KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT len van Onbegrensd fietsen laten. Het heeft zeker - ook zonder fiets - veel in- spanning en tijd gekost om dit resul- taat te bereiken. Wanneer Paul met de volgende editie zal komen hangt waar- schijnlijk af van de tijd die hij en zijn medewerkers er voor vrij kunnen ma- ken. Hopelijk lukt hen dit. Chr. Snabilie Sluiting archieven - verhuizing Zeeuws Archief De studiezalen van het Rijksarchief in Zeeland, het Gemeentearchief Middel burg en het Gemeentearchief Veere sluiten in de maanden oktober, no- vember en december. Gedurende het laatste kwartaal van dit jaar verhuizen de gefuseerde archieven naar het Hof plein in Middelburg, om daar op dins- dag 4 januari 2000 als Zeeuws Archief de deuren voor het publiek te openen. In april 1997 is met de ondertekening van een cultuurconvenant de eerste of- ficiele stap gezet op weg naar de fusie van het Rijksarchief in Zeeland, het Gemeentearchief Middelburg en het Gemeentearchief Veere. De locatie rondom het monumentale Van de Per- rehuis aan het Hofplein in Middel burg, ook wel bekend als de oude rechtbank, wordt de nieuwe thuisbasis van het historisch kenniscentrum. Ook het Genealogische Centrum Zee land (nu gevestigd in Goes) zal zijn in- trek nemen in het pand van het Zeeuws Archief. Om aan alle eisen van publieksvriendelijkheid te voldoen is het monumentale pand gerestaureerd en uitgebreid met een nieuwe vleugel in moderne architectuur. Na de oplevering in September verhui zen de kantoren en de archieven van de drie partners vanaf maar liefst 12 lo- caties naar de depots onder de nieuw- bouw en naar de kantoorruimten in het i8e eeuwse stadspaleis. De archie ven bestaan uit ruim 15 strekkende ki- lometer historische documenten, fo- to's, kaarten, tekeningen, geluids- en videobanden. Vanaf 4 januari 2000 kan iedereen te- recht in het Zeeuws Archief. Raadpie ging van de archieven is gratis. De ope- ningstijden worden van dinsdag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Behalve de studiezaal, waar iedereen in de gelegenheid is om de archieven in te zien, komt er een archiefcafe met terras en uitzicht op de tuin achter het Van de Perrehuis, een archiefwinkel en een tentoonstellingsruimte waar exposities over historische Zeeuwse onderwerpen zullen worden gehouden. Ook zijn er ruimtes beschikbaar voor groepsonder- zoek en een auditorium uitgerust met audiovisuele apparatuur, Het Zeeuws Archief zal worden opgenomen in de stadsrondwandelingen van de vw. ICA nieuws ICA News 3 I Het winternummer 1998/1999 van [CA News stond grotendeels in het teken van de grote conferentie en ne Alge- mene Ledenvergadering van de Inter nationale Kartografische Vereniging in Ottawa. Maar de gebruikelijke rappor- tage van diverse vakbijeenkomsten ontbrak ook dit keer weer niet: Een verslag van iCA-president Micha el Wood van de 3e Global Spatial Data Infrastructure (GSDi)-conferen- tie in Canberra (november 1998). Daarin schenkt hij speciale aandacht aan de bijeenkomst van de Interna tional Steering Committee on Glo bal Mapping (iscgm), die zieh sinds 1992 bezighoudt met het opzetten van de Global Map. Dit is een geo- graflsch bestand van de hele wereld met een grondresolutie van 1 km. Het bevat gegevens over vegetatie, grondgebruik, administratieve gren zen, transport, afwateringssystemen en hoogtes. Er wordt gestreefd naar een afronding van de eerste fase in het jaar 2000, met daarna een herzie- ningscyclus van 5 jaar. Een verslag van de seminar 'Maps for Special Users' dat in 1998 werd ge houden in Wroclaw, Polen door de iCA-commissies Gender and Carto- graphy en Graphics for the Blind and Visually Impaired People en de iCA-werkgroep Cartography and Children. Geen verslag, maar een aankondi- ging van het verschijnen van de Pro- ceedings van het 8e International Symposium on Spatial Data Hand- ling, dat in 1998 werd gehouden in British Columbia. Deze proeeedings zijn 767 pagina's dik, kosten 65,- en kunnen worden besteld bij Tom Poiker (e-mail: sdh98@sfu.ca). Ook in ica News 31 de gebruikelijke verslagen en aankondigingen van de activiteiten van ICA-commissies en -werkgroepen: De commissie Gender and Cartogra phy en de werkgroep Cartography and Children organiseren een drie- daags seminar op 10, 11 en 12 augus- tus 1999, voorafgaande aan de grote iCA-conferentie in Ottawa. Dit semi- I999-XXV-3 nar wordt gehouden op de Concor- dia Universiteit in Montreal en gaat in op de manieren waarop kinderen op basisscholen concepten kunnen ontdekken, die van belang zijn voor het begrip van kaarten en het ge- bruik daarvan. Meer informatie over dit seminar kan verkregen worden op de Website van de werkgroep http:/Iartsci-ccwinconcordia. ca/geog! ica-ccwg.html) of op die van de com missie {http://www. nrcan.gel - siekiers) Nog voor de conferentie in Ottawa wil de commissie Education and Training een Website hebben inge- richt met daarop informatie over zo veel mogelijk kartografische oplei- dingsprogramma's in de wereld. Zo'n tien jaar geleden werd de Inter national Union of Surveying and Mapping (iusm) opgericht als reactie op de verwachting dat de geoinforma- tica diseiplines steeds meer naar elkaar zouden toegroeien. In de iusm werken de volgende internationale vakvereni- gingen samen: de iag (International Association of Geodesy), de ica (Inter national Cartographic Association), de fig (Föderation Internationale des Geometres), de iho (International Hy drographie Organisation), de isprs (International Society for Photogram- metry and Remote Sensing) en de sorsa (Spatially-Oriented Reference Systems Association). De samenwer- king in de iusm was de afgelopen jaren echter maar sporadisch succesvol en steunde op slechts enkele enthousiaste- lingen. Daarom heeft men bij de iusm nu de tering naar de nering gezet en gaat men slechts in afgeslankte vorm door met alleen een dagelijks bestuur en geen commissies e.d. meer. Samen- werking tussen de vakorganisaties en wederzijds bewustzijn blijven echter een noodzakelijk doel en daartoe is er nu ook een Website ingericht {http://la- reg. ensg. ign.fr/IUSM/) Tenslotte werd er in ica News 31 kort aandacht besteed aan het feit dat Ed- zard Bos met pensioen is gegaan. Na het volgende nummer stopt Chris Board als redacteur van ica News. Hij wordt dan opgevolgd door Graciela Metternicht, die werkt bij de School of Surveying and Land Information van de Curtin University of Technology in Perth, Australie. Graciela is goed be kend met Nederland, want zij studeer- de kartografie bij het ITC in Enschede. C.P.J.M. van Elzakker 39

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 41