KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT tiebeeiden, maar soms ook teksten, is de noodzaak van een goede technologische infrastructuur met voldoende opslag- faciliteiten. Hoge-resolutiebeelden vergen namelijk enorm veel geheugen. Voor de opslag van de archiefbeelden van elk 150 Mb was al ruim 90 gigabyte nodig. De referentiebeel- den, thumbnails en het programma hadden maar 2 Gb no dig. En dan spreken we hier over een kleine site met nog niet eens 600 afbeeldingen. Op deze manier kan men een inzicht krijgen hoeveel opslaggeheugen er nodig is om gro- tere collecties met honderdduizenden beeiden of TiFF-be- standen van gescande en gecodeerde tijdschriftartikelen te verwerken en op te slaan. De archiefbeelden zullen, wanneer de implementatie is af- gerond, op een ibm Digital Library systeem worden opge- slagen. Tot dat moment worden de beeiden tijdelijk op op tische schrijven opgeslagen. Nadat het scannen was afge- rond, zijn de sid- en GIF-bestanden - de referentie beeiden - opgeslagen op een Windows NT-netwerkserver. Kosten Hoewel er voorafgaand aan het project uitgebreide tests wa ren uitgevoerd met betrekking tot het aantal beschrijvingen, het maken van de kleurenpositieven en het aantal scans dat per dag kon worden gerealiseerd, bleken deze taken in de praktijk veel meer tijd te vergen dan begroot. Het maken van beschrijvingen en vooral de annotaties bleek, omdat er toch nog veel onderzoek moest gebeuren, bijna tweemaal zoveel tijd in beslag te nemen als begroot. Bij het begroten van scans waren we op basis van ervaring uitgegaan van de scantijd alleen. De meeste tijd bleek echter nodig voor het voorbewerken, opslaan en archivering van de scans. Het be- oogde aantal van 30 scans per dag (15 minuten) moest wor den gehalveerd in 15 scans per dag 30 minuten). Sommi- ge dagen konden er zelfs maar 10 scans worden afgeleverd omdat het proces vanwege kleine foutjes diverse malen over moest. Comprimeren kostte echter minder tijd omdat dit 's nachts gebeurde. Wel moesten de batch-files heel nauwkeurig wor den opgezet. De laatste fase van het project dat bestond uit het corrigeren van de database, het corrigeren van de kop- peling van de beeiden en tekst, het schrijven en vertalen van de informatieve teksten. Het oplossen van veel kleine tech nische problemen vergde ook veel meer tijd dan verwacht. Uitvoering Het project werd begeleid en deels uitgevoerd door Patricia Alkhoven. De beschrijvingen zijn gemaakt door Paul van den Brink. Het scannen van de beeiden is op de digitalise- ringsafdeling van de KB uitgevoerd door Thom Thijs en Ro bert Gillesse terwijl het ontwikkelen van de interface en de integratie van de Software werd uitbesteed (Stichting serc Utrecht) en in samenwerking met de iCT-afdeling van de kb, met name Lex Sijtsma en Diebert Jan van Rhijn. Het project werd verder in de kb begeleid door de digitalise- ringscommissie. Toekomst Sinds de presentatie op het Internet is de site een groot suc- I999-XXV-4 ces: er worden gemiddeld 1000 paginas per dag opgevraagd. Deze hoge score wordt hopelijk veroorzaakt door mensen die niet alleen snel door de plaatjes browsen maar ook de beschrijvingen bekijken en inzoomen op details. Ook ande re atlassen, of losse kaarten kunnen, mits op dezelfde wijze beschreven, in dit systeem worden opgenomen. Maar juist deze vergaande wijze van beschrijven blijkt erg kostbaar. Daarom zal dat deel in de toekomst waarschijnlijk op een veel eenvoudiger wijze plaatsvinden. Het toepassen van de mogelijkheid om in te zoomen heeft inmiddels bewezen dat het gebruikers in Staat steh de inhoud van de kaarten in de tail te bestuderen. MtsiD zal daarom waarschijnlijk ook bij andere collecties worden toegepast. De url van de Atlas Van der Hagen is: http://seagu.ll. konbib. nl/atlas/. Literatuur -, (1992), De wereld binnen handbereik. Nederlandse kunst- en rariteitenverzamelingen, 1585-1735. Zwolle, Amsterdam. -, (1992), Een wereldreiziger op papier. De atlas van Laurens van der Hem (1621-1678). Amsterdam. Krogt, P. van der (1985), Advertenties voor kaarten, atlas sen, globes e.d. in Amsterdamse kranten 1621-1811. Utrecht. Summary P. Alkhoven - The Atlas Van der Hagen online Keywords: historic cartography, atlas cartography, repro- duction, applications The project Atlas Van der Hagen and Atlas Beudeker is a Joint project ofthe Koninklijke Bibliotheek and the British Library. A total of 582 Images tvere scanned from parts of two atlases from the iyth and i8th centuries and made accessible via the Internet. This article describes the Atlas Van der Hagen and the digitisation process. The Atlas Van der Hagen (Koninklijke Bibliotheek) consists of four leather bound volumes, each containing about 100 sheets, compiled at the end ofthe seventeenth Century, probably by the Amsterdam merchant Dirk van der Hagen. The atlas is made up of 448 maps in different sizes and materials. The five conti- nents are represented in maps and prints. The atlas contains highly detailed topographical maps, prints and other materials and is particularly beautifully coloured and therefore precious but also delicate. From the viewpoint of preservation and ac- cess, this atlas appears interesting for showing on the Internet in order to reach a wide audience. The purpose was to ojfer more than just digitised images' and to provide users with a solid basis and a real tool for research. Indexes on artists, locations or themes are connected with the images and give detailed information and references to related sources. Quick browsing and zoomfacilities and a user-friendly interface facilitate research. The zoom-software (MrSlD) inte- grates multiple resolutions of an image in a single file enabling Internet users to zoom in to see more and more detail. These networked pages are the result of careful decisions on methods and Standards in the digitisation process. URL: http-J/seagull.konbib.nl/atlas. 27

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 33