KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-4 Figuur 3. Thematische kaart met aantal Computers met Internet-aansluiting. leen via de kaartstijl en door in- of uit- zoomen kan men de mate van detaille- ring in de kaarten bei'nvloeden; het is niet mogelijk om zelf bijvoorbeeld de wateren of vliegvelden aan- of uit te zetten of de kleuren en Symbolen daar- van te wijzigen. Ook is het schrift in de wegenkaart niet zelf te verplaatsen, wanneer dat bijvoorbeeld andere data overlapt. Voor het weergeven van data zijn er meer mogelijkheden. Allereerst is er keuze uit drie typen kaarten voor ge- biedsgebonden data: een choropleet, een figuratieve kaart met cirkels die va- rieren in grijswaarde en een figuratieve kaart met cirkels die varieren in groot- te. Daarbij kan men kiezen uit 16 voorgeprogrammeerde kleurtrappen. Als optie kan de exacte waarde van een gebied in een geel tekstveld worden weergegeven, door de Cursor in dat ge bied te plaatsen. Daarnaast is er een 'pushpin'-kaart voor puntgebonden data. Hiervoor moeten tabellen worden gei'mporteerd, waarin ook de geografische lengte en breedte van de punten staan. Vah een kolom kan de inhoud per punt in de kaart worden afgebeeld, zoals bij de losse 'pushpins' uit het tekenmenu. Lijngebonden data (voor wegen of wa teren enz.) kunnen niet worden weer gegeven. De kaarttitel en de legenda- tekst bij de data zijn zelf aan te passen. Een noordpijl ontbreekt, maar de kaarten zijn altijd noordgericht. De schaal kan alleen grafisch worden weergegeven, dus als schaalstok en niet als getal. De opmaak kan alleen tezamen met de kaart worden bewaard en niet alleen gekoppeld aan de data. Dat is overi- gens gebruikelijk voor Gis-program- ma's; alleen cad- en tekenprogramma's koppelen de opmaak rechtstreeks aan de data. Ook kan men een kaart als 'template' (sjabloon) bewaren, om daarmee nieuwe kaarten te maken met een zelfde opmaak. Import van kaarten en data Er is geen import van kaarten mogelijk en de aanwezige kaarten hebben een eigen, niet gedocumenteerd formaat. Daarmee lijkt MapPoint20oo meer op een elektronische stratenatlas dan een Gis- of tekenprogramma. Wel kan men naast de meegeleverde data ook andere data importeren, als tabel of lijst in onder meer Excel-, Ac cess-, Outlook- en Ascu-formaat. Ge- Kerstkaart uit de jaren zestig Waarschijnlijk wilde men met deze Cadillac de wereld rond, maar de droom is in rook opgegaan gelet op de verbrande kaart op de voorgrond. Chr.J. Snabilie DE KAART OP STRAAT Evenwicht? In evenwicht Tijdens het jaarlijkse volksfeest van Winterswijk vond dit jaar op 27 en 28 augustus een bloemencorso plaats. Een van de praalwagens laat een wereldbol zien die in evenwicht wordt gehouden door twee draken. De praalwagens worden beplakt met uitsluitend dahlia's. L. Ruitinga 52

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 58