M.J. Kraak KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-3 De ICA-commissie Marine Cartography in 1998 Na het drukke jaar 1997 is er weinig te melden over de ICA-commissie Marine Cartography in 1998. Er zijn geen bij- eenkomsten geweest, wel is er gewerkt aan de voorbereiding van twee activi- teiten in 1999. Dat is in de eerste plaats natuurlijk het i9e iCA-congres in Ottawa van 14 t/m 21 augustus 1999. In die week is op maandagmiddag een lezingen-sessie gepland over 'Nautical Charting' en over 'Marine, Navigation, and Char ting', en op woensdagochtend is er een werkgroep-bijeenkomst. Meer infor- matie hierover is te vinden op http://www. ccrs. nrcan.gc. calicaiggglicaf- me.html. En de tweede activiteit is CoastGis'99, met als motto: 'New advances in inte- grated coastal management. Dit wordt gehouden van 9 t/m 11 September 1999 in Brest, Frankrijk. Meer informatie hierover is te vinden op http://www.if- remer.fr/coastgisgg/. M.A. Damoiseaux De ICA-commissie Visualization in 1998 Het afgelopen jaar stond voor de com- missie in het teken van een bijeen- komst in Warschau, Polen. In mei kwamen daar een twintigtal commis- sieleden en andere betrokkenen bijeen voor een mini-seminar. Tijdens dit Se minar werden de laatste onderzoeksre- sultaten gepresenteerd. Vooraf hadden de deelnemers hun bijdrage via het www aan de andere deelnemers be- kend gemaakt http://www.geog.psu. edul ica/icavis/ICAvis_working(i).html), zo- dat er direct na de presentatie een goe- de discussie op gang kon komen. Van Nederlandse zijde waren er bijdragen vanuit Delft en Enschede over respec- tievelijk Virtual reality' en webkarto- grafie. a MA ■■Ay Na afloop zijn de bijdragen waarvan het onderzoek ver genoeg gevorderd was verder bewerkt en ingediend voor publicatie in een door de commissie te redigeren speciaal nummer van het In ternational Journal of Geographical In formation Sciences. Dit nummer zal in 1999 net voor het ICA-congres in Otta wa uitkomen. Daarnaast verzorgden enkele commis- sieleden nog voordrachten tijdens het jaarlijkse Poolse Gis-congres. De orga- nisatie heeft de bijdragen van de com- missieleden in het Pools vertaald. Zo is voor belangstellenden de Poolse ver- taling van de inaugurale rede van M.J. Kraak onder de titel Kartograficzna methoda badan: mapy jako narzedzia odkryc te vinden in: Gazgizicki, J E. Musial (editors), Proceedings vn Kon- ferencja Naukowo-Techniczna: Tom 2: Systemy Informacji Prezestrzennej. Warszawa, pp.251-268. Een ander wapenfeit van de commissie is de verzorging van een themanum- mer van het Amerikaanse kartografi- sche tijdschrift Cartography and Geo graphical Information Systems. Dit nummer met de titel 'Öealing with Time' bevat onder andere een bijdrage van Connie Blok van het itc. Ook dit nummer zal voor het körnende ica- congres in Canada verschijnen. berichten Een voorbeeld van een VRML-wereld (een drie-dimensionaal model) met daar over- heen gedrapeerd een topografische kaart. Dergelijke beeiden zijn interactief via het WWW te raadplegen. Cursus Kartografie met ArcView ArcView is een gebruiksvriendelijk softwarepakket dat goede hulp kan bieden bij het exploreren, analyseren en presenteren van geografische infor matie. In veel gevallen worden daarbij kaartbeelden tot stand gebracht op een computerscherm en dat gebeurt steeds vaker ook door gebruikers zonder kar- tografische achtergrond. Het probleem daarbij is dat in ArcView nog lang niet alle kartografische kennis is verwerkt die afgelopen decennia is vergaard, bij- voorbeeld op het gebied van kaartont- werp. Dit uit zieh bijvoorbeeld in het aanbieden van 'defaults' die in karto- grafisch opzicht onjuist zijn. Door de grote flexibiliteit van het pakket be- staat er bovendien veel kans dat er ver- keerde keuzen worden gemaakt en dat de geprodueeerde kaartbeelden leiden tot een verkeerde interpretatie van de onderliggende geograßsche gegevens. De Nederlandse vertegenwoordiger van de producent van ArcView, esri Nederland, heeft zieh dit gerealiseerd en biedt daarom sinds kort een specia le cursus 'Kartografie met ArcView' aan, in samenwerking met de Afdeling Geoinformatica, Kartografie en Visu alisatie van het ITC in Enschede (waar de docenten vandaan komen). De tweedaagse cursus is bedoeld voor personen die al enige basiskennis heb- ben van ArcView maar die graag wil len leren hoe je verantwoorde kaarten kunt maken met dit pakket. In de cur sus komt aan de orde hoe je moet kie- zen tussen 'Legend Types' (de verschal lende standaard methoden die Arc View biedt voor de weergave van be- paalde geografische gegevens) en hoe je moet omgaan met de verschillende op- des die binnen die 'Legend Types' worden aangeboden. Deelnemers leren bijvoorbeeld op welke manier ze kun- nen komen tot een verantwoorde keu- ze van kleuren uit de uitgebreide Arc- View-paletten. En ze leren waar ze op moeten letten bij de keuze van punt- en lijnsymbolen en hoe ze die bijvoor beeld in een figuratieve kaart of bewe- gingskaart op de juiste manier kunnen laten verschillen in grootte. Ook leren ze hoe je kaarttekst kunt vormgeven en plaatsen, hoe je moet kiezen uit de aangeboden methoden voor data-clas- sificatie en hoe je in ArcView kunt omgaan met het probleem van de ge- neralisade. De eerste cursus 'Kartografie met Arc View', die bestaat uit een combinatie van lessen en praktische oefeningen, werd op 17 en 18 juni 1999 gegeven in het esri Nederland Opleidingscen- trum te Rotterdam. Eind van dit jaar wordt de cursus daar waarschijnlijk weer opnieuw gegeven. Zie voor meer informatie http://www.esnnl.com of neem contact op met cursuscoördina- tor Patrice Jannink (tel.: 010 - 2170748 of e-mail: p.jannink@esrinl.com). Met haar kan ook worden overlegd over de mogelijkheden voor het houden van deze cursus binnen uw eigen organisa- tie. C.P.J.M. van Elzakker Wageningen UR-Centrum voor Geo-informatie gelanceerd In de afgelopen periode is de samen werking op het gebied van de geogra fische informatiesystemen en remote sensing tussen de Landbouwuniversiteit en het dlo Staring Centrum versterkt. Dit heeft geresulteerd in de oprichting van het gezamenlijk Centrum voor Geo-informatie (cgi). Het centrum is verantwoordelijk voor het wetenschap- 37

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 39