KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT in memoriam In memoriam Willem Frederik Heinemeijer Op 18 juli overleed te Amsterdam na een langdurig ziekbed, afwisselend thuis en in het ziekenhuis doorge- bracht, op de leeftijd van 77 jaar Wil lem Frederik Heinemeijer. Wij verlo ren in hem een man met een volgens zijn medewerkers onnavolgbare com- binatie van charme, souplesse en schijnbare achteloosheid doch met een redelijk 00g voor wat wel en niet hoort'. Hoewel overledene vooral be- kendheid heeft verworven als sociaal- geograaf, in het bijzonder gei'nteres- seerd in de stad Amsterdam en het ontwikkelingsland Marokko, heeft hij zieh 00k zeer verdienstelijk gemaakt op kartografisch gebied. Nog maar nauwelijks afgestudeerd ver- stoutte hij zieh met Jan Erik Romein de redactie van de Bezige Bij Wereldat- las op zieh te nemen. Spoedig daarop verzorgde het duo samen met Adine- goro in 1952 de voor de Indonesische markt bestemde Atlas Semesta Dunia, een produet dat door zijn Azie-centri- sche opzet vooruitstrevend mocht he- ten. Eind jaren vijftig sloot hij zieh aan bij een kleine groep enthousiastelingen die ijverde voor de oprichting van een kartografische vereniging. Hun inzet leidde tot de vorming van een Karto grafische Sectie (ks) voorlopig onder- gebracht bij het Koninklijk Neder- lands Aardrijkskundig Genootschap. Tot de wapenfeiten van de KS behoort de organisatie van de derde conferentie van de International Cartographic As sociation te Amsterdam in 1967 waar- bij gebruik werd gemaakt van Heine- meijer's toen reeds talrijke hoofdstede- lijke connecties. Tot zijn benoeming tot hoogleraar in de Sociale Geografie en Landbeschrij- ving in 1969 maakte Willem deel uit van het Sectiebestuur, doch 00k na zijn uittreding bleef hij de kartografie toe- gedaan. In zijn orade in 1971 Steide hij de sociale geografie voor als een combi- natie van 'Chaps and Maps', daarmede de nauwe relatie tussen kartografie en geografie benadrukkend. Zijn Studen ten werden dienovereenkomstig opge- voed. Doctoraalscripties Over de sociale en economische funeties van de Am- sterdamse binnenstad leverden talrijke thematische kaarten op. In latere jaren was Heinemeijer als ad- viseur en inleider betrokken bij de Ne- derlandse uitgaven van de Comprehen- sive Times Atlas of the World (1978 en 1983). In 1987 publiceerde hij met M.F. Wagenaar Amsterdam in Kaarteneen zinvolle combinatie van de sociaal-geo- grafische geschiedenis van de stad en de kartografische historie. Tenslotte scoorde hij in 1989 hoog als Organisa tor van de 13c Internationale Confe rentie voor de Geschiedenis van de Kartografie met een veelomvattend programma te Amsterdam en Den Haag. Zonder twijfel een indrukwek- kende reeks activiteiten. In het kleine Pantheon der Nederland- se kartografie ruimen wij dan 00k gaarne een plaats voor hem in. F.J. Ormelingsr. NVK-nieuws Wolters-Noordhoff Bos- atlasprijs Wolters-Noordhoff wil jonge (aanko- mend) kartografen stimuleren in hun vak met een beloning voor de beste af- studeerscriptie: de 'Bosatlasprijs'. Vanzelfsprekend is de nvk heel blij met dit initiatief en het bestuur heeft de werkgroep Onderwijs en Onder- zoek verzocht een jury samen te stel len, een reglement op te stellen en de betrokken onderwijsinstellingen te be- naderen. De jury is gevormd onder de leden van de werkgroep Onderwijs en Onder- zoek. De prijs wordt in principe voor de eer- ste keer uitgereikt in het voorjaar 2000, mits er inzendingen zijn van voldoende niveau. De eerste uitreiking betreft scripties die geschreven zijn in het ka- lenderjaar 1999. Inzendingen moeten uiterlijk 31 december 1999 in het bezit zijn van de secretaris van de werkgroep Onderwijs en Onderzoek, drs. N.J. Bakker, Oldengaerde 11, 7841 ga Sleen. Een scriptie is inmiddels ingediend, en de werkgroep Onderwijs en Onder zoek hoopt natuurlijk dat er nog een aantal volgt. Hiertoe worden de be trokken onderwijsinstellingen in het najaar 1999 door de jury benaderd. De jury aeeepteert 00k scripties van niet (in het reglement) genoemde instellin- gen, mits de scriptie(s) aan de voor- waarden in het reglement voldoen. De bekendmaking van de uitslag, met een motivatie van de jury, zal plaats- hebben tijdens de Algemene Ledenver- gadering van de nvk. De winnaar zal 00k worden bekendgemaakt in het Kartografisch Tijdschrifi en op de Web site van de nvk. R. T.de Wijs, Werkgroep Onderwijs en Onderzoek INTERACTIEF Reglement Wolters-Noordhoff Bosatlasprijs 1. De prijs ter grootte van 500,- ter beschikking gesteld door Wolters- Noordhoff, wordt toegekend aan de student(e) cq. Studenten (bij samen- werking) die de beste afstudeer- scriptie geschreven heeft cq. hebben waarin een substantieel deel de kar tografie betreft. 2. De mededingende Studenten die nen aan een erkende onderwijsin- stelling in Nederland of Belgie inge- schreven te staan. 3. De prijs wordt in principe ieder ka- lenderjaar in het voorjaar toegekend over het voorafgaande kalenderjaar, tenzij er dat voorgaande kalender jaar geen scriptie geschreven is van voldoende niveau. 4. De scriptie mag in analoge vorm worden ingestuurd, maar bij voor- keur gebeurt dit in digitale vorm (pdf of ieder ander gangbaar tekst- formaat). (Bij insturing in analoge vorm liefst losbladig aanleveren in verband met het vermenigvuldigen voor de juryleden.) De beoordeling ligt in handen van de 'Jury Bosatlas prijs'. 5. De Jury Bosatlasprijs wordt in op- dracht van het NVK-bestuur be- noemd door de NVK-werkgroep Onderwijs en Onderzoek. 6. De Jury Bosatlasprijs bepaalt haar keuze aan de hand van scripties die bij de secretaris van de werkgroep Onderwijs en Onderzoek zijn inge- leverd op uiterlijk 31 december van het voorgaande jaar, en voorzien zijn van een goede samenvatting en een gemotiveerde aanbeveling van de afstudeerbegeleider. 7. Het begeleidend schrijven van de afstudeerbegeleider betreft naast de algemene motivatie voor de inzen- ding 00k een aanduiding van de mate van zelfstandigheid waarmee de Studenten gewerkt hebben. 8. De scriptie mag behalve in het Ne- derlands 00k in het Engels zijn ge steld. 9. De Jury Bosatlasprijs beoordeelt de scripties op: inhoud (onderwerp originaliteit maatschappelijke relevantie) diepgang, rekening houdend met het onderwijsniveau en omvang van de opdracht volledigheid taal (leesbaarheid, correctheid) en vormgeving (typografie en niet- kartografische illustrades) visualisatie(s) (kwaliteit origina liteit): de scriptie is bij voorkeur 43

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 49