-er IftXKC iniLjyo) KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-3 clopaedie van Nederlands-Indie, deel v, 1927, komt zijn naam niet voor. Ten onrechte, want 00k Von Rosenberg kon terugzien op een lange Staat van gouvernementsdienst tijdens welke hij zieh tot in de uithoeken van de archipel wetenschappelijk verdienstelijk maakte. Hij heeft onder meer talrijke topografische verkenningen verricht en kaar- ten vervaardigd die door zijn tijdgenoten werden gebruikt en geprezen. Het lijkt daarom verantwoord zijn loopbaan in dit tijdschrift nader te belichten. Herkomst en opleiding Carl Benjamin Hermann Baron von Rosenberg werd als zoon van een familie met een lange militaire traditie in 1817 in Darmstadt in Hessen geboren (figuur 1). Volgens de bio grafische schets door Wijnmalen [1889] toonde hij zieh van jongs af aan aangetrokken tot verre landen en vreemde Vol keren. Bovendien openbaarde zieh gedurende zijn gymnasi- um-opleiding een bijzondere belangstelling voor Zoologie, met name voor Ornithologie, terwijl hij zieh tevens door te- kenaanleg onderscheidde. Na het gymnasium volgde hij op aandringen van zijn vader de cadettenschool in Darmstadt. Op den duur werd hem de sfeer in de Hessische militaire dienst te eng en in 1839 tekende hij bij het Nederlands-In- dische leger voor een periode van zes jaar. Dat zouden vier maal zes militaire jaren worden! Via het koloniale depot in Harderwijk vertrok hij vervolgens naar Batavia, waar hij in mei 1840 arriveerde. Figuur 2. Het eiland Nias, ten westen van Su matra gelegen; oor- spronkelijke schaal 1:200.000. Samen- gesteld door Von Rosenberg in 1833- 1834 samen met be- stuursambtenaar J. T. van Nieuwen- huizen. Bron: Algemeen Rijksarchief, Den Haag. Verblijf op Sumatra Zijn dertigjarig verblijf in de archipel valt in twee perioden uiteen. De eerste zestien jaar verbleef hij op verschillen- de standplaatsen op Sumatra. De tweede periode voltrekt zieh, met uit- zondering van een Europees verlof van 1866-1868, in de Molukken en rond Nieuw-Guinea met standplaatsen ach- tereenvolgens op Ceram, Ambon en Ternate. In de Sumatra-periode ver- keerde hij van 1840 tot 1845 in de Ba- taklanden, körte tijd zelfs als assistent van Junghuhn. Hij nam er deel aan militaire expedities en verkenningen. Onder meer was hij de eerste Europe- aan die de Pakpak- of Dairilanden ten westen van het Tobameer bezocht, het gebied waar de latere Utrechtse hoog- leraar Louis van Vuuren begin 19c eeuw als militair gezaghebber werk- zaam was en over schreef. Zelfs werd doorgedrongen tot Singkel in Zuid- Atjeh. In 1845 verhuisde hij naar het militaire stafkwartier te Padang van waaruit hij in de volgende jaren als to- pografisch tekenaar deelnam aan ver kenningen rond Padang en van de ei- landenreeks ten westen van Sumatra: de Mentawei-Eilanden, Engano, de Banjak-Eilanden en het grote Nias, dat samen met bestuursambtenaar J.T. van Nieuwenhuizen werd gekarteerd met gebruikmaking van gegevens van de marine (figuur 2). Op deze tochten werd andermaal Singkel in Zuid-Atjeh bezocht dat eveneens topografisch werd verkend (figuur 3). Activiteiten in de Molukken Zijn talenten werden steeds naar waar- de geschat, hetgeen in gestage promo- ties tot uiting kwam. In de rang van adjudant-onderofficier werd hij in 1856 overgeplaatst naar het pas opgerichte Topografisch Bureau in Batavia. Het volgend jaar werd hij als topograaf meegestuurd met een commissie naar Nieuw-Guinea om een geschikte loca- tie voor de vestiging van een bestuurs- post te zoeken. De commissie verken- de de zuidwestkust en drong vervol gens via de westkust door tot de Hum- boldtbaai aan de noordkust van het ei land waar het latere Hollandia zou ver- rijzen, thans Jayapura. Het zou overi- gens nog ruim veertig jaar duren alvo- rens de geplande bestuurspost daad- werkelijk tot stand kwam. Na de vereiste examens afgelegd te hebben, ging Von Rosenberg na 24 f/rr/f ,,r /r,/r/i//i» /vZ,«./ rf/r/rr Z/> /La ////r/t .////Z/e/t /y//»u/h van lirl Y"~ Jm—.p. 6

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 8