r ■n f DE KAART OP STRAAT Baarle-Nassau en Baarle-Hertog In aansluiting met het artikel van L. Minnebach en de bij- drage van ondergetekende over toeristenkaarten van Baarle- Hertog en Baarle-Nassau is er ook nog een Kaart op straat met betrekking tot de enclaves. Het is een echte kaart op straat geworden: een metalen plaquette precies op de grens in het wegdek op de Singel, het centrale plein van het dorp, memoreert de definitieve vaststelling van de grens tussen Nederland en Belgie. Op de plaquette zien we een kaart van de centrale enclaves (figuur i). Het Belgische grondgebied is verhoogd weergegeven (waardoor bij regenachtig weer zoals op 21 januari 1999 het Nederlandse gebied onder water Staat!). De schaal van de kaart is ongeveer 1:2500. Midden over de kaart loopt een brede band met de tekst: "Op 31 Ok tober 1995 zijn de commissarissen-grensscheiders van Belgie en Nederland in Baarle samengekomen en hebben, ter uit- voering van de overeenkomst van Maastricht van 8 augustus 1843, door het ondertekenen van een proces-verbaal alle en- clave-grenzen verheven tot rijksgrenzen en tevens duidelijk- heid geschapen in de soevereiniteit van 80 roeden betwist gebied". De rijksgrens loopt precies door deze tekst. In de betrating rond de plaquette is de rijksgrens aangegeven door een band van blauwe klinkers (figuur 2). Dit is het enige stukje in Baarle waar de grens zo duidelijk is aange- duid (hebben we hier te maken met een fragment van een enclavekaart op de schaal 1:1?). 1999-XXV-4 Figuur 2. Het fragment van de enclavekaart op de schaal 1:1. De voorgrond is Nederlands, de achtergrond met de kerk (en de grens- paal) is Belgisch grondgebied. De grens is de zigzaglijn van blau we klinkers. De metalen plaquette bevindt zieh direct achter het verbodsbord. (Foto: P. C.J. van der Krogt) P.C.J. van der Krogt Huisstijl Baarle-Nassau en Baarle-Hertog Baarle-Hertog Baarle-Nassau De huisstijl van Baarle-Nassau (Nederland) en Baarle-Her tog (Belgie) is gezamenlijk ontwikkeld. De logo's en de huisstijl zijn dan ook sterk aan elkaar verwant en drukken de onderlinge samenhang en samenwerking uit. In het logo is de enclavesituatie in het centrum van Baarle verbeeld. De groene boomkruin waarin de enclaves staan, geeft aan dat beide Baarles in een groene omgeving liggen. In tekst en beeld is de nauwe samenwerking tussen Baarle- Hertog en Baarle-Nassau terug te vinden. In het gezamenlijk logo zijn de namen van beide gemeen- ten zijn even goed zichtbaar. In de logo's van de aparte ge- meenten zijn ook beide namen zichtbaar, maar is de naam van de zustergemeente in een lichter raster gedrukt. In het logo van Baarle-Hertog Staat Baarle-Nassau in een lichtere kleur op de achtergrond. Bij het logo van Baarle-Nassau is dit juist andersom. Daardoor is duidelijk te zien van welke gemeente het document afkomstig is. Figuur 1. De metalen plaquette (92 x 74 cm) met enclavekaart in de bestrating van de Singel te Baarle-Nassau (rechts) en Baarle- Hertog (links). (Foto: P. C.J. van der Krogt) 40

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 46