fffiirirrro: /Yff-y N ieuwe visualisatietechnieken in de kartografie 45 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT B.J. Köbben KERNKATERN 12 In de laatste decennia is de kartografie aan Sterke veran- deringen onderhevig geweest. De introductie van de Computer heeft niet alleen de kaartproductie sterk ver- anderd, maar ook de manier waarop we kaarten gebrui- ken en zeker ook de aard van de kartografische produc- ten zelf. In dit kernkatern wordt geprobeerd een over- zicht te geven van de nieuwe mogelijkheden om gege- vens op een kartografische manier te visualiseren. Achtereenvolgens komen aan bod: de interactieve kaart, multimedia, kartografische animaties en virtuele werel- den. Interactieve kaarten Misschien wel de belangrijkste veran- dering die de Computer de kaartge- bruikers biedt is de interactiviteit van kaarten. Niet langer is de communica- tie tussen kaart en gebruiker eenrich- tingsverkeer; de kaartlezer is een echte kaartgebruiker geworden en deels zelfs kaartauteur. Waar het voordien de kartograaf was die de inhoud en opmaak van de kaart bepaalde om een zo breed mogelijke gebruikersgroep er nuttig mee te laten werken, daar kan men nu als gebruiker zelf de inhoud van de kaart interactief bepalen en de manier waarop die in houd gesymboliseerd wordt. Het na- deel is dat het moeilijker is geworden te garanderen dat de inhoud wordt ge- toond op wat wij een 'kartografisch verantwoorde' manier zouden noe- men. Maar het grote voordeel is dat de kaartinhoud volledig kan worden toe- gespitst op wat de gebruiker aan infor- matie nodig heeft om zijn specifieke taak uit te voeren. Zo kiest iemand die een topografisch bestand wil gebruiken om wegenpatronen te onderzoeken al leen die informatie die hem daarbij Omdat veel van de hier besproken nieuwe visualisa tietechnieken niet in een gedrukt tijdschrift te de- monstreren zijn, verschijnt er gelijk- tijdig een elektro nische versie van dit kernkatern op de KT-online pagina 's (http://www. karto grafie. nl/kt/kt-on- linelnr4.html). van nut lijkt en heeft hij geen last van bijvoorbeeld landge- bruiksgegevens, hoogtelijnen, spoorlijnen, waterwegen en andere informatie die hij bij een traditionele gedrukte kaart als 'overbodige bailast' zou zien. Bovendien kan de kaart nu, behalve als informatie(over)- drager, ook dienen als toegang of interface naar allerlei an dere informatie. Een voorbeeld hiervan is het gebruik van de kaart als ontsluiting van alfanumerieke gegevens, zoals bijvoorbeeld in een kadastraal gis waar men door op een perceel te klikken allerlei gegevens over eigenaar, hypothe- ken en gebruiksrechten krijgt. Daarnaast kan de kaart die nen als een doorverwijzing naar andere locaties met gege vens, zoals de clickable maps' die we veelvuldig op het World Wide Web tegenkomen (figuur i). Niet alleen heeft de interactiviteit van kaarten geresulteerd in nieuwe soorten kaarten, maar ook in nieuwe soorten kaartgebruik. Door de nieuwe technieken kan de kaart naast zijn traditionele rol als communicatiemiddel om een bepaalde, al bekende, boodschap over te brengen nu ook gebruikt worden om nog onbekende verbanden te ontdek- ken in datasets en conclusies te trekken uit ruimtelijke ver- schijnselen. Voor deze zogenaamde visuele exploratie zijn Klk ergens op de kaart om in te zoomen op een gebied, of ga rechtstreeks naar: Alk maar. Almere. Amersfoort. Amsterdam. Arnhem. Breda. Oelft. Den Bosch. Den Haan. Eindhoven. Enschede. Groningen. Haarlem. Hilversum. Leiden. Niimecien. Rotterdam. Tilburq. Utrecht. Zoetermeer. Figuur i. De Dutch Home Page Geografisch zoeken(http://www. dhp.nl/). Door klikken op locaties in de kaart zoomt men in en krijgt uiteindelijk een overzicht van WWW-adressen van op de betrejfiende locatie gevestigde instellingen en bedrijven met een Website.

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 3