KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-4 Aantal producten A B c D Jaar einde A/D-conversie, percategorie <1998 1998 1999 2000 2001-2005 >2005 gebouwenregistraties of kadastrale kaarcen. Het gebruik van dergelijke gegevens vereist een goede kwaliteitscontrole voorafgaand aan de verwerking en vastlegging van metadata in de geproduceerde bestanden. Daarnaast moeten afspra- ken zijn gemaakt betreffende het eigenaarschap van de ge- bruikte gegevens. In de toekomst wordt meer verwacht van gps bij de digitale bijhouding. gps speelt een rol bij de mobiele herziening die bij een aantal instituten wordt onderzocht: de bestanden worden in het veld met behulp van gps en een veldcompu- ter direct geactualiseerd. Datastructuur en productspecificaties De meeste bestanden zijn topologisch gestructureerd, zodat ze geschikt zijn voor Gis-systemen. Het wijzigen van de da tastructuur van de bestanden is nauwelijks onderwerp van onderzoek. Het is duidelijk dat wijzigingen in de datastruc tuur ingrijpende gevolgen zullen hebben voor producent en gebruiker. Een beperkt aantal instituten doet momenteel onderzoek naar objectgeorienteerde datastructuren. De productspecificaties van de bestanden blijken aan gerin ge verandering onderhevig. In een beperkt aantal gevallen worden objecten, attributen en/of teksten toegevoegd. Herzieningscyclus Alhoewel veel bestanden digitaal beschikbaar zijn, is er nog niet veel ervaring opgedaan met de digitale bijhouding. Al leen kleinschalige bestanden zijn in bepaalde landen min- Figuur 2. Aantal producten en het jaartal van het ein de van de analoog/ digitaal-conversie. Figuur 3. Aantallen producten en per- centage reeds uitge- voerde digitale her ziening. Aantal producten 4 A B C D Percentage digitaal bijgehouden liest and. per categorie 0% m 0-40% 40-100% 100% stens eenmaal volledig digitaal geactu aliseerd (figuur 3). In een analoog kaartproductieproces geldt veelal een vaste cyclus. Bij de her ziening worden alle legenda-eenheden geactualiseerd. Het produceren in een digitale omgeving maakt andersoortige bijhoudingsregimes mogelijk. De vol- gende regimes zijn te onderscheiden, en kunnen gecombineerd worden toe- gepast: Volledige herziening: te vergelijken met de analoge herziening. De gehe- le inhoud van het bestand wordt pe- riodiek geactualiseerd. De periodici- teit kan varieren van continu tot meer dan 10 jaar. Herziening per gebied: bepaalde ge- bieden worden vaker herzien (bij- voorbeeld stedelijke gebieden) dan andere (bijvoorbeeld landelijke gebie den). De grenzen tussen deze gebie den kunnen bestaan uit de kaartblad- randen of administratieve grenzen. Herziening per legenda-eenheid. Be paalde legenda-eenheden (bijvoor beeld bebouwing en wegen) worden vaker herzien dan andere (bijvoor beeld landgebruik en vegetatie). Ad-hoc herziening: de herziening wordt uitgevoerd op verzoek van ge- bruikers. In Europa blijkt geen 'typisch' bijhou- dingsregime te bestaan; bij sommige producten bleek het bijhoudingsregi- me nog niet bekend (figuur 4). Er zijn wel bepaalde trends zichtbaar: hoe kleiner de schaal, hoe langer de cyclus, grootschalige bestanden worden veel al continu bijgehouden, de gemiddelde cyclus voor midden- schalige bestanden bedraagt 4 5 jaar. In veel gevallen wordt herzie ning per legenda-eenheid geprakti- seerd. In dergelijke gevallen kan het gebruik van externe bronnen toepas- selijk zijn, bijvoorbeeld nationale ge bouwenregistraties. Een aantal instituten overweegt de cy clus te verkorten en/of een ander regi me toe te passen. Dit is toe te schrij- ven aan de toenemende vraag van ge- bruikers, die over actuelere topografi- sche gegevens wensen te beschikken. Levering van topografische bestanden Topografische bestanden worden on- der andere voor toepassingen in gis- systemen geproduceerd. De helft van 20

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 26