Y f Dag KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT NEVADA i George /fCAi>0ÄuA__- San V1* -paim spnngs ieona PhOE.lIX Meta Figuur 2. Thematische kaart met bevol- kingsdichtheid en percentage indianen. Daarvoor is gebruik gemaakt van een 6o-day trial licentie van de Amerikaan- se versie van MapPointiooo. Algemene kenmerken MapPointiooo Start in deze versie op met een kaart van de Verenigde Staten. Vandaar kan in 2 stappen uitgezoomd worden naar een wereldbol, die alle kanten op gedraaid kan worden. En in 8 stappen kan binnen de Verenigde Staten ingezoomd worden tot het ni- veau waarop alle Straten worden ge- toond. Bij het inzoomen worden steeds meer details zichtbaar en de bij- behorende legenda groeit netjes mee. Verder wordt een indexkaartje ge- toond, een apart tekenmenu onderin, een locatievenster met de geografische lengte en breedte van de Cursor en de voor Office-programmas gebruikelijke menu- en knoppenbalken bovenin. Het kaartgedeelte kan vergroot worden ten koste van de overige elementen. Naast de kaarten, die geleverd zijn door 'Geographie Data Technology', bevat MapPointiooo 00k een set demo grafische en economische data, gele verd door 'Ciaritas Inc.'. De kaarten Naast twee kaarten van de gehele we- reld met alle landen en de Selangrijk- ste Steden, zijn er dus acht kaarten van globaal tot zeer gedetailleerd van de Verenigde Staten. De detaillering gaat tot op straatniveau en is vergelijkbaar met die van de betere elektronische stratenatlassen in Nederland. De be- bouwing wordt slechts globaal aange- duid. Wel wordt een aparte categorie 'landmarks' weergegeven: bekende ge- bouwen, Stadions, grote pretparken, dierentuinen en bijvoorbeeld alle gok- paleizen in Las Vegas. Verder worden alle lokale vliegveldjes weergegeven en spoorlijnen, maar geen stations. Er wordt weinig of geen landschappelijke informatie getoond, zoals begroeiing en hoogte. De nadruk ligt op de plaat- sen, wegen en Straten, waarvan 00k alle namen worden getoond en de ad- ministratieve grenzen. De grafische kwaliteit van de kaarten is voldoende: de Straten zijn soms wat rafelig, het water hoekig en namen zijn niet altijd direct leesbaar, maar het schrift kan via een menu in vijf stappen worden ver groot of verkleind. De data Voor alle landen van de wereld worden gegevens in Access-formaat meegele- verd over aantal, dichtheid en groei van de bevolking, landoppervlakte, mate van ontbossing (1990-1996), ge- middeld nationaal produet per inwo- ner, kindersterfte, aantal Computers met internet per 10.000 inwoners (1:997), analfabetisme en werkloosheid. Voor de Verenigde Staten zijn per ge- bied (staat, county, postcode enz.) ge gevens meegeleverd over aantal inwo ners, ras, leeftijd, opleiding, gezins- grootte, inkomen, ouderdom van de woningen, eigenaar of huurder, gemid- delde hoogte van de huur en de opper- vlakte van het gebied. De koppeling van deze data aan een gebied in de kaart gaat door middel van een kolom met de gebiedsnaam en dus niet met coördinaten. Dat is de- zelfde techniek als de Data Map mo- dule van Excel gebruikt. Het nadeel hiervan is, dat de meeste namen taal- gebonden zijn en de data dus alleen in een kaart met dezelfde taalversie afge- beeld kunnen worden. En in de prak- tijk blijken er dan 00k nog verschillen- de schrijfwijzen te bestaan. Doelgroep Microsoft omschrijft MapPointiooo zelf als een 'business mapping applica- tion' voor het vinden van locaties, het visualiseren en analyseren van demo grafische en economische informatie en het integreren van kaarten in ande re Office-producten. Hierbij worden drie speeifieke doelgroepen aangeduid. De eerste doelgroep zijn de klant-geo- rienteerde beroepen zoals makelaars en bezorgers, die snel locaties moeten vin den en kaarten gebruiken als presenta- tiemiddel. De tweede doelgroep vor- men de marketing managers die willen weten waar hun klanten wonen en nieuwe afzetgebieden willen ontslui- ten. Als derde doelgroep ziet Microsoft de onderzoekers die trendanalyses uit- voeren en correlaties zoeken tussen be- drijfs- en demografische gegevens. 1999-XXV-4 Fuctionaliteiten MapPoint20oo beschikt over heel wat funeties, maar er worden er 00k een aantal gemist. De belangrijkste moge- lijkheden en onmogelijkheden worden hieronder kort besproken. Analyse De belangrijkste analyse-mogelijkhe- den waarover een gis moet beschikken zijn: overlay, bufferen, selectie en net- werk-toepassingen. Geen van alle zijn mogelijk in MapPoint20oo. Wel kun nen twee datasets gelijktijdig worden weergegeven: als vlak- en als puntsym- bool, maar dat is geen echte overlay. In feite zijn er alleen visuele analyses mo gelijk, daarbij geholpen door een zestal klasse-indelingen, die vergaand aange- past kunnen worden. Er zijn natuur- lijk wel een aantal bewerkingen recht- streeks op de data in Excel of Access mogelijk, zoals sorteren en selecteren, waarna het resultaat in MapPoint2000 zichtbaar gemaakt kan worden. Tekenen MapPoint20oo heeft 00k een werkbalk voor tekenen, die sterk lijkt op die in Word97. Daarmee kunnen lijnen in 9 dikten getekend worden, maar 00k pijlen, rechthoeken en vrije vormen, en dat alles in 40 verschillende kleu- ren. Verder is annotatie mogelijk; het letterfont kan niet gewijzigd worden, maar er is wel keuze uit 40 kleuren op een witte ondergrond. De zelf geteken- de objecten en annotatie kan men naar keuze over de wegen en het kaart- schrift laten lopen, (waardoor die ter plaatse afgedekt worden), maar 00k er onderdoor. De volgorde voor weergave van overlappende objecten is 00k in- stelbaar, maar dat werkt nog niet goed. Tenslotte kan men 00k een 'pushpin' (punaise of marker) plaatsen, waarmee de kaart als elektronisch prikbord fun- geert. Men kan hiervoor kiezen uit 256 iconen, die varieren in vorm en/of kleur. Daar kan een naam of Internet- adres aan worden toe gevoegd, die naar wens in een venster op de kaart ge toond wordt. Op zieh aardig, maar niet vergelijkbaar met de functionaliteit van een echt tekenpakket als FreeHand of CorelDraw. Er is geen optie voor het toevoegen van eigen afbeeldingen. Kaartopmaak Op ieder schaalniveau is er keuze uit weergave in drie kaartstijlen: als we- genkaart, als gecombineerde kaart en als thematische kaart. De laatste is het sterkst gegeneraliseerd, om een rüstige ondergrond voor de data te bieden. Al- 51

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 57