KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-3 pelijk onderwijs en het fundamenteel en toepassingsgerichc onderzoek op het gebied van de geo-informatiekunde. Het centrum vervult 00k een centrale rol in de geo-informatievoorziening voor het ministerie van lnv. In het voorjaar van 1999 zijn medewer- kers van de Landbouwuniversiteit ver- huisd naar de nieuwbouw van het Sta- ring Centrum. Tevens zijn hier de be- nodigde faciliteiten voor onderwijs ge- realiseerd. Met de bundeling van acti- viteiten in Wageningen is een krachtig centrum ontstaan dat zowel nationaal als internationaal een rol van betekenis zal speien wat betreft de geo-informa- tievoorziening van de groene ruimte. Het centrum is een 'pilot' in het kader van de vorming van kenniseenheden van het Wageningen Universiteit en Researchcentrum. Op 16 September 1999 werd het cen trum gepresenteerd. Op deze dag wa ren de aanwezige faciliteiten te bezich tigen en werden diverse demonstraties verzorgd. Tijdens het ochtendprogram- ma werd een debat gehouden over de rol van geo-informatie in de 2ie eeuw. WABENINGEN Het Wageningen ur Centrum voor Geo-informatie presenteert zieh: Geo-intormatie in Wageningen onder een dak Realisering krachtig centrum op Gis- en RS-gebied Het Geo-informatiecentrum van de Kenniseenheid Groene Ruimte Per 1 September 1999 Start de nieuwe opleiding 'Interspecialisatie Geo-informatiekunde' Verbeterde faciliteiten voor onderwijs Oprichting Informatie Service Centrum; verbeterde dienstver- lening m.b.t. geo-informatie Plaats: Wageningen ur Centrum voor Geo-informatie Droevendaalsesteeg 3 Postbus 125, 6700 ac Wageningen Voor nadere informatie Lena Elings; tel (0317) 47 47 07, e-mail: L.C.Elings@SC.DLO.NL of Diana Hocque; tel (0317) 47 46 40, e-mail: Diana.Hocque@staff.girs.wau.nl. De middag werd afgesloten met de of- ficiele intreerede van de hoogleraren dr. A.K. Bregt en dr. S.M. de Jong. K. de Zeeuw n et werk Tentoonstelling Kadaster in kaart Van 13 juli tot en met 7 november 1999 laat het Historisch Museum Apeldoorn een tentoonstelling zien over het heden en verleden van het Nederlandse Kadaster. De expositie toont niet alleen de geschiedenis van landmeters en kaartenmakers, maar 00k twee eeuwen technische ontwik- keling en de moderne manier van wer ken van het Kadaster. Kadaster in kaart is een tentoonstelling voor jong en oud, met mogelijkheden om te kijken en te luisteren, maar 00k om zelf te onderzoeken, te meten en informatie te vergaren. Zo zijn er on der meer oude en nieuwe meet-, re- ken- en tekeninstrumenten te zien waarvan sommige 00k uitgeprobeerd kunnen worden. Ook zijn er tal van historische en moderne kaarten te zien, van handgekleurde tekeningen tot gedetailleerde computeruitdraaien. Fotoseries en videobeeiden geven een beeld van de vele verschillende werk- zaamheden en van de mensen die ze uitvoeren. Met behulp van interactieve demo's kunnen bezoekers zieh boven- dien een idee vormen van de enorme gegevensbestanden van het moderne Kadaster. Bij de tentoonstelling verschijnt het boek Kadaster in kaart door Stefan Rutten, waarin aan de hand van acht historische kaarten de geschiedenis van het Kadaster wordt beschreven. Kadaster in kaartHistorisch Museum Apeldoorn, Raadhuisplein 8, tel. 055- 5788429, fax 055-5221680. Open: dins- dag tot en met zaterdag van 10-17 uur> zondag van 13-17 uur. Toegangsprijs: 6- 12 jr. f 1,25, volw. 2,50, museumjaar- kaart/vriendenpas gratis. De prijs van het boek bedraagt 5,-, bij bezoek aan de tentoonstelling f 2,50. Onbegrensd fietsen Uw regio-correspondent bezocht op 20 maart 1999 de stationsrestauratie te Haarlem waar Carto Studio twee nieu we delen uit de serie Onbegrensd fietsen presenteerde, een bezoek dat de moeite waard werd. De presentatie werd voorafgegaan door een reunie van 'Rome-gangers', deelnemers aan eerder gehouden fiets- tochten naar Rome. Hier was de op- komst zo groot dat na het vertrek van de reünisten de presentatie een half uur later moest beginnen dan gepland was. Was deze opkomst verrassend, ook over de komst van het aantal ge- nodigden voor de presentatie mochten Paul Benjaminse en zijn medewerkers niet klagen. Wederom een bewijs dat fietskaarten zeer in trek zijn. Paul Benjaminse opende de presentatie en haalde hierbij aan dat niet alleen het kaartmateriaal een verandering had ondergaan maar ook de fietsen. Reed je vroeger op een fiets met 7 versnellin- gen, nu zijn het er 21 om het fietsen te vergemakkelijken. Maar, ging hij ver- der, ook met een fiets met 5 versnellin- gen kan men er nog komen al vraagt dat wat meer inspanning. De geneug- ten van de frisse lucht en het uitzicht op het landschap op de fiets blijven lokken. Met wat training en goed 'zit- vlees' kun je, bijvoorbeeld in Luxem burg, veel plezier aan het fietsen bele- ven. Door Luxemburg zijn dan ook meer- dere routes gepland, niet alleen omdat het fietsen daar over goede fietswegen gaat, maar ook omdat het landschap van alles te bieden heeft, vooral de af- wisseling van het landelijke naar het stedelijke patroon en de overgang van het heuvelachtige naar het vlakke ge bied geven de fietser veel voldoening. Het was dan ook niet verwonderlijk dat de 'plenipotentiair', gevolmachtigd minister voor de Ambassade van Luxemburg, J.P. van München, verge- zeld van zijn vrouw, aanwezig was om de eerste exemplaren van de nieuw versehenen delen van de serie Onbe grensd fietsen in ontvangst te nemen. De heer Van München bedankte en complimenteerde Paul Benjaminse en zijn medewerkers. Ook betrok hij in zijn dankwoord de 'proeffietsers' die de routes hadden verkend en wenste Car to Studio succes. De heer Van Diermen, aanwezig na mens de Gazellefabriek, kreeg daarna de uitgaven overhandigd. Paul Benjaminse merkte hierna nog- maals op dat men voor het rijden van de routes geen supersporter behoeft te zijn om de routes met plezier te kun nen voltooien want in ruil voor wat inspanning krijgt men dan ook de mooiste plekjes te zien. Na de toespra- ken was er een reeeptie die al snel overging in een gezellig samenzijn. Carto Studio heeft hiermede zeker ge- scoord en zal het niet bij deze twee de- 38

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 40