I A'Gl/ ZO KAN HET... MAAR ZO KAN HET OOK! I999-XXV-4 Jnyovallsn par lauispunt Meies Alle ongevallen Periode 1990 t/m 1992 De Baarnse ringwegkwestie ongekleurd Figuur 1. Oorspronkelijke kaart uit het rapport van het adviesbureau. Bron: Verkeersveiligheidsplan Baarn, november 199$. o Aantal ongevallen per wegvak 6 en meer (max. 42) Aantal ongevallen per kruispunt o 1-2 3-5 6 en meer (max. 31) Figuur 2. Een verbeterde versie van de kaart uit figuur 1. De gemeente Baarn kampt al jaren met de problematiek van veel verkeers- overlast en een hoog aantal ongevallen. De gedachte is dat dit vooral veroor- zaakt wordt door het doorgaande ver- keer uit Soest, Eemland en Hilversum van en naar de Ai en de A27. Begin jaren negentig kiest het gemeen- tebestuur van Baarn voor een verkeers- circulatieplan, dat zoveel mogelijk ver- keer naar de randen van de Sebouwde kom moet leiden. In dat plan wordt in een perifere verkeersring voorzien. Er ontstaat veel onrust onder de bewo- ners die ineens een drukke weg door hun voortuin aangelegd zien, en er ontstaan actiegroepen die zieh tegen de aanleg ervan verzetten. Intussen geeft de gemeente een adviesbureau de opdracht om de verkeersveiligheid in Baarn te analyseren en advies uit te brengen over een duurzaam verkeers veiligheidsplan. Het advies dat uitge- bracht wordt komt grotendeels over- een met de visie van het gemeente- bestuur: het doorgaande verkeer is de boosdoener en de oplossing is een ringweg, waarvoor verschillende Va rianten worden aangedragen. In het rapport dat door het genoemde adviesbureau wordt uitgebracht komt een kaart voor die het aantal ongeval len per straatdeel en per kruispunt weergeeft (figuur 1). Het is een beeld dat weinig direct in- zicht geeft in de werkelijke situatie doordat de aantallen ongelukken zijn weergegeven in verschillend gekleurde lijnen die even dik zijn. Ten behoeve van het afscheidscollege van prof.dr. G.A. Hoekveld (Universi- teit Utrecht, 5 juni 1998), die zieh als inwoner van Baarn intensief met de ringwegkwestie heeft beziggehouden, wordt de ongevallenkaart uit het rap port opnieuw bewerkt. Aantallen on gevallen worden nu in de breedte van straatdelen en in de grootte van cirkels op kruispunten weergegeven. Het re- sultaat, hier uitgevoerd in zwart/wit (figuur 2), laat op bijna dramatische wijze zien dat het hoogste aantal ver- keersongevallen niet op de doorgaande wegen plaatsvindt, maar juist rond het centrum waar winkels en parkeergele- genheden gesitueerd zijn! Hiermee wordt het belang van een ringweg rond Baarn voor een deel onderuitge- haald. G.W.], van Omme 42

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 48