Huidige technologie 1 Experimentele technologie 7 Nieuwe technologie 2 6 8 9 Meer MINDER ervaren gebruikers Meer MEER ervaren gebruikers 10 I I Degeneratie van expressie Verbetering van expressie Innovatie van expressie (Onbekende hoeveelheid)TIJD 7 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT pelijke, technische en artistieke activitei- ten gericht op het reconstrueren van waargenomen, geplande of verbeeide ruimtelijke realiteit in een visuele repre- sentatie, die recht doen aan de rationele en zintuiglijke waarneming. Hiermee wordt de onbewuste waarneming gei'n- corporeerd en is deze definitie waar- schijnlijk relevanter voor wat betreft kaartbeheerders en -gebruikers. Bibliotheken en ruimtelijke informatie Toen de wetenschappelijke verenigin- gen in de 19c eeuw het wetenschappe lijke landschap begonnen te verande ren was kartografie een Studie voor geografische verenigingen. Voor heel wat volgelingen waren kaarten de ge- makkelijkste manier om ontdekkingen in tot dan toe onbekende gebieden te begrijpen en de opkomst van de the matische kartografie maakte hen be- wuster van hun eigen omgeving en de interactie van de mens met deze omge ving en met elkaar. Wanneer kaarten meer en meer onderwijs en zelfont- plooiing gaan ondersteunen specialise- ren kartografen zieh meer en meer in het visualiseren van grootschalige ba- sisinformatie, waarbij de resulterende 1999-XXV-4 Figuur 2. Flowmo- del voor de techno logische ontwikke- ling in kartografie en kaartbeheer. kaarten belangrijke instrumenten worden voor manage- ment, beleid en planning. Deze specialisatie heeft onder an dere geleid tot de formatie van onafhankelijke kartografi- sche verenigingen, die niet meer ge'integreerd waren in de geografische verenigingen. Deze scheiding had zieh rond de 19c eeuwwisseling reeds voorgedaan in bibliotheken. Vanwege hun onhandelbare vorm werden kaarten in aparte afdelingen ondergebracht, wat niet altijd in het voordeel was omdat nogal eens de band met de tekstbronnen (boeken en tijdschriften) verbro- ken werd. Vaak dankzij het harde werken van vele beheer- ders zijn zij fysiek meestal in goede Staat. Vanwege hun spe cialisatie staan kaartbeheerders nogal eens buiten de voor- naamste Stromingen in het bibliotheekveld omdat zij zieh, meer dan in bibliotheken gewoon is, identificeren met het materiaal en de inhoud daarvan. Een gevolg daarvan is on der andere dat veel kaartbeheerdersgroepen onderdeel zijn van kartografische verenigingen en niet van bibliotheekver- enigingen. Uitzonderingen zijn onder andere de mondiale ifla Geography Library Section en de Europese Croupe des Cartothecaires de liber. Hoewel onderdeel van een bi- bliotheekvereniging zijn ze niet zo ge'integreerd als mis- schien gewenst zou zijn en manifesteren ze zieh nogal eens onafhankelijk en meer toegespitst op de inhoud van de ma- terialen dan gewoon is in het bibliotheekveld. In dit digitale tijdperk waar kartografie en gis meer in el kaar overvloeien en waar het mogelijk is om ongelijksoorti- ge informatiebronnen te integreren kunnen we een duide- lijke verschuiving in het kartografische beroep waarnemen van pure visualisatie naar het gebruik van ruimtelijke gege- vens in al hun verschijningsvormen. Daarom doet de vraag zieh voor of afdelingen die zieh bezighouden met verschil-

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 13