46 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-4 Wolters-Noordhoff Wereld@tlas BESTAND BEWERKEN BEELD GEREEDSCHAPPEM GIDSEN ZOEKEN HELP TERUG/VERDER Nederland nen komen. De eerste kennismaking is wennen. De makers zijn afgeweken van de standaard MS-Windows gebrui- kersinterface. Over dit laatsre komt de gebruiker wel heen. Een groter pro- bleem is de enorme traagheid van de pull-down menu's. Hoewel ondergete- kende beschikt over een Computer die de basisspecificaties van de Software ruim overschrijdt, zijn de menu's niet vooruit te branden. Het is m.i. niet normaal dat een gebruiker 10 secon- den moet wachten voor een menu vol- ledig is opengeklapt. Werk aan de win- kel dus voor de programmeurs. Vol- gens de makers komt traag uitklappen van menu's voor in bepaalde Windows 98 configuraties. Met aanpassingen in de 'registry' kan dit mogelijk verhol- pen worden. Links op het scherm be- vinden zieh knoppen die leiden naar diverse instel- en zoekfuneties in de at- las. In het midden van het scherm wordt de gebruiker verwelkomd door een globe-achtige kaartafbeelding, zoals we die 00k al tegenkwamen bij de Encarta World Atlas van Microsoft. In de Wol ters-Noordhoff Wereld@tlas kan de ge bruiker er 00k voor kiezen de kaart als kwadratische platkaart (Plate Carree) af te beeiden. Het zou een typisch kar- tografische producent als Wolters- Noordhoff echter goed staan als meer kaartprojecties in het produet werden ondersteund. Onder aan het scherm staan de kaartnavigatiegereedschappen om in te zoomen, te 'pannen' en om de schaalstok af te beeiden. De gebrui ker kan inzoomen door een rechthoe- kig gebied op de kaart aan te wijzen, of door de schaal met een schuifje on der aan het scherm in te stellen. Naar- mate men verder de kaart uitvergroot krijgt men meer kaartdetail te zien. De manier waarop men twee delen van de wereld op dezelfde schaal naast elkaar kan afbeelden (zie figuur) is uniek te noemen voor dit type produet en zal zeker navolging vinden, omdat het een educatief ei van Columbus is. Een compliment voor de makers. Dan de kartografie! We kunnen hier kort over zijn. De kartografie van de Wolters-Noordhoff Wereld@tlas is van de zeer goede kwaliteit die we gewend zijn van deze uitgever. De kaarten zijn contrastrijk en goed ontworpen voor het gebruik op het beeldscherm. Het is zonder meer het beste wat op dit mo- ment op de markt is op het gebied van de elektronische atlassen. De hoeveel- heid namen die tijdens het automati sche naamplaatsingsproces verschijnen is beperkt gebleven, zodat een uitgeba- lanceerd kaartbeeld ontstaat. Dit brengt mij echter wel tot een kritiek- punt ten aanzien van de marketing van dit produet. Wolters-Noordhoff schermt, net als Microsoft, met de hoeveelheid namen/plaatsen die het produet bevat (1,7 miljoen plaatsna- men tegen 1,2 voor Microsoft). Dit aantal zal zonder meer aanwezig zijn in de database, maar de gebruiker kan ze onmogelijk vinden als men niet van het bestaan op de hoogte is. Men kan een naam intypen in het zoeksysteem, waarna het programma de locatie op de kaart zichtbaar maakt. Standaard wordt slechts een fractie van de 1,7 miljoen namen zichtbaar. Een snelle vergelijking met de Comprehensive Times Atlas of the World, waarin 300.000 plaatsnamen zijn verwerkt laat zien dat in de Wolters-Noordhoff Wereld@tlas ongeveer de helft van het aantal plaatsen in Nederland direct op de kaarten worden afgebeeld. Met an der woorden minder dan 10% van de beloofde 1,7 miljoen. De eerlijkheid gebiedt hier te zeggen dat dit ver- schijnsel zieh 00k in de Encarta World Atlas voordoet. Om het aantal namen te regelen kan de gebruiker de knop 'Weergave' activeren, zodat bijvoor- beeld alleen belangrijke plaatsen wor den getoond. De funetie 'Weergave' is een funetie waaruit de kwaliteit van Wolters- Noordhoff als kartografische uitgever eens te meer blijkt. De gebruiker kan hier met het uiterlijk van de kaart ex- perimenteren. Hij of zij kan niet alleen bepalen welke kaartelementen zicht baar zijn, maar 00k de kleuren en de reliefweergave aanpassen. De leun- stoelkartograaf hoeft zieh voorlopig niet te vervelen dankzij deze funetie. De eigen instellingen kunnen 00k worden opgeslagen, zodat men 00k in de volgende sessie hiervan kan profite ren. De vraag doemt bij ondergeteken- de echter wel op wat de amateur nog moet veranderen aan de al optimale Wolters-kartografie. Naast het instei len van de weergave kan de gebruiker 00k zelf elementen op de kaart bijteke- nen via een tekenfunetie. Ook kan men extra tekst op de kaart plaatsen. Met andere woorden de thuiskarto- graaf heeft alles in handen om een ei gen op maat gemaakte topografische overzichtskaart te maken. Een prachti ge mogelijkheid! De eerste schreden op het gebied van de elektronische publicatie deed Wol ters-Noordhoff in de laatste editie van de Grote Bosatlas door twee diskettes met een thematisch-kartografische statistiekmodule. Deze module is, op het eerste gezicht ongewijzigd, overge- nomen in de Wolters-Noordhoff We- reld@tlas. Dit is een gemiste kans om dat met deze module toch wel het een en ander mis is. De statistiekmodule kan worden geactiveerd in de atlas via een knop links op het scherm. De ge bruiker kan vervolgens thematische kaarten van Nederland, Europa en de Wereld maken. Omdat met de module uitsluitend choropleten kunnen wor den gemaakt, worden alle absolute thema's kartografisch foutief gevisuali- seerd. Verder zijn er te veel wereldthe- ma's waarbij te veel landen (soms alle

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 52