Aquarell kaart Nederland SCHIEKMUNNIKOOG AMELAND TERSCHELLINC. 4$ VUELAND GRONINGEN Groningen FR1ES,.LAND Van oorsprong ben je geen kartograaf, hoe ben je in het vervaardigen van kaarten verzeild geraakt Ik heb 6 jaar op de grafische school gezeten met als specialisme reclamete- kenen. De technieken die ik daar geleerd heb, waren allemaal handmatig. Daarna heb ik anderhalf jaar een opleiding gedaan voor beeidende kunst. Dat vond ik echter te alternatief. Ik wilde meer met de techniek bezig zijn. Toen heb ik twee jaar bij meerdere reclamebureau's gewerkt. In die tijd, ongeveer in 1989, heb ik mijn eerste kaartje gemaakt. Dat was niet voor een reclame, maar voor een reisverhaal dat ik samen met een vriend had geschreven voor het tijdschrift Op Päd. Ik had het kaartje verfraaid met relieftekeningen. De hoofdredacteur van Op Päd was hier zo enthousiast over dat hij mij vroeg om vaker kaartjes te maken voor zijn tijdschrift. Vanaf toen ben ik dus veel kaartjes gaan vervaardigen. Alles ging toen nog met de hand. Vooral het plaatsen van tekst in de kaartjes was een lastig karwei. Rond 1994 kwam de wens van Op Päd om het materiaal digitaal aan te leve- ren. Ik ben toen begonnen om de wegen en de tekst met de Computer te ver vaardigen. De achtergrond maakte ik nog steeds met de hand met airbrush, waarna ik hem scande. Op deze scan kon ik de wegen intekenen en de tekst plaatsen. Aan Op Päd leverde ik de achtergrond op papier aan en de wegen en tekst op film. Deze methode had als nadeel dat de twee beelddragers ten opzichte van elkaar konden verschuiven. Soms werd de film niet in dezelfde mate verkleind, en ik heb zelfs meegemaakt dat de tekst in spiegelbeeld werd afgedrukt. Vanwege deze Problemen wilde Op Päd dat ik geheel digi taal ging werken. De kwaliteit van de kaartjes mocht echter niet achteruit gaan. Ik ben toen veel gaan lezen over nieuwe technieken en heb gekeken hoe collega's uit de grafische wereld werkten. Zo ben ik uiteindelijk naar mijn huidige werkwijze gegroeid. Ben je door anderen geinspireerd bij het maken van kaarten Ik ben toevalligerwijs in het maken van kaarten verzeild geraakt. Mijn achter grond ligt niet in de kartografie ('van huis uit' ben ik illustrator) en ik kende in het begin ook weinig kartografen. Ik keek min of meer bewust niet naar andere kaarten, omdat ik er niet vond wat ik zocht, namelijk een illustratieve uitstraling. Pas later leerde ik werk van andere kartografen kennen. Ik heb mijn inspiratie dus niet aan anderen ontleend. Ben je behalve kaartproducent ook kaartgebruiker Nee, ik gebruik zelf nauwelijks kaarten. Dat komt er niet van. Het is wel zo dat als ik een kaart open sla, ik vaak zin krijg om te gaan fietsen. Vooral de kaarten van het IGN (de Franse topografisch dienst) vind ik erg mooi. Als ik zo'n kaart bekijk, ben ik in gedachten op reis zonder dat ik een stap verzet heb. Een keer heb ik voor de lol een van mijn eigen fietsroutekaartjes gebruikt. Toen wilde ik zelf ervaren of je er goed mee de weg kan vinden. Over kaartgebruik gesproken, sommige mensen blijken mijn kaartjes van Op Päd te gebruiken om een route na te lopen. Deze kaartjes zijn daar absoluut niet voor bedoeld. Ze zijn gemaakt als illustratie bij een reisverhaal. Ze moe- ten de lezer een indicatie geven van de geografische context waarin het reis verhaal zieh afspeelt. Blijkbaar hebben de kaarten zo'n nauwkeurige uitstra ling dat mensen er op denken te kunnen lopen, wat in wezen ook wel kan, maar het is het is niet de opzet. NOORD- HOI.LAND DRENT^E Iloogc veen LcKsi.nl AMSTERDAM -Flcmpolderi OVERIJSSEL Leidep Apcldoorn Almelo Hcngclo Enschcde Den Haag 7 I I D- L I R E C il T Amersfoort HOLLANDU jEz,i Utrecht Rotterdam a™,Hn' GELDERLAND UVUli Nijmcgcn Breda Tilbutg Middelburg 's Hertogenbosch ZU I D- B R A B A N T Helmonü Eindhoven vdnlo Antwerpen O 10 20 30 40 km. i LIMBURG Sillard Metrien Valkcribrfrg Voor welke bladen of boeken maak je produeten Voor Op Päd maak ik technische tekeningen en kaarten ter illustratie bij een reisartikel. Voor het tijdschrift FietsActief maak ik fietsroutekaartjes en redac- tionele kaartjes. Verder maak ik literaire reiskaartjes voor boeken van de ArbeidersPers. Zo heb ik een kaartje gemaakt voor een bergboek van Bart Vos. Andere produeten die ik gemaakt heb zijn de ANWB wijnkaarten, die gratis verkrijgbaar zijn voor de leden, en enkele kaartjes voor VVV-kantoren. Een grote opdracht waar ik momenteel aan werk zijn kaartjes voor de ANWB Reisgids Nederland. Tot slot doe ik nog af en toe wat reclamewerk. Dit werk omvat voornamelijk het ontwerpen van huisstijlen en het maken van bro- chures. Je hebt een bedrijf aan huis. Stop je niet ai je vrije tijd in je werk? Ja, zeker de laatste twee jaar stop ik echt al mijn tijd in mijn werk. Drie jaar geleden moest ik nog leuren om opdrachten, maar nu kan ik het aanbod nauwelijks aan. Rotterdamse haven gebied äteilÄIJ

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 54