De Atlas Van der Hagen digitaal KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT P. Alkhoven historische kartografie, atlaskartografie, reproductie, praktijk historic cartography, atlas cartography, reproduction, applications cartographie historique, cartographie d'atlas, reproduction de cartes, applications TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Op 20 September 1995 ondertekenden de Koninklijke Bibliotheek en de British Library een samenwerkings- overeenkomst. Deze overeenkomst vormde de Start van een gezamenlijk digitaliseringsproject waarin delen van twee atlassen, de Atlas Van der Hagen (ca. 1690) uit de Koninklijk Bibliotheek en de Atlas Beudeker (ca. 1750) uit de British Library, zijn gedigitaliseerd en via het Internet toegankelijk gemaakt. Dit artikel vertelt iets over de Atlas van der Hagen, een uitzonderlijk mooi ge- kleurde atlas factice, en de wijze waarop deze is gedigi taliseerd. De Atlas Van der Hagen bestaat uit vier in perkament gebonden delen met elk ca. 100 bladen en is eind zeventien- de eeuw verzameld, waarschijnlijk door de Amsterdamse koopman Dirk van der Hagen. In totaal gaat het om ca. 450 kaarten van verschallend for- maat en materiaal. Zo zijn er topogra- fische kaarten, prenten, uitvouwbare kaarten, ingeplakte kaarten en soms meerdere prenten op een vel. Kaarten en prenten van alle werelddelen zijn in de atlas vertegenwoordigd. De Atlas Van der Hagen is sinds 1887 in het be- zit van de Koninklijke Bibliotheek en is afkomstig uit het legaat van P.J.B.C. Robide van der Aa. De Atlas Van der Hagen is een atlas factice, een atlas samengesteld uit kaarten, prenten, gravures en ander materiaal. Behalve veel topografisch materiaal zoals land- en streekkaarten, meestal versierd met geornamenteerde cartouches, bevat de atlas series pren ten en losse prenten van historische gebeurtenissen, belegeringen, overwin- ningen, nieuwsprenten, stadsgezich- ten, panorama's en lusthoven. In een aantal gevallen zijn er verklärende tek- Dr Patricia Alk hoven, Koninklijke Bibliotheek, Library Research Department, Post bus 9040p, 2909 LK Den Haag, tel. ojo-3140441, fax 0J0-314042J, e-mail: patricia.alk- hoven @konbib. nl. sten en soms lofdichten aanwezig. Een atlas factice geeft een heel persoonlijk beeld van wat de verzamelaar blijkbaar be- langrijk en mooi vond. Daarnaast geeft de inhoud van de atlas 00k een tijdsbeeld van gebeurtenissen. Veel zeventien- de-eeuwse factices zijn helaas verloren gegaan. Daarom is de Atlas Van der Hagen 00k een relatief zeldzaam voorbeeld van deze categorie atlassen. De Atlas is geheel afgezet (ge- kleurd) waarschijnlijk door meester-afzetter Dirk Jansz. van Zanten die 00k de beroemde 46-delige factice Atlas Blaeu- Van der Hern heeft ingekleurd. Deze atlas bevindt zieh in de Oostenrijkse Nationale Bibliotheek. De kwaliteit en de kleuring van de Atlas Van der Hagen zijn van uitzonderlijke kwaliteit die vergelijkbaar zijn met de Atlas Blaeu-Van der Hem. Er is in ruime mate gebruik gemaakt van bladgoud en duurdere en diepere kleuringen. Hoewel iedereen inmiddels over de Atlas Van der Hagen spreekt, is het niet helemaal zeker dat Dirk van der Hagen 00k de samensteller van de atlas is geweest. De atlas is aan hem toegeschreven op basis van een advertentie in de Am- sterdamsche Courant van 24 juli en 26 augustus 1710: "sal Figuur 1. Drie van de vier folio 's van de Atlas Van der Hagen (ca. 1690). Open ligt de wereldkaart in 2 hemisferen van Joannes de Rarn: NOVISSIMA TOTIUS TERRARUM ORBIS TABULA. 23

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 29