Baarle-Nassau Baarle-Hertog de rijksgrenzen afgebakend?! KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-4 L.J.C.M. Minnebach landmeetkunde, coördinatensystemen, overheidskartografie, praktijk trefwoorden land surveying, co-ordinate Systems, official cartography, applications keywords lever (topographique), systemes de coordonnees, cartographie officielle, applications mots-CLES Dit artikel is gebaseerd op een presentatie tijdens de studiedag van de werkgroep Kartografische Produktie- technieken te Baarle-Nassau. In deze grensplaats dringt zieh automatisch de vraag op, hoe de enclaves zijn ont- staan en hoe de rest van de Belgisch-Nederlandse rijks grens is ontstaan, vastgelegd en afgebakend. Bovendien wordt in dit artikel kort ingegaan op het verschil in coördinatenstelsels in Nederland en Belgie en de Pro blemen die dit oplevert. Om een totaal beeld te krijgen zal in dit artikel eerst inge gaan worden op het ontstaan van de totale landsgrens tus- sen Belgie en Nederland; vervolgens zal ingezoomd worden op het Gat van Nederland rondom Baarle-Nassau Baarle Hertog, om uiteindelijk in de enclaves binnen deze ge- meentes terecht te komen. Landsgrens Inleiding De geschiedenis van Baarle-Nassau Baarle-Hertog en de daarbij gepaard gaande grondpuzzel gaan terug tot 1198. In dat jaar gaf de Hertog van Brabant een deel van zijn gronden on- der Baarle uit aan de Heer van Breda (Baarle onder Breda); een ander deel van de gronden bleef onder zijn eigen beheer (Baarle onder den Hertog). Ondanks vele internationale ontwik- kelingen is deze twee-herige opdeling nog steeds de basis voor Baarle-Nassau en Baarle-Hertog. Bij de term rijksgrenzen komt snel de omschrijving boven drijven zoals J. Pricken er aan gaf in 1954: "Geheim- zinnige, denkbeeidige lijn, aan de overkant waarvan een andere Staat be- gint, waar andere wetten gelden, waar met een andere munt gerekend wordt, waar mensen wonen van wie wij ons misschien inbeeiden dat zij anders zijn dan wij." Onder afgebakend moeten in dit geval twee zaken worden verstaan: enerzijds de zichtbare afbakening met grenspa- len of andere bakens en anderzijds de geometrische afbakening van de gron den. Ing. L.J.C.M. Minnebach is werkzaam bij het Kadaster in de Directie Zuid, Postbus 90m, 4800 RA Breda, tel. 076-4246641. In het kader van dit artikel moet bij landsgrens gedacht worden aan alleen de Belgisch/Nederlandse grens. De Duits/Nederlandse grens blijft hier geheel buiten beschou- wing. De landsgrens strekt zieh uit van Vaals tot aan 't Zwin. Een totale lengte van zo'n 450 km. In 1830 werd de Belgische onafhankelijkheid uitgeroepen door het Voorlopig Bewind. Ruim een half jaar later erken- den de grote mogendheden de Belgische soevereiniteit. Op 26 juni 1831 werd daartoe het verdrag van de xvm artikelen ondertekend. Hierin stond aangegeven, dat het Belgische grondgebied alles omvatte wat in het Koninkrijk van 1815 niet behoord had tot de Republiek der Verenigde Provin- cien in 1790. Een ruime omschrijving. Toen op 19 april 1839 het Vredesverdrag werd ondertekend, was de grens in grote trekken aangegeven door de diplomaten. Zij besloten toen een commissie in te richten om de grens in detail aan te ge- ven. Deze commissie zou zo spoedig mogelijk in Maastricht bijeen moeten komen. Op 8 augustus 1843 was het zover. Op die dag werd de 'Convention de limites' ondertekend met het daarbij behorende 'Proces-verbaal descriptief de la delimitatiori (beschrijvend proces-verbaal van de vaststel- ling van de grenzen), in de volksmond bekend als het Uit- voeringsverdrag van Maastricht. Uitvoeringsverdrag van Maastricht - 8 augustus 1843 Wat stond er in dit uitvoeringsverdrag? Allereerst hadden de commissarissen kaarten laten vervaardigen op de schaal 1:2500 waarop het grensverloop werd aangegeven. Boven dien werd de gehele grens beschreven met al haar bochten, sprangen, zichtlijnen enzovoort. Dit werd 00k vastgelegd in het Beschrijvend Proces-verbaal. Bovendien werd aangege ven op welke plaatsen grenspalen geplaatst zouden worden. En in een reglement werd vastgelegd hoe de plaatsing zou 33

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 39