KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-4 het meest van dienst kan zijn. De eerlijkheid gebiedt op te merken dat de doelstelling van deze drie kaarten niet pre- cies gelijk is en dat er in de gemeentegids Baarle-Hertog- Nassau een andere plattegrond van de enclaves is opgeno- men (pp. 32-33). Er van uit gaande dat de toerist wil weten waar hij de grens overgaat en in welk land hij is, zullen we kijken naar de weergave van: 1. de grenzen 2. de enclaves, en 3. het stratenpatroon We zullen het er verder maar niet over hebben dat bij elke kaart een schaalaanduiding ontbreekt, en dat een noordpijl alleen op de gemeentelijke kaart Staat. Placemat Den Engel 1. De grenzen zijn getekend als ononderbroken lijnen. 2. De Belgische enclaves zijn gearceerd, de Nederlandse en claves binnen de Belgische zijn gestippeld, de rest van Nederland is wit gelaten (schoonheidsfoutje is dat voor de legenda afwijkende vlaksignaturen gebruikt zijn). 3. De Straten zijn ingetekend als dubbele lijnen, het volledi- ge stratenpatroon is ingetekend. De belangrijkste Straten zijn van namen voorzien. vw-plattegrond 1. De grenzen tussen de Belgische enclaves en het echte' Nederland zijn getekend als dünne grijze lijnen, die tus sen de Belgische en Nederlandse enclaves als dikke grijze lijnen. 2. Het Belgische gebied is grijs, het Nederlandse wit. 3. Het stratenpatroon is sterk gegeneraliseerd, enkele straat- namen zijn aangegeven. Suurland-Falkplan plattegrond 1. De grenzen zijn niet met bijzondere lijnsignatuur aange- duid. 2. Er is kleur gebruikt om de verschillende typen grondge- bruik te onderscheiden, waarbij de kleuren van het Belgi sche grondgebied donkerder zijn dan die van het Neder landse. Belgische woonbebouwing is oranje, industrie donkergrijs en onbebouwd lichtgroen. Nederlandse woonbebouwing is lichtoranje, industrie lichtgrijs en on bebouwd lichtgeel. Daarnaast zijn, zonder (duidelijk) ver- schil in nationaliteit, bijzondere gebouwen, industrieter- reinen, plantsoenen, kerkhoven en het gemeentelijk sportpark van Baarle-Hertog anders ingekleurd (een le genda ontbreekt). 3. Alle Straten zijn met hun namen ingetekend. (Op de tweede plattegrond in de gemeentegids is het Bel gische gebied rood gearceerd, wat een veel duidelijker beeld oplevert. Deze kaart blijft hier echter buiten be- schouwing omdat voor dit artikel is uitgegaan van de plattegronden die tijdens de studiedag verspreid zijn.) We kunnen 00k nog kijken hoe de grenzen gegeneraliseerd zijn. Tussen de drie kaarten zijn opmerkelijke verschillen waar te nemen. Daar zal ik hier verder niet op in gaan, dat laat ik aan de lezers van dit tijdschrift over. Bij het bekijken van de drie kaarten zal het duidelijk zijn dat de gemeenteplattegrond het stratenpatroon het duide- lijkst weergeeft. ledereen die een beetje kaart kan lezen zal met deze plattegrond niet verdwalen. Het vergt echter een hele Studie om erachter te komen in welk land je je bevindt. De vw-plattegrond geeft het duidelijkste overzicht van de verschillende enclaves. In een oogopslag is het duidelijk wat Nederlands grondgebied en wat Belgisch is. Maar het sterk gegeneraliseerde stratenplan maakt het onmogelijk om te bepalen waar je je bevindt. Den Engels plattegrond combineert een duidelijk overzicht van de verschillende enclaves met een volledig stratenpa troon. Jammer is alleen, dat de Nederlandse enclaves een apart vlaksignatuur gekregen hebben. Als ze nu gewoon wit gelaten waren... Het lijkt me een goed idee als de makers van deze drie plat tegronden de koppen bij elkaar zouden steken, de goede kanten van elke plattegrond zouden combineren en geza- menlijk een goede toeristenplattegrond van Baarle zouden maken. De lezers van het Kartografisch Tijdschrift mögen het natuurlijk 00k proberen in het kader van Zo kan het. maar zo kan het 00k! Zend uw ontwerp naar de redactie! De beste worden geplaatst en aan de Baarlese kaartenuitgevers doorgespeeld. Figuur 1. Gedeelte van de kaart uit de Gemeentegids Baarle- Hertog-Nassau 1998. Reproductie met toestemming van Suurland Falkplan BV te Eindhoven. 39

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 45