KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-3 agenda 13 juli - 7 november 1999 - Tentoon- stelling Kadaster in kaart. Plaats: His torisch Museum Apeldoorn. (Zie be- richt eiders in dit nummer.) 16-23 juli 2.000 - isprs 2000 - Infor mation for All Amsterdam. Informa- tie: Klaas Jan Beek, itc, Postbus 6, 7500 aa Enschede, fax: 053-4874335, e- mail: isprs@itc.nl. augustus 2000 - 29c Internationaal Geografisch Congres van de igu. Plaats: Seoul, Korea. Informatie: prof.dr. Woo-ik Yu, Department of Geography, Seoul National University, Seoul, 151-742, Korea, fax: 00 82 2 8760401, e-mail: igcseoul@plaza.snu.ac.kr. Nadere informatie over de genoemde activiteiten is, voor zover niet anders vermeld, verkrijgbaar bij de secretaris van de nvk, respectievelijk van de werkgroepen (voor adressen zie pagina 2.). BESPREKINGEN Nationalatlanten. Entwicklung, Konzeption, Gestaltung, Funktion C. Witschel Berlin: Verlag Sven von Loga, 1998 190 pp, 12 zwart-wit illustraties ISBN 3-87361-262-3 Prijs: dm 49,- De aanzetten van deze Leipziger dis- sertatie liggen in het voorbereidende werk voor de nieuwe Duitse nationale atlas. Witschel heeft waarschijnlijk on- der leiding van de hoogleraren Freitag en Mayr een vergelijkende Studie van bestaande nationale atlassen uitge- voerd en die uitgebouwd tot het hier besproken werk, waarin hij 56 van de circa 120 tot nu toe versehenen natio nale atlassen bespreekt qua historisch- politieke achtergrond, conceptie, con- ceptionele typering, kartografische uit- voering en kartografische typering. Het boek mondt uit in een aanbeve- lingskader voor toekomstige nationale atlassen, in het bijzonder voor de Duitse. In een soort bijlage wordt in- gegaan op de geschiedenis van het pro- ject van de Duitse nationale atlas se- dert ongeveer 1990. Het werk is vooral inventariserend. Nadat een operationele definitie voor het begrip nationale atlas gegeven is, is het belangrijkste wapenfeit een inde- ling van de geschiedenis van de natio nale atlassen in perioden: de beginperiode (1899-1918) de ontwikkeling tussen de wereld- oorlogen (1919-1945) de periode na de oorlog (1945-1960) nationale atlassen van de jaren zestig nationale atlassen van de jaren zeven- tig de periode van na 1980. De grensjaren i960, 1970 en 1980 wor den niet echt goed beargumenteerd. Het jaar i960 is inderdaad een water- scheiding in de atlasproduetie vanwege het verschijnen in dat jaar van het toonaangevende werk van Salisjtsjef, Atlas Nationaux, maar het zal zeker 5 jaar geduurd hebben voordat de eerste nationale atlassen die zieh daaraan confirmeerden 00k uitkwamen. De grote invloed van de Commission d'Atlas Nationaux van de igu (Inter nationale Geografische Unie), die van 1952-1972 onder leiding van Salisjtsjef opereerde, wordt adequaat behandeld; de invloed van de haar opvolgende commissie, de igu Commission on National and Regional Atlases, onder leiding van Lehmann (1972-1976), wordt niet vermeld, en evenmin die van de Joint igu-ica Working Group on Environmental Atlases (onder lei ding van Vazquez Maure resp. Bick- mote 1976-1984) noch de ica Com mission on National Atlases (Rystedt, Trainor, 1985-heden). Ook na 1972 zijn er uit deze begeleidende commissies veel nuttige aanzetten voor de produc- tie van nationale atlassen gekomen, maar dat is niet in deze Studie ver werkt. Het ideaal van Salisjtsjef, door standaardisering van legenda's voor speeifieke thema's en van schalen uit- eindelijk te komen tot een de hele we- reld bedekkende thematische atlas, komt niet aan de orde, niettegenstaan- de de vele iGU-studies over standaardi sering van de kartografische weergave van speeifieke thema's. Het (onvoldoende gecorrigeerde) boek lijkt vanuit een bepaalde ideologie ge- schreven. Van de in 1924 versehenen Atlas dAlgerie et de Tunisie zegt de schrijver dat het een atlas is die de uit- buiting van deze twee Franse kolonien moest dienen, en niet de nationale be langen van bijvoorbeeld de Algerijnen. Het lijkt me een anachronisme dat zo te stellen; Algerije, zeker het noordelij- ke, in departementen ingedeelde deel, werd als deel van het Franse moeder- land gezien. Maar bij de bespreking van de Russische nationale atlassen heeft de auteur het niet over de onder- drukte bevolking. Koloniale atlaspro- dueten zoals de Atlas of Egypt uit 1928 of de Atlas ofTanganyika uit 1942 wor den wel genoemd, terwijl de veel betere Atlas van Tropisch Nederland (1938) niet wordt vermeld, laat staan beschreven. Het boek gaat vrij diep op de beschre ven produeten in; de auteur heeft daarvoor eigentijdse besprekingen ge- raadpleegd. Zo Staat er bijvoorbeeld aangegeven hoezeer de eerste produe ten politieke doelstellingen hadden: Finland was in 1899 een deel van Rus- land, en in februari van dat jaar was het Russisch als bestuurstaal inge- voerd. De nationale atlas werd nog datzelfde jaar door het Finse Geogra fisch Genootschap uitgegeven 'in de twee nationale talen Fins en Zweeds en in het Frans'. Zelden zal een weten- schappelijk genootschap de overheid zo gebruuskeerd hebben. In de beschrijvingen van de individu- ele atlassen worden goede en rake ty peringen gegeven. Zo kenmerken de atlassen uit de eerste twee periodes zieh door inventariserende kaarten (met name van de infrastruetuur), ko men er in de volgende periode ook analytische kaarten en na i960 ook synthesekaarten. Het formaat verän dert, maar ook de funetie: van natio naal visitekaartje worden het produe ten bedoeld om de problemen van het betreffende Iand te helpen oplossen. Er komen geleidelijk meer sociaal-econo- mische kaarten en milieukaarten, en relatief minder aardwetenschappelijke. De weergavemethoden worden aan- vankelijk complexer, maar na 1985 toch ook weer eenvoudiger om een groter publiek te kunnen bedienen. Deze Studie brengt een goed overzicht, dat door systematische vergelijking tot stand is gekomen. Het is een nuttige bron voor degenen die zieh in het fenomeen nationale atlassen willen verdiepen, en dat geldt natuurlijk voor de redactie van de nieuwe Duitse na tionale atlas. Voor een grensverleggend resultaat had de auteur echter dieper moeten graven, niettegenstaande zijn zeer interessante opmerkingen over de verandering van de funeties van natio nale atlassen. F.], Ormeling 41

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 43