graphy. In 1998 zijn ook de procee- dings Atlas Production for Southeast Asiaversehenen van het maart 1997 in Bandung gehouden congres over (school)atlaskartografie (redactie o.a. Tjeerd Tichelaar en Ferjan Ormeling) en van de Proceedings van het CET-se- minar dat in samenhang met het In- tercarto-3-congres in Novosibirsk werd gehouden: Teaching Cartography for GIS and Cadastre. Tevens werden de proceedings van de bijeenkomst in Barnaul voor reproduetie gereed ge- maakt. Datzelfde geldt voor een twee- de editie van deel 2 van Basic Carto graphy, dat ondergetekende samen met de CET-vice-voorzitter Roger Anson heeft geredigeerd. Hiervan hopen we dat het in 1999 gedrukt zal worden. F.J. Ormeling De ICA-commissie Map Use in 1998 De trend die ik in het jaarverslag van deze commissie over 1997 al aankon- digde, heeft zieh in 1998 - een jaar zonder groot ICA-congres - voortgezet: de commissie hangt nu meer dan ooit als los zand aan elkaar. Er waren geen gezamenlijke bijeenkomsten en geen 1999-XXV-3 gezamenlijke activiteiten. Slechts indi- vidueel, of in een enkel geval met zijn tweeen, werd er door leden van de commissie gewerkt aan de doelstellin- gen voor de periode 1995-1999. Zo werd er in naam van de commissie op 27 juni 1998 in Brno (Tsjechie) een Se minar Workshop gehouden met als thema The many dimensions of map use. Dit seminar ging vooraf aan de conferentie GIS Brno. En twee leden van de commissie redigeerden num- mer 28 van het blad Cartographic Per spectives, dat helemaal aan het onder- werp kaartgebruik was gewijd. Het losse zand is niet alleen het gevolg van het feit dat de leden van de com missie verspreid wonen over de hele wereld. Een belangrijker oorzaak is dat de leden van de commissie op verschal lende golflengten zitten voor wat be treff het onderwerp kaartgebruik en ook dat de kaartgebruikers zelf niet in de commissie zitten. Het is dan ook nog niet duidelijk wat er met de commissie zal gaan gebeuren tijdens de Algemene Ledenvergadering van de ica, dit jaar in Ottawa. De hui- dige voorzitter, Jim Carter (usa), houdt er mee op. En in een bijeen komst van de commissie in Ottawa zal worden besproken of en hoe het nu verder moet. Een optie is om een ver- bintenis aan te gaan met een andere ICA-commissie. En intussen heeft de Amerikaan Michael P. Peterson de eer ste initiatieven genomen om een voor stel te doen voor de oprichting van een nieuwe commissie Internet Map Use, of eventueel een Internet-commissie. Mogelijke 'Terms of Reference' voor de commissie kunnen worden bekeken op het Internet adres http://www.ikr.tu- wien.ac.at/wer/peterson/ica/ic.htm. Op voorstel van ondergetekende wordt er ook gedacht aan een organisatie van het werk van de nieuwe ICA-commissie als bij de NVK-werkgroep Kaartge bruik, dat wil zeggen met projectgroe- pen, die zieh richten op een speeifiek aspect van (het gebruik van) de Inter- netkartografie. Wellicht kunnen de projectgroepen ook worden samenge- steld uit leden die relatief wat dichter bij elkaar in de buurt wonen. Mis- schien dat de bijeenkomst van de nvk- werkgroep Kaartgebruik en de Duitse Arbeitskreis Kartennutzung in mei 1999 in Maastricht wel kan leiden tot een bepaald project en een project- groep van een ICA-commissie Map Use nieuwe stijl! C.P.J.M. van Elzakker 36

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 38