Weergave van immateriele ruimtelijke modellen in de kleinschalige ruimtelijke ordening Inwoners in 1997 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT W.-D. Rase visualisatie, planningskartografie, achtergronden visualisation, regional planning cartography, background visualisation, cartographie d'amenagement du territoire logiciels, Information de reference Visualisation, Planungskartographie, Hintergründe TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES DESKRIPTOREN Choroplethen vormen de meest toegepaste weergaveme- thode voor sociaal-economische verschijnselen. Er zijn echter steeds meer variabelen in de ruimtelijke orde ning, zoals reistijd of fysieke uitrusting, die niet met choroplethen kunnen worden weergegeven, en waarvoor de grenzen van telgebieden irrelevant zijn. De weergave van dergelijke variabelen aan de hand van een ruimtelijk model vormt een goede aanvulling op de choroplethen- methode. Daarmee kan ook het fuzzy karakter van va riabelen worden gevisualiseerd, de variatie in de grootte van telgebieden wordt ermee verdisconteerd. In tegenstelling tot de modelmatige weergave van het aardoppervlak zijn modellen van aardwetenschappelijke of sociaal-economische variabelen niet in werkelijkheid zichtbaar; ze zijn immaterieel. Kenmerkend voor im materiele modellen is het grote verschil in de dichtheid van de oorspronkelijke gegevens, en in de resolutie van het model dat voor weergave gebruikt wordt. Er is hierbij sprake van een duidelijk verband tussen de ge gevens en de gebieden, en de kwantitatieve variabele is meestal teruggebracht tot een goed af te lezen aantal Has sen. In de ruimtelijke ordening worden de kaarten vervaar- digd voor een groep gebruikers die minder ervaring heeft met kaartlezen. Daarom is de generalisatie van de variabe len tot een aantal typen dan wel een geordende reeks zinvol voor het snel kennis nemen van de in Gissen gemodelleerde Processen die op het aardoppervlak plaatsvinden. Ruimtelijke modellen in kaarten bestemd voor de kleinschalige ruimtelijke ordening1' Voor de visualisering van op opper- vlakken betrokken gegevens maakt men in de ldeinschalige ruimtelijke or dening het meest gebruik van choro plethen. Dat is in elk geval de praktijk op het niveau van de Bondsregering in Duitsland en op dat van de op inter nationale samenwerking gebaseerde ruimtelijke-ordeningsconcepten bin nen en buiten de Europese Unie. De weergave van typen en van geordende reeksen door het opvullen van opper- vlakken met een Heur of met een op- pervlaktesignatuur wordt beschouwd als de passende wijze van weergave wanneer de weer te geven variabelen op oppervlakken betrekking hebben, en men geacht wordt beslissingen te nemen over de weergegeven gebieden. Wolf-Dieter Rase is werkzaam bij het Bundesamt für Bauwesen und Raumordnung, Postfach 20 oi 30, D 53131 Bonn, e-mail: rase@bbr. bund. de Figu Inwoners per km2 minder dan 100 100 tot 200 200 tot 300 300 tot 500 500 of meer Raumordnungsregionen 11

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 17