KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-4 nadeel dat er geen verdere differentiering van de waarden en de vormen van het ruimtelijk model tussen de verschil- lende isolijn-niveaus kan worden aangegeven. Een gesimu- leerde belichting aan de hand van een hoofd-lichtbron van- uit het noordwesten en eventueel bijkomende lichtbronnen voor het lichter maken van de schaduwhellingen maakt een mate van detaillering zichtbaar, die door isolijnen alleen kan worden gerealiseerd wanneer zij zeer dicht bij elkaar voorkomen (zie figuur 4). Omdat de gesimuleerde belich ting (ofwel schaduwering) meer met de alledaagse praktijk overeenkomt dan de weergave aan de hand van isolijnen, zijn 00k minder geoefende kaartgebruikers in de politiek en het bestuur in Staat om de details van het ruimtelijk model zonder veel moeite en tijdsinvestering af te lezen. De gesi muleerde belichting kan 00k worden gecombineerd met isolijnen die de absolute hoogte aangeven (zie figuur 4). Door de gesimuleerde belichting ontstaat een geringe tint- verandering in de Signaturen tussen de isolijnen. Daarom mag het aantal klassen niet te groot zijn, opdat men de ver- schillende kleuren, en op basis daarvan de verschillende hoogteniveaus ondanks de tintvariatie toch nog goed kan onderscheiden. Het redundante gebruik van visuele varia- belen en weergavetechnieken (dus de combinatie van lijnen, vlakken en de tintvariaties) voor de weergave van een ver- schijnsel vergemakkelijkt het aflezen van de waarden en ver beten de informatie-overdracht met de kaart. Bij niet-re- dundante toepassing van de visuele variabelen kan men meer dan een thematische variabele overdragen naast de di- mensies van de telgebieden. Hier moet men echter voor- zichtig mee zijn; niet alles wat technisch mogelijk is bevor- dert 00k een optimale overdracht van de informatie. De perspectivische weergave zoals toegepast in figuur 5 komt het meest met de dagelijkse waarnemingspraktijk overeen en vergemakkelijkt daardoor de informatie-over dracht. De vorm van het ruimtelijk model zowel als de ver- spreiding van de hoogtewaarden zijn hier zeer snel af te le zen, met name door een ongeoefende planoloog-kaartlezer. Deze weergave is echter door de perspectivische verkorting niet te kwantificeren, en bovendien kunnen delen van het oppervlak afgedekt zijn. De topografische orientatie is rela- tief moeilijk, 00k al zijn er aanvullende beeldelementen zo als plaatsnamen en grenzen aan toegevoegd. Het benaderen van de alledaagse waarneming wordt nog verder verbeterd door 'echte' 3D-weergave van de ruimtelij- ke modellen, zoals bijvoorbeeld met Stereogrammen kan worden gerealiseerd [Buchroithner, 1999]. Deze technieken hebben echter het nadeel dat zowel bij de vervaardiging als bij het waarnemen ervan een meer of minder grote extra technische inspanning nodig is, bijvoorbeeld het gebruik van speciale brillen of grafische apparaten. Conciusie Voor toepassingen in de kleinschalige ruimtelijke ordening, zoals bij de analyse van de geografische situatie of bij de Synthese van ruimtelijke ordeningsconcepten, kan men veel variabelen en indicatoren als continua modelleren en weer- geven. Voor de interpolatie van de continua en voor hun weergave moet men bij passende modellen, methoden en technieken kiezen; bij op oppervlakken betrekking hebben- de gegevens hoort bijvoorbeeld een interpolatieprocedure die de bijbehorende volumes juist weer blijft geven. Bij de kartografische weergave van de ruimtelijke modellen moet men er rekening mee houden dat de doorsnee-gebruikers in de kleinschalige ruimtelijke ordening minder ervaring heb ben in het kaartlezen. Daarom dient men de voorkeur te geven aan weergavemethoden die de alledaagse waarneming benaderen. De weergave van meer dan drie dimensies is door de combinatie van visuele variabelen weliswaar moge lijk, maar men dient daar zeer terughoudend mee om te gaan. Noten Dit artikel is als lezing gepresenteerd op het Nederlands-Duitse kar- tografiecongres in Maastricht, mei 1999. 1. De lezing is vertaald door Ferjan Ormeling. In dit artikel is Oberfläche vertaald als ruimtelijk model, hoewel sommige karto- grafen het beter zullen kennen als Statistical surface. In principe kan met de term ruimtelijk model zowel het digitale terreinmodel (00k van niet-tastbare verschijnselen) worden bedoeld als het digi tale kartografische model of de tastbare dan wel zichtbare grafische weergave ervan. In dit artikel wordt het bijna steeds in de laatste betekenis gebruikt. L iteratuur ßfLR (1995), Trendszenarien der Raumentwicklung in Deutschland und Europa. Beiträge zu einem Europäischen Raumentwicklungskonzept. Bundesforschungsanstalt für Landeskunde und Raumordnung, Bonn. Brückler, M. Dumfahrt, E. (1996), Erstellung von Bodenpreiskarten durch Gis-gestützte räumliche Inter polation. In: Dollinger, F. J. Strobl (Hrsg.), Angewand te Geographische Informationsverarbeitung VIII, Salzburger Geographische Materialien, H. 24, pp. 39-50. Buchroithner, M. (1999), Möglichkeiten 'echter' 3D- Visualisierungen von Geo-Daten. In: Strobl, J. Th. Blaschke (Hrsg.), Angewandte Geographische Informations verarbeitung XI, Beiträge zum AGIT-Symposium Salzburg 1999. Wichmann, Heidelberg, pp. 86-93. Freitag, U. (1971), Semiotik und kartographie. Uber die Anwendung kybernetischer Disziplinen in der theoreti schen Kartographie. Kartographische Nachrichten, 21. Jahrgang, Heft 3, pp. 171-182 Irmen, Eleonore (1995), Strukturschwäche in ländlichen Räumen - ein Abgrenzungsvorschlag. Bundesforschungs anstalt für Landeskunde und Raumordnung, Bonn, Arbeitspapiere 15/1/1995. Peucker, T.K., R.J. Fowler, J.J. Little D. Mark (1978), Digital representation ofthree-dimensional surfaces by trian- gulated irregulär networks tin). Proceedings Digital ter- rain Modeling Symposium, May 1978, asp, pp. 516-540. Rase, W.-D. (1998)Modellierung und Darstellung im materiellen Oberflächen. Forschungen des bbr, Band 89, Bundesamt für Bauwesen und Raumordnung, Bonn Rase, W-D. (1999), Volume-preserving Interpolation in triangulär irregulär network TIN). Arbeitspapier. http://www. t-online. delhomelWolf.Raselpycno.pdf Renka, R.L. (1996), Algorithm 752:SRFPACK: Software for scattered data Atting with a constrained surface under tension. ACM Transactions on Mathematical Software, Vol. 22, No. 1, March 1996, pp 9-17. 16

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 22