31 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT De werkgroepen zijn redelijk tevre- den over de communicatie met het bestuur, maar sommige werkgroepen geven wel aan dat ze meer leiding en beleid van het bestuur verwachten met betrekking tot een visie voor de nvk. Ook verwachten ze dat er op sommige punten nieuwe afspraken gemaakt moeten worden over wat wiens verantwoordelijkheid is ten aanzien van activiteiten van de nvk. Sterke punten: De respondenten waar- deren de NVK in haar geheel en voor de losseproducten en activiteiten goed. Het KT wordt goed gelezen. Veel responden ten maken gebruik van internet waar- door de NVK-site een grote potentie heeft. Knelpunten: In het KTstaan volgens de respondenten te weinig praktische artikelen en de Website is niet actueel genoeg. Wat is de visie van de NVK-leden? Bijna alle respondenten zijn het eens met de missie van de nvk. De manier waarop de missie wordt gei'nterpre- teerd is echter heel verschillend. Missie van de NVK: De NVK bevordert de kartografie in Nederland in de ruim- ste zin van het woord, en vertegenwoor- digt als zodanig zowel nationaal als internationaal de Nederlandse karto- grafie. 'In de ruimste zin van het woord' uit de missie van de nvk wordt door de respondenten uit de schriftelijke en- quete als volgt ge'interpreteerd: 40% van de respondenten geeft aan dat het om alle aspecten van de kartografie gaat, 25% van de respondenten geeft hier verder geen uitleg bij. Minimaal 8 respondenten noemden bij 'in de ruimste zin van het woord': wetenschap, onderzoek, onderwijs en opleiding (10%) praktische kant van kartografie (7%, waarbij kaartproductie in totaal in 6% van de gevallen wordt genoemd) raakvlakken met andere vakgebieden zoeken, vinden en onderhouden (10%, waarbij gis in totaal 7% van de gevallen wordt genoemd) kaartgebruik (7%) alle soorten kaarten, middelen en technieken (9%) Op de vraag 'Wat is uw definitie van kartografiezijn de volgende antwoor- den gegeven: 14% van de respondenten noemt in de definitie de gebruiker van de 1999-XXV-4 60 50 c CD U 40 CO cd 30 20^ 0 cn n CO 10 c 0 Gaat niet naar activiteiten toe In eigen tijd In werktijd Werkzaam in bedrijfsleven Werkzaam bij de overheid Werkzaam in onderzoek en ontwikkeling Werkzaam in onderwijs Figuur 3. In deze figuur is te zien in welke mate de NVK- leden uit verschil- lende werkvelden naar activiteiten van de NVKgaan en ofdit in eigen tijd ofin werktijd Figuur 4. Hoe hoog ervaren actieve en niet-actieve leden de drempel om van passieflid actief lid te worden binnen de nvk. kaart, als doel om de kaart te maken en meent dat daar rekening mee gehouden moet worden 14% van de respondenten geeft aan dat wetenschap en onderzoek een onderdeel is van kartografie 11% van de respondenten noemt het produceren, maken, vervaardigen van kaarten in hun definitie 10% van de respondenten noemt de praktische vaardighe- den en kennis voor het maken van kaarten 21% van de respondenten noemt het visualiseren (van ruimtelijke informatie) 11% van de respondenten noemt het presenteren (van ruimtelijke informatie) Op de vraag 'Hoe ziet u de toekomst van de kartografie?' wer den de volgende antwoorden gegeven: 25% van de respondenten geeft uitdrukkelijk aan dat ze de toekomst van de kartografie zeer positief tegemoet ziet. Po- sitieve ontwikkelingen die men verwacht zijn: meer behoefte aan kartografische producten, onder andere omdat beeldmateriaal steeds belangrijker gaat worden, steeds meer technische mogelijkheden op het gebied van Internet, multimedia, 3D, interactieve mogelijkheden. Over de volgende zaken maakt een aantal respondenten zieh zorgen: kartografisch werk wordt steeds meer overgenomen door niet-kartografen waardoor de kwaliteit omlaag gaat, de herkenbaarheid van het vak, de identiteit dreigt verlo ren te gaan. De volgende respondenten hebben een positief toekomst- beeld, op voorwaarde dat: het vak voldoende gepromoot wordt, kartografen open staan voor nieuwe technieken, actief lid niet actief lid 100% 20 40 60 80 zeer läge drempel hoge drempel zeer hoge drempel

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 37