Er is geen echte faciliteit voor het plannen van routes. Volgens Microsoft is MapPoint2000 wel als zodanig bruik- baar: "markeer de punten die je wil be- zoeken en teken vervolgens zelf de route in met de muis". Daarvoor is te- kengereedschap voorhanden en de af- stand van een getekende route kan eenvoudig worden bepaald in mijl of km. Maar om dat nu meteen een rou- teplanner te noemen is wat ver ge- zocht. KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT biedsgebonden data worden aan de kaart gekoppeld via een kolom met de naam van dat gebied. Puntgebonden data worden gekoppeld via een kolom met geografische lengte en breedte van de punten. In beide gevallen kan met een datalink de kaart direct vernieuwd worden, als de waarden in de tabel zijn gewijzigd. Bewaren en exporteren van kaarten en data Een kaart kan, al dan niet met toege- voegde data, op verschillende manie- ren bewaard worden: als MapPoint- project, als Web-pagina, als bestand voor zakcomputers met Windows ce, als bitmap via het clipboard en als af- druk op de printer. Met name de bit map is eenvoudig binnen te halen in andere programma's zoals Word en Po werPoint. Alle kaarten worden auto matisch voorzien van een Microsoft Copyright, meestal kan ook het index- kaartje en de legenda worden afge- beeld, soms ook de schaalbalk, maar nooit de maak- of printdatum! De gebiedsgebonden data kunnen apart als Excel-bestand worden be waard na het trekken van een kader om het gewenste gebied. Van dat ge bied worden dan alle attributen uit het oorspronkelijke bestand naar Excel geexporteerd, dus niet alleen het attri- buut waarop de weergave is gebaseerd. De puntgebonden data uit pushpin- sets en alle toevoegingen via het teken- menu kunnen niet afzonderlijk geex porteerd of bewaard worden, maar al- leen tezamen met de kaart. Zoeken Men kan een locatie op de kaart zoeken aan de hand van het adres, de naam (niet alleen van land, Staat, gebied of plaats, maar ook van water, vliegveld en 'landmark') en de geografische coör- dinaten. Bij typefouten in naam of adres wordt een keuzelijst met er op lij- kende namen of adressen getoond. Zoeken in de data zelf is niet mogelijk. Route plannen I999-XXV-4 Gebruiksgemak In het algemeen is MapPoint2000 een voudig te bedienen en zit het vol han- digheidjes om het navigeren over de kaart te vergemakkelijken en om snel de gewenste informatie te vinden. De in Windows-programma's standaard aanwezige Help-functie is voldoende uitgebreid. En voor uitvoeriger taken zijn er extra hulpjes, zoals de Data Im port Wizard en de Data Mapping Wi zard. Wat ontbreekt is een algemene undo'-functie, hoewel er wel een 'back'-functie is voor een aantal acties, zoals zoeken en zoomen. De installatie vanaf cd-rom verliep probleemloos en de systeemeisen zijn ook niet hoog. Volgens Microsoft is minimaal een Pentium^ Computer nodig met 4-speed cd-rom speler en Windows95, 98 of NT4. Maar in de praktijk draaide het programma al vlot genoeg op een Pentium6o. Toekomstige versies Na de Verenigde Staten komt Map- Poinnooo uit in Groot-Brittannie en daarna in Canada, Mexico en aantal West-Europese regio's, steeds aange- past met kaarten en data van het be treffende gebied. In release 2 komt vol gens Microsoft ook een echte route- planning faciliteit en mogelijk een op- tie om andere kaarten te importeren. Modules met nieuwe functies kunnen in Visual Basic en Visual C++ worden geprogrammeerd en Microsoft ver wacht dat deze ook door derden zullen worden aangeboden. Conclusie MapPoint200o is beslist geen gis- of te- kenprogramma en ook (nog) geen rou- teplanner. Maar het is wel een prima elektronische Straten- en wegenatlas, aangevuld met veel demografische en economische data. Bovendien kunnen makkelijk data uit andere Office-pro- grammas gei'mporteerd en gevisuali- seerd worden. Dat geldt met name voor gebiedsgebonden data en in mindere mate voor puntgebonden data, maar helaas niet voor lijngebonden data. Alle kaarten zijn direct in bijvoorbeeld Word en Powerpoint te gebruiken. Of MapPoint2000 straks in Nederland een succes gaat worden is nu nog niet te voorzien. Veel hangt daarbij af van de prijsstelling en de kwaliteit van kaarten en data, die met een Neder- landstalige versie meegeleverd zullen worden. Maar de huidige Amerikaanse versie is in ieder geval veelbelovend. M.A. Damoiseaux gis online - Information Retrieval, Mapping and the Internet Brandon Plewe Santa Fe: OnWord Press, 1997 Paperback, 400 pp. isbn 1 56690 137 5 Prijs: 48,95 Voor hen die willen weten wat er komt kijken voor het ontwerpen van een Website die gebruik maakt van gis en kaarten, biedt dit tekstboek een veel- heid aan informatie die van pas kan komen bij planning, implementatie en onderhoud van een dergelijke Website. Het is echter geen technische handlei- ding die stap voor stap uitlegt hoe zul- ke Websites te bouwen: die informatie is sterk afhankelijk van de gewenste functionaliteit (wie zijn de beoogde gebruikers?) en de gekozen software- omgeving. De auteur rieht zieh expliciet tot zowel de technici als de leidinggevenden bin nen willekeurige organisaties. Hij steh zieh ten doel behulpzaam te zijn bij de ontwikkeling van DGi-toepassingen (Distributed Geographie Informa tion): dat wil zeggen enerzijds het ge bruik maken van geografische gege- vensbestanden die op verschillende lo- caties op het Internet te vinden zijn, anderzijds het zelf aanbieden van zulke bestanden aan een breed publiek via het Internet. Het eerste hoofdstuk geeft een be- knopte historie en een algemeen over- zicht hoe kaarten en geografische in formatie momenteel worden gedistri- bueerd met Internet-technologie. De lezer vindt er ook een aardige verhan- deling met argumenten waarom het aanbieden van geografische informatie via een Website interessant of nuttig kan zijn voor de eigen organisatie - iets waarvan leidinggevenden niet altijd even overtuigd hoeven te zijn. Is eenmaal besloten een Website op te zetten, dan is het van belang een alge mene Strategie te ontwerpen, die er- voor zorgt dat de hoofdlijnen niet uit het 00g verloren worden, doordat tij- dens het ontwikkelen vaak allerlei minder relevante zijwegen worden be- wandeld. Om welke informatie gaat het? Voor wie is het bestemd? Wat mag het kosten? Deze en andere vragen kunnen weliswaar niet worden beant- woord - iedere situatie is uniek - maar de auteur geeft wel bruikbare tips waaraan voor een juiste beantwoor- ding gedacht zou kunnen worden. Op basis van enkele speeifieke client- 53

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 59