11 34 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-4 moeten plaatsvinden. De plaatsing vond inderdaad plaats conform dit reglement. Na de plaatsing werd per gemeente nog een proces-verbaal van plaatsing opgemaakt, wat boven- dien door de betrokken burgemeester werd ondertekend. Grenspalen In het uitvoeringsverdrag werd gesproken over het plaatsen van grenspalen. Ten behoeve van de afbakening van de landsgrenzen werden twee soorten grenspalen geplaatst: 1. Genummerde gietijzeren grenspalen. Er zijn in totaal 388 van deze grenspalen op de grens van Belgie en Nederland gezet. De nummering van deze palen liep van 1 (bij her Drielandenpunt te Vaals) tot 369 (de meest westelijke in 't Zwin). Doordat er enkele palen dubbel zijn gezet aan weerszijden van de Maas, komt het totaal op 388 grenspalen. Deze kolossale gietijzeren palen zijn elk 1,87 m hoog (bo- ven maaiveld); ze zijn gemaakt van 2 cm dik gietijzer, ze wegen 372 kilo en staan in een funderingsblok van 1 x 1 m. Deze palen zijn in 1844 geplaatst. Dit moet een enorm karwei zijn geweest. Op de gietijzeren paal stond het jaar- tal 1843 aangegeven, aan de andere zijde het nummer van de paal. Aan de kanten van zowel Belgie als Nederland zijn de wapenschilden van de betreffende landen aange bracht. 2.Arduinen tussenpalen. Deze in totaal 356 tussenpalen zijn veel bescheidener van omvang. Het zijn vierhoekige piramides met een hoogte van 75 cm (boven maaiveld). De palen zijn niet genum- merd en 00k verder is er op de paal geen enkel opschrift aangebracht. De plaats van deze palen is wel in het Be- schrijvend Proces-verbaal opgenomen. Enkele jaren na de plaatsing bleek het nodig te zijn, om Te gels aan te geven voor handhaving van de grenspalen. Velen waren al beschadigd of zelfs geheel verwijderd. In 1849 ver- scheen het reglement voor onderhoud en instandhouding. J28£ Figuur 1. Voorbeeld van een gietijzeren genummerde grens- paal op de grens van Nederland en Belgie. Figuur 2. Het Gat van Nederland tussen de grens palen 214 en 214. voorlopige. Deze grens, zo'n 50 km lang, noemen we dan 00k: 'Het Gat van Nederland' (figuur 2). Op dit ge- deelte van de grens is dan 00k geen en kele grenspaal geplaatst. Toch is 00k dit stuk grens inmiddels geometrisch vastgelegd. De aanleiding tot deze vastlegging ontstond in 1966. Längs de weg van Baarle-Nassau naar Turnhout werden ter hoogte van de grensovergang twee nieuwe grenswis- selkantoren gebouwd. In het regle ment van 1843 was bepaald, dat er geen bebouwing plaats mocht vinden binnen 10 meter van de grens. Na me- ting bleek een van de grenswisselkan- toren op 9,30 meter van de grens te staan. Dit zal de geschiedenis ingaan als de 70 cm-kwestie. Daarop werd in 1967 alsnog een com- missie ingesteld om de juiste ligging van alle grenzen van het Gat van Ne derland aan te geven in het terrein. Deze commissie was er snel achter, dat zij niet bevoegd was uitspraak te doen over die juiste grenzen. Het betrof hier namelijk niet de 'reconstructie' van een eerder vastgestelde grens, maar het feit dat hier de rijksgrens nog vastge- steld diende te worden. Daarom werden in 1971 Koninklijke Commissarissen benoemd, die de be- voegdheid hadden om de grenzen vast te stellen. Het Gat van Nederland Het bovenstaande overziende zou je zeggen: alles is prima geregeld. De hele grens is beschreven en afgebakend. De hele grens? Neen. Toen men vanuit Vaals (grenspaal 1) was aangekomen bij de overgang van de gemeentes Alphen en Riel en Baarle-Nassau (grenspaal 214) stond men plots voor een probleem. De grens was daar niet zo eenduidig aan te geven. De delegaties van de beide landen konden in 1841 niet verder tot elkaar komen dan het handhaven van de Sta tus quo ten aanzien van de twee Baarles en de daardoor lo- pende wegen. Daarbij werd teruggegrepen naar een Proces- Verbaal van erkenning der juiste grenzen tusschen de ge meente Baarle-Nassau, provincie Noord-Braband en Baar- le-Duc provincie Antwerpen', dat opgesteld was in 1836 om te komen tot een juiste verhouding van de grondbelasting. In dit proces-verbaal worden alle 5732 percelen opgesomd, waarbij aangegeven is of het perceel Nederlands, Belgisch ol zelfs nog gedeeltelijk Belgisch en Nederlands is. Bovendien werd er nog aangegeven dat bij twee percelen zelfs dat nog niet duidelijk was. Deze Status quo werd gehandhaafd, zon- der de grens daar definitief vast te stellen. Na de honte opsomming van al deze percelen onder Baarle- Nassau Baarle-Hertog gaat de grens bij grenspaal 215 weer verder richting het westen, of er niets is gebeurd. De grens, die loopt van grenspaal 214 tot 215, bleef dus een TILBURG BREDA CHAAM ALPHEN MEERLE BAARLE- NASSAU BAARLE- HERTOG POPPEL WORTEL WEELDE RAVELS MERKSPLAS TURNHOUT

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 40