KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Reistijd per Personenauto vanuit elke gemeente naar het dichtst- bijzijnde Intercitystation in minuten minder dan 20 20 tot 40 40 tot 60 B 60 tot 80 80 of meer Intercitystation Bij het vaststellen van de reistijden per Personenauto is wöl met de wegen- classificatie rekening gehouden, maar niet met files en wegwerkzaamheden. andere woorden met computerpro- grammas) gecreeerd en verder ver werkt. Men moet hierbij letten op een strikte scheiding tussen de in een gis afgebeelde modellen van op de ruimte betrokken objecten en op hun weerga- ve als kaarten [Van der Schans, 1999]. Modellen en gegevensstructuren Ter vereenvoudiging van het modelle ren en van de constructie van de ruim- telijke modellen wordt aangenomen dat er voor elk oppervlaktepunt slechts een waarde in de derde dimensie be- staat. Dergelijke ruimtelijke modellen worden meestal 2 1/2D modellen ge- noemd, 00k al kan het aantal dimen- sies eigenlijk alleen uit hele getallen bestaan. De eenvoudigste, en daarom 00k de meest toegepaste gegevensstruc- tuur voor 2 1/2D ruimtelijke modellen is die van een regelmatig grid. Het vlak wordt door gridlijnen evenwijdig aan de assen van het coördinatensysteem onderverdeeld, zodat even grote recht- hoeken ontstaan. De snijpunten van de gridlijnen krijgen de hoogtewaarden van het ruimtelijk model. De grid- structuur is zeer eenvoudig te realiseren met de Computer, omdat in de meeste programmeertalen taalelementen voor het behandelen van tweedimensionale velden beschikbaar zijn. Voor regelma- tige grids die uit driehoeken bestaan is slechts een geringe bijkomende pro- grammeerinspanning noodzakelijk. Regelmatige grids hebben het nadeel dat lijnvormige geometrische demen ten zoals waterlopen of gebiedsgrenzen op de gridstructuur moeten worden afgebeeld. Het informatieverlies bij re- latief grofmazige grids is vaak niet aan- vaardbaar. De verfijning van het grid en het daardoor duidelijker weergeven Figuur 2. Isolijnen- weergave van de bereikbaarheid van intercitystations. 1999-XXV-4 van de lijnelementen is echter niet altijd mogelijk vanwege het feit dat het grote aantal gridpunten te hoge eisen stelt aan de opslagcapaciteit en de data-verwerkingscapaciteit. Een onregelmatig driehoeksnet (tin, triangulär irregulär network, [Peucker et al, 1976]) is een geschikt model om de dichtheid van het net aan te passen aan de reliefenergie en tegelijkertijd de lijnvormige dementen in de noodzakelijke en gewenste resolutie in het ruimtelijk model te blijven weergeven. Interpolatieprocedures Het behoorlijke verschil tussen de resolutie van de oor- spronkelijke gegevens en die welke ontstaat bij weergave van het ruimtelijk model, is karakteristiek voor immateriele ruimtelijke modellen. Met een interpolatieprocedure wordt uit een relatief grove discrete spreiding van geometrische dementen een ruimtelijk model met een hogere resolutie verkregen. Er worden aannames gedaan over het verloop van de curve op basis van de oorspronkelijke gegevens, die gebaseerd zijn op het totale databestand, op de in de directe omgeving voorkomende waarden of op kennis over de ge nese van het ruimtelijk model. Bij geofysische variabelen of bij equidistanties heeft men normaal gesproken slechts te maken met informatie die op punten betrokken is, zodat men moet uitgaan van een con- tinu verlopend oppervlak. Als het gaat om de weergave van het fysieke aardoppervlak worden de hoogtepunten aange- vuld door lineaire karakteristieken, zoals het verloop van bergruggen en waterlopen. Deze lijnvormige karakteristie ken definieren abrupte veranderingen in het verloop van gradienten. Deze onregelmatigheden moeten zowel behou- den blijven in het ge'fnterpoleerde ruimtelijke model als in zijn grafische weergave. In immateriele ruimtelijke model len komen onregelmatigheden weliswaar zelden voor, maar ze zijn er wel. Voorbeelden van onregelmatigheden in cultu- rele verschijnselen zijn het verloop van de Romeinse Limes als een tegenwoordig nog terug te vinden culturele grens en taalgrens, of de voormalige grens tussen de brd en ddr, die 00k na de hereniging nog lang kenbaar zal blijven, zowel als fysiek element in het landschap als mentaal element. Interpolatie op basis van tussenstadia Bereikbaarheid is een belangrijke indicatie voor het niveau van de regionale infrastructuur voor individueel verkeer met personenauto's of vrachtauto's, voor treinverkeer en voor luchtverkeer. Het individuele verkeer is politiek gezien het belangrijkst, zowel vanwege het grote aantal deelnemers en de daaruit resulterende invloed op politieke beslissingen, als op basis van de bereikbaarheid in combinatie met ande re verkeerssoorten. Bereikbaarheid wordt gemeten in de tijd die een personen- of vrachtauto gemiddeld nodig heeft om de dichtstbijzijnde plaats waar bepaalde diensten worden aangeboden te bereiken, zoals het dichtstbijzijnde centrum, een intercitystation, een luchthaven of een goederenstation voor vervoer over lange afstand. De afstanden in de tijd worden bepaald door te zoeken naar de kortste verbinding in de tijd tussen twee punten in het verkeersnet, en het op- tellen van de voor elk onderdeel van de route geldende reis tijd. De afstanden in de tijd zijn gemiddelde waarden, daar om houdt men geen rekening met tijdelijke verkeersbarrie- res door wegenonderhoud, files of extra druk verkeer. Het wegennet in de Bondsrepubliek Duitsland is volgens de visie van de Bondsregering zö fijnmazig, dat het opgevat 13

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 19