Bijhouding van digitale topografische bestanden: Europese ervaringen CERCO KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT P. van Asperen productie van geografische informatie, topografische kartografie, overzicht trefwoorden production of geographical Information, topographic cartography, survey keyword s production de l'information geographique, cartographie topographique, etude I mots-CLES De afgelopen jaren hebben de nationale kartografische instituten veel gei'nvesteerd in de analoog/digitaal-con- versie van hun topografische informatie. In veel landen zijn de landsdekkende kaartseries digitaal beschikbaar, zowel in vector- als in rasterformaat. Voor deze landen vormt de bijhouding van deze bestanden een nieuwe uitdaging: met nieuw bronmateriaal en nieuwe technie- ken kan sneller en efficienter worden bijgehouden. Dit artikel geeft een overzicht van de ontwikkelingen met betrekking tot de bijhouding van topografische vector- bestanden. Dit artikel is grotendeels gebaseerd op de bevindingen van werkgroep ix van de cerco (Comite Europeen des Res- ponsables de la Cartographie Officiel- le), het overlegorgaan van de Europese nationale kartrografische instituten (fi- guur i). Werkgroep ix houdt zieh be- zig met de ontwikkelingen betreffende de bijhouding van digitale topografi sche bestanden. Vorig jaar zijn alle CERCO-leden geen- queteerd Over de voortgang betreffen de de analoog-digitaal conversie van het kaartmateriaal en de ervaringen met de digitale bijhouding van bestanden. In totaal reageerden 24 instituten, die gezamenlijk 49 produc- ten beschreven. In tabel 1 zijn deze produeten in een be- paald schaalbereik ingedeeld. Deze indeling wordt in het gehele artikel gehanteerd (figuren 2 tot en met 4). Tabel 1. Aantalprodueten per schaalbereik. Categorie Bereik Veel voorkomend Aantal produeten A I0K 1:1.000, 1:5.000 10 B I0K - 50K 1:10.000. 1:25.000 15 C 50K - 250K 1:50.000, 1:100.000 10 D 250K 1:250.000, 11.000.000 14 Voortgang analoog/digitaal-conversie Het is interessant de voortgang van de analoog/digitaal- conversie te zien. Deze is in figuur 2 weergegeven. Daaruit valt af te leiden dat de meerderheid van groot- en kleinscha- lige produeten volledig digitaal is, maar dat in het midden- schalige bereik een geringer aantal produeten landsdekkend digitaal beschikbaar is. Gegevensbronnen In de enquete is onderzocht of bij een digitale herziening andere bronnen worden gebruikt dan bij de opbouw van de bestanden. Bij de opbouw van bestanden is voornamelijk gebruik gemaakt van bestaand analoog materiaal, wat is ge- digitaliseerd. Voor de grootschalige bestanden wordt veel- vuldig gebruik gemaakt van luchtfoto's. Bij kleinschaligere bestanden worden vaak grootschaligere kaarten als bron ge bruikt. Bij de digitale bijhouding worden in het algemeen dezelfde bronnen gebruikt als bij de opbouw van bestanden. Opval- lend is bij de bijhouding de toename van het gebruik van gegevens van andere partijen, zoals bijvoorbeeld nationale Paul van Asperen is stafmedeweerker Productontwikke- ling bij de Topo grafische Dienst Nederland (tdn), Postbus Iis, 78°° AC Emmen, tel. 0991-696330. Figuur 1. CERCO-leden. 19

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 25