54 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-4 Brandnn Plawp Server' (gebruiker en aanbieder) toe- passingen volgt een meer gedetailleer- de uitleg over het aanbieden van dyna mische kaarten, geografische zoekmo- gelijkheden, volwaardige Gis-functio- naliteit of juist ruwe data die de ge bruiker met zijn eigen gis kan bewer- ken. Hier wordt bijvoorbeeld duidelijk gemaakt welke situaties 'heavy' of 'light' Servers vereisen, en welke situ aties 'thin' of 'thick' clients: in andere woorden, moeten de meeste bewerkin- gen plaatsvinden op de Systemen van de aanbieder of de gebruiker? Vervolgens gaat de auteur in op het aanbod aan commerciele producten van de bekende softwareleveranciers, waarmee enkele specifieke DGi-toepass- ingen relatief snel opgezet kunnen worden. Omdat iedere situatie zijn ei gen aanpak vereist, betekent de keuze voor een bepaalde software-oplossing nog niet dat daarmee alle wensen ver- vuld kunnen worden. Veel hangt nog af van de bereidheid te investeren in de vereiste apparatuur en aanvullende programmeerwerkzaamheden: hier- voor wordt een beknopt overzicht van belangrijke kostenposten gegeven. Twee hoofdstukken zijn volledig ge- wijd aan het ontwerp en de implemen- tatie van een gebruiksvriendelijke Web site. Hoewel de auteur hier zegt richt- lijnen voor het ontwerp van 'web-kaar ten' te geven, rieht hij zieh voorname- lijk op de interface en de functionali- teit die aan de kaarten gekoppeld kan worden. Het feitelijke kartografische ontwerp van web-kaarten komt maar zeer beperkt aan bod; en dat is nu juist iets waaraan nog veel te verbeteren valt, getuige de illustraties van bestaan- de web-kaarten in het boek. Parallel aan het boek maakt de auteur gebruik van een eigen Website waarop hij zegt uitgebreidere voorbeelden te geven, alsmede een actueel overzicht van relevante Websites als aanvulling op het boek - het publiceren van Web sites in een boek is nu eenmaal zeer ge- voelig voor veranderingen die op het Internet snel en veelvuldig plaatsvin den: http:!'Ikayenta.geog. byu. edu/gison- line. Heiaas bleek bij raadpleging van de site voor deze boekbespreking de meeste informatie na begin 1998 (kort na publicatie van het boek) niet meer geactualiseerd te zijn: voor dergelijke materie is het onwaarschijnlijk dat er geen ontwikkelingen van recenter da- tum te melden zijn. Door de toegankelijke schrijfstijl is het boek in ieder geval een aanrader voor hen die relatief onbekend zijn met wat er nodig is voor het gebruik van gis en kaarten op het Internet. Het boek gaat weliswaar een intensief gebruik van specifieke Gis- en Internet-termen niet uit de weg, maar een uitgebreide ter- menlijst met over het algemeen duide- lijke verklaringen en illustraties zorgt ervoor dat een breed publiek bij de les kan blijven. R.M. Hootsmans Algorithmic foundations of Geographie Information Systems Marc van Kreveld, Jürg Nievergelt, Thomas Roos, Peter Widmayer (redactie) Berlijn: Springer Verlag, 1997 Lecture Notes in Computer Science Vol. 1340 Paperback, 290 pp., 23,5 x 15,5 cm isbn 3 540 63818 o Binnen een reeks werken over algeme- ne computerwetenschappen neemt deze uitgave een bijzondere plaats in omdat het de techniek van geome trische rekenmethoden met de toepas- sing van geografische informatiesyste- men (gis) meer op een lijn probeert te brengen. Dat is nodig omdat volgens de redacteuren de rekenkundige aspec- ten van gegevensbewerking in Gis, dat wil zeggen de algoritmen, minder goed zijn ontwikkeld dan het beheer van de gegevens, het database-management. Het boek is opgebouwd uit bijdragen van verschillende auteurs en behandelt onderwerpen als gegevensopslag en -bevraging, visualisatie, integratie van kaartlagen, ruimtelijke interpolatie en generalisatie. De redacteuren geven aan dat het boek met name bedoeld is voor gevorderden op het gebied van Gis en geometrische algoritmen. Desondanks is het boek 00k toegankelijk voor Gis-gebruikers voor wie geometrische algoritmen tot nu toe relatief onverkend terrein vor- men, maar die daar graag meer over zouden willen weten. De meeste hoofdstukken kennen namelijk een laagdrempelige ingang waarna er een stapsgewijze opbouw in moeilijkheids- graad plaatsvindt. Zo biedt het hoofdstuk over TiN-algo- ritmen (triangulated irregulär net- work) een duidelijke inleiding in digi tale terreinmodellen. Het steh ter dis- cussie dat vaak al te gemakkelijk wordt gekozen voor gridmodellen met als ar- gument dat bewerkingen daarop een- voudiger zijn. TiN-algoritmen kunnen echter zeker zo eenvoudig zijn: de keu ze voor efficiency bij de oplossing van een speeifiek probleem zou veel meer de keuze voor het terreinmodel moe ten bepalen. Als voorbeeld dienen op- lossingen voor de analyse van specifie ke reliefkenmerken (hellingprofielen) en drainagepatronen met tin's. Even- tuele conversies tussen grids, tin's en contourlijnen hoeven 00k geen be- zwaar te vormen: voor elk van deze combinaties worden rekenmethoden genoemd, die echter wel enige gevor- derde kennis van bijvoorbeeld interpo- latietechnieken vereisen. Voor kartografen zijn verder de hoofd stukken met rekenoplossingen voor de visualisatie van tin's en generalisatie van belang. Bij de visualisatie van tin's wordt aandacht besteed aan het pro bleem van 'hidden-surface-removal': wanneer er naar een 3D-terreinmodel gekeken wordt, zijn er afhankelijk van het gekozen gezichtspunt steeds andere gedeelten onzichtbaar, die dus 00k niet gevisualiseerd hoeven te worden. Een ander onderwerp is het aanbrengen van meer of minder detail in een Tin ten behoeve van visualisatie: ver van het gezichtspunt af hoeft minder detail zichtbaar te zijn en kan dus met een lagere resolutie gewerkt worden dan dichtbij het gezichtspunt. Dit kan bij (dynamische) visualisatie van com- plexe terreinmodellen een grote hoe- veelheid rekentijd schelen. Het hoofdstuk over generalisatie (ge- schreven door Robert Weibel, Univer- siteit van Zürich) biedt een uitgebreid overzicht van prineipes, algoritmen en datastrueturen voor generalisatie-toe- passingen. Interessant is 00k dat de nadelen van bestaande basisalgoritmen benoemd worden: zo wordt er vaak weinig of geen rekening gehouden met de ruimtelijke samenhang, is struc-

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 60