KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT transformeerd. Dit komt doordat Nederland en Belgie ver schilfende coördinatenstelsels hanteren gebaseerd op ver schilfende kaartprojectie-methodes. Belgie gebruikt de Lambert-projectie, een conforme kegelprojectie. De kaart wordt verkregen door de kegel uit te klappen. Bovendien werd een ellipsoi'de gekozen, die het beste past bij de vorm van Belgie, de Hayfords-ellipsoide. Bijkomend probleem is dar veel metingen door Belgie zijn uitgevoerd in het Lam- bert-1950-systeem, terwijl momenteel het Lambert-1972- systeem wordt gehanteerd. Nederland maakt gebruik van de stereografische projectie, een zogenaamde dubbelprojectie. Eerst worden de punten op de ellipsoi'de van Bessel geprojecteerd op de bol volgens de conforme projectie van Gauss. Daarna worden de pun ten op de bol geprojecteerd in het platte vlak volgens die stereografische projectie. Om toch punten met elkaar te kunnen gaan vergelijken en te kunnen transformeren, zullen de körnende jaren een aan- tal GPS-metingen worden uitgevoerd. Deze GPS-metingen hebben tot doel om een flink aantal punten te bepalen in zowel het Belgische als in het Nederlandse coördinatenstel- sel. Via koppeling van metingen en transformatie moet dan bereikt worden dat ieder knikpunt in de Belgisch-Neder- landse grens bekend (en afgestemd) is in beide coördinaten- stelsels. Steeds meer instanties raken overtuigd van de cultuurhisto- rische waarde van de rijksgrenspalen. Ook de prachtige grondpuzzel van Baarle-Nassau en Baarle- Hertog blijft menig onderzoeker bezighouden. Ondanks het vervagen van veel grenzen in het tegenwoordige be- staan, hopen we dat de rijksgrenzen en de grenzen van Baarle-Nassau en Baarle-Hertog nog lang mögen bestaan. Figuur 3. Binnen de dorpskernen Baarle-Nassau Baarle Hertog Lig- gen Nederlandse en Belgische gronden ineengestrengeld. Puntarcering is Baarle-Hertog, niet-gearceerd is Baarle-Nassau. 1999-XXV-4 Literatuur Bieze, J.W. (1992), De grens bepaald. Stichting Belastingmuseum, Rotter dam. Strang van Hees G. (1994), Globale en Lokale Geodetische Systemen. Ne derlandse Commissie voor Geodesie- Publikatie 30. Summary L.J.C.M. Minnebach - Baarle-Nassau Baarle-Hertog: the national boundaries establishedl! Keywords: land surveying, co-ordinate Systems, official cartography, applica- tions Years of research have been spent on de- termining the position of the Dutch-Bel- gian border. This work has been prolon- ged not least because of the existence of enclaves in and around Baarle-Nassau Baarle-Hertog. The boundary markers and their exact position require special attention. Extra difßculty is caused by the difference between the coordinate Sys tems ofboth countries. The paper describes what has been ac- complished thus far, and what needs to be done in the near future. Resume L.J.C.M. Minnebach - Baarle-Nassau Baarle-Hertog - Les frontieres nationales, sont-elles fixees? Mots-cles: fever (topographique), systemes de coordonnees, cartographie officielle, applications La fixation de la frontiere belgo-neer- landaise avait exige des annees de recher- ches, en partie en raison de l'existence d'enclaves et aux environs de Baarle- Nassau Baarle-Hertog. Une attention particuliere a ete consacree la localisa- tion exacte des bornes-frontieres. Les dif- ferences entre les systemes de coordonnees des deux pays avaient cause d'autres dif- ficultes. L'article analyse les travaux dejä accom- plis et indique ce qui reste faire dans un avenir proche. detail P B104 36

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 42