49 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-4 I7e-eeuwse kaart van Claes Jansz. Vis- scher. In het colofon noemt men hem in het Latijn 'N.J. Piscator', wat mijns inziens getuigt van te weinig historisch onderzoek. Tenslotte iets over de taal. De teksten bij deze cd-rom zijn in drie talen: Fries, Nederlands en Engels. In de Ne- derlandse vertaling laat men conse- quent Fryslän onvertaald wanneer de huidige provincie bedoeld wordt. Ik meen toch dat er in het Nederlands een goede vertaling bestaat: Friesland. Dit zou natuurlijk veroorzaakt kunnen zijn doordar de uitgever er naar streef- de geen exoniemen te gebruiken. In de Friese tekst schroomt men er echter niet voor om voor buiten Friesland ge legen plaatsen het Friese exoniem te gebruiken, bijv. Uterr en Grins voor Utrecht en Groningen. En bovendien, in de Engelse vertaling schrijft men wel in alle gevallen Friesland. Dit wordt als volgt verklaard: "The Eng- lish version uses the internationally ac- cepted name of Friesland both for his- torical 'greater Friesland' and for the present-day province of the Nether lands". Dit kunstmatige onderscheid kan ik niet overtuigend vinden, maar wel uitermate verwarrend. Dat de sa- menstellers het zelf 00k wat verwar rend vinden blijkt uit de volgende zin in de inleiding: "Het is historisch ge- zien namelijk geheel onjuist Friesland alleen te identificeren met de huidige Nederlandse provincie Friesland (Fryslän)" (cursivering PvdK). De cd-rom Fryslän op de kaart biedt weinig meer dan een gewone, op pa- pier gedrukte historische atlas van Friesland. Van de interactieve moge- lijkheden, die een cd-rom biedt, is nauwelijks gebruik gemaakt. Was het tijdgebrek of geldgebrek of beide? Jam mer, want met een cd-rom valt veel meer te doen. P.C.van derKrogt DiscOver Nederland, de interactieve toeristenkaart. Amsterdam: Buijten Schipperheijn bv, 1999 (cd-rom) isbn 90 6064 960 5 Prijs: f 69,90 Deze interactieve toeristenkaart wordt door de makers 00k de cd-rom voor het langzaam toerisme' genoemd. En uit de inhoud blijkt dat hiermee vooral wandelen en fietsen wordt bedoeld en in mindere mate paardrijden en water- sport. Het is een prijzenswaardig initia- tief om, temidden van de vele digitale producten die zieh uitsluitend op auto- mobilisten richten, een cd-rom uit te brengen voor niet-gemotoriseerde toe- risten. Deze mensen kunnen DiscOver Nederland gebruiken om zo maar wat te dwalen, om uitstapjes te selecteren en te plannen, onderdak te zoeken en om ge- gevens uit te printen voor onderweg. De techniek De installatie van de cd-rom verliep zonder problemen. Omdat cd-rom spelers nog wel eens traag zijn, kan men er voor kiezen om het gehele pro- gramma op de harde schijf te plaatsen, wat natuurlijk wel veel schijfruimte kost. Als men voor deze snelle optie ge- kozen heeft, wordt bij iedere herstart toch nog naar de cd-rom gevraagd. Het programma Start niet als het beeld- scherm op minder dan 65.536 kleuren Staat ingesteld en dat is begrijpelijk, ge- zien het vele aanwezige fotomateriaal. De beeldscherm-resolutie moet mini- maal 600 x 800 pixels zijn. Bij een ho- gere resolutie (zoals gebruikelijk vanaf een 17" monitor) krijgt men niet meer beeld, maar wordt een zwart kader om het venster geplaatst. Dat is jammer, omdat de kaart minder dan de helft van het totale beeld in neemt. En de kaart is 00k niet groter te maken door bijvoorbeeld andere dementen zoals re- gister, legenda of indexkaart, al dan niet tijdelijk, weg te laten. Alle tot nu toe besproken routeplan- ners en elektronische atlassen waren goed bruikbaar op een Pentium6o Computer met 16Mb geheugen, maar DiscOver Nederland is daarop onwerk- baar traag. De maker steh 00k als mi- nimum eis een Pentium200 en 32Mb geheugen. Het programma is daarna bekeken op een Pentium450 met 128 Mb geheugen en installatie op de har de schijf. Dat ging beter, maar nog steeds niet echt snel. Met name het opzoeken van een kaartfragment aan de hand van een ingevoerde naam en het in- en uitzoomen kost duidelijk meer tijd dan bij andere programma's. De inhoud DiscOver Nederland bevat veel materi- aal. Allereerst is er een landelijke dek- king met kaarten op diverse schalen, gebaseerd op de Smulders Kompas Toeristenkaarten. Dit kaartbeeld stopt precies op de grens, een uitstapje naar Belgie of Duitsland is er dus niet bij. Op de kleinste schaal wordt heel Ne derland weergegeven met bodemge- bruik en in dertien stappen kan wor den ingezoomd tot het meest gedetail- leerde niveau. Een schaalaanduiding ontbreekt. De eerste paar inzoomstap- pen bieden weinig extra informatie en hadden beter overgeslagen kunnen worden. Op de grootste schaal is de mate van detaillering vergelijkbaar met een gedrukte kaart op schaal 1:150.000. Dan worden 00k ANWB-paddestoelen met nummer getoond, onmisbaar bij orientatie in het terrein voor wande- laars en fietsers. Maar daarbij wordt een te klein gebied te sterk uitvergroot, om van enig praktisch nut te zijn. Een stap uitzoomen geeft een beter over- zicht, maar dan worden de paddestoe- len niet meer weergegeven. Er zijn verder enkele honderen beweg- wijzetde fiets- en wandelroutes op- genomen, die via het register op (plaats-)naam kunnen worden opge- zocht. Deze worden vervolgens op af- zonderlijke kaarten weergegeven, waarop niet ingezoomd kan worden. Heiaas is de kwaliteit van deze kaarten slechter dan van de hoofdkaart, on- danks dat ze zo te zien wel van hetzelf- de bestand afkomstig zijn. Op de rou- tekaarten staan bijvoorbeeld wel de paddestoelnummers, maar die zijn niet leesbaar. Verder zijn de fietsroutes dui delijk gemarkeerd, maar ontbreekt een markering voor de wandelroutes. Van ruim duizend Steden en dorpen is informatie in tekstvorm opgenomen, aangevuld met een of meer foto's. Deze worden zichtbaar door de plaats- naam in de kaart aan te klikken. Naar keuze worden middels iconen 00k lo- caties getoond voor overnachtingen (hotels, Campings enz.), culturele en sportieve attracties, verhuur (van fiet sen, kano's, zeilboten, paarden enz.) en informatie (vw's en bezoekerscentra). Gaat men met de muis over zo'n icoon, dan wordt automatisch naam, adres, telefoon en categorie onder in beeld getoond. Het gaat om vele dui- zenden locaties en die vormen zeer bruikbare informatie. Bij inzoomen VERKLARING Wegen en paden fielspad wandel/tielspad ZDsnetweg. knooppunt lendweg. eigen weg vertteersweg hoofdweg unverbaute weg

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 55