Hermann von Rosenberg - onderschat onderzoeker en kartograaf ARTIKELEN KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT F.J. Ormeling sr. historische kartografie, biografie, achtergronden historic cartography, biography, background cartographie historique, biographie, information de reference TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES De Duitser Hermann von Rosenberg behoort tot de groep van onderzoekers die in de vorige eeuw hebben bijgedragen tot de kartering van voormalig Nederlands- Indie. Hij verbleef dertig jaar in de archipel in verschil- lende functies op uiteenlopende standplaatsen van Sumatra tot op Ceram in de Molukken. In al deze functies nam hij deel aan topografische verkenningen en karteringen in weinig bekende gebieden. De resul- terende kaarten werden door tijdgenoten gewaardeerd en gebruikt. Inleiding Recentelijk verraste de historicus Roe- lof van Gelder ons met de uitgave van het boek Oostindisch Avontuur [1997] waarin aan de hand van reisverslagen de ervaringen worden beschreven van een aantal Duitsers in dienst van de Verenigde Oostindische Compagnie (voc) in de periode 1600-1800. Het blijkt - aldus Van Gelder - dat van de bijna een miljoen mensen die tussen 1602-1795 in dienst van de voc naar Azie zijn vertrokken globaal de helft buitenlander was. Van hen vormden de Duitsers verreweg het grootste deel. Ook in de 19c eeuw hebben tal van buitenlanders, onder wie wederom een respectabel aantal Duitsers, ditmaal vooral als wetenschappers, bijgedragen tot de Nederlandse activiteiten in de Maleise Archipel. Overbekend zijn o.a. de namen van Hasskarl die de kina in Indie introduceerde, Reinwardt en Blume, respectievelijk de oprichter en eerste directeur van de vermaarde Plantentuin te Buitenzorg (thans Bo- gor) en de geoloog Junghuhn, de grondlegger van de fysische geografie van Java. Vergeleken met hen is de fi- Prof. F.J. Orme ling sr. is emiritus hoogleraar in de kartografie (Meye- rinkswegp, 7524 AM Lonneker). Figuur 1. Flermann von Rosenberg (1817-1888) op expeditie. Bron: E. G. Franz, Flessische Ent decker, ip8i. guur van Von Rosenberg in de schaduw gebleven. Er is ook maar weinig in de vakliteratuur over hem te vinden. Wel maakt de destijds bekende geograaf Robide van der Aa in zijn werk Reizen naar Nederlandsch Nieuw-Guinea [1879] herhaaldelijk melding van hem en geeft professor P.J.Veth, de eerste voorzitter van het Nederlands Aardrijkskundig Genootschap, hem in 1878 een ereplaats onder de onderzoe kers van de archipel, doch daarna blijft het vrijwel Stil. In het artikel Aardrijkskundige Onderzoekingen in de Ency- 5

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 7