KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I999-XXV-4 tuur- en vormherkenning van objecten vaak erg beperkt, en ontbreken gede- gen algoritmen voor verplaatsing en aggregatie. Voor een aantal van deze tekortkomingen worden de bestaande methoden besproken en noodzakelijke verbeteringen aangegeven. Verder pleit Weibel ervoor dat er meer aandacht moet komen voor de vergaring en im- plementatie van bestaande generalisa- tiekennis in algoritmen, voor metho den om de kwaliteit van verschallende generalisatieresultaten te toetsen en voor de optimalisatie van de mens- computer interactie bij generalisatie: soms is interactie met de Gis-gebruiker onvermijdelijk of zelfs wenselijk, om- dat niet elke generalisatietoepassing zieh even objectief laat automatiseren. Het boek bestaat zeker niet alleen uit wiskundige formules, die wellicht sommigen in een vroeg Stadium mö gen afschrikken: het probeert juist door middel van omschrijving en voorbeelden de funetie van bepaalde algoritmen duidelijk te maken en ver- wijst voor wiskundige details veelvul- dig naar aanvullende literatuur. Deze opzet mag geslaagd genoemd worden en draagt zeker bij aan de overtuiging dat het terrein van rekenkundige algo ritmen voor GiS-gebruikers toeganke- lijker te maken is. R.M. Hootsmans Kwaliteit van geo-informatie L. Heres (redactie) Delft: Nederlandse Commissie voor Geodesie (ncg) - knaw, juli 1998 66 pp., A4-formaat ISBN 90 6132 263 4 Deze NCG-publicatie betreft een bun- deling van voordrachten die gepresen- teerd zijn tijdens de gelijknamige stu- diedag op 14 november 1997. De dag was georganiseerd door de subcom- missie Geo-Informatie Modellen van de ncg met het doel een momentop- name van de stand van zaken te geven. Daarbij waren de centrale vragen, ge- steld in de inleiding door L. Heres: Wat zijn de internationale ontwikke- lingen op het terrein van de theorie- vorming? Informatie over kwaliteit, hoe breng je die in beeld? Hoe gaan de belangrijkste Neder landse leveranciers van geo-informa- tie momenteel met kwaliteit om? De eerste vraag wordt besproken in het artikel van H. Aalders, waarin met name de internationale standaardisatie van geo-kwaliteit centraal Staat zoals in cen- en iso-verband. De vele beschik- bare kwaliteitsparameters die een data- set kunnen beschrijven dienen op een eenduidige manier omschreven te wor den, om de kwaliteit van geografische gegevens voorafgaand aan gebruik ver- antwoord te kunnen beoordelen. De veelheid en diversiteit aan kwaliteits parameters kunnen leiden tot een complexe bestandsstruetuur en een flinke toename in bestandsgrootte. Hij concludeert dat (meer) onderzoek no- dig is naar een minimale set kwaliteits parameters, die gebruikers voldoende houvast biedt bij die kwaliteitsevalu- atie. Hoe je geo-kwaliteitsinformatie nu vi- sualiseert wordt behandeld door F. Or- meling, die daarvoor onderzoeksresul- taten hanteert. Allereerst moeten we weten waarom het belangrijk is ver- schillen in kwaliteit te visualiseren: op basis van de waargenomen waarden willen we beslissingen kunnen nemen, maar we willen er zeker van zijn dat die gegevens betrouwbaar zijn. Veel aandacht gaat daarbij uit naar het vast- stellen van attribuutnauwkeurigheid. Naast meer traditionele technieken voor kwaliteitsvisualisatie, komen 00k nieuwe ontwikkelingen aan bod: het gebruik van bepaalde presentatietech- nieken waarmee onzekerheid geasso- cieerd wordt. Een keuze voor de meest geschikte weergavemethode is nog niet te maken, maar zal sterk afhangen van de beoogde gebruikstaak. De resterende artikelen gaan in op de praktijk bij een aantal Nederlandse leveranciers van geo-informatie: cbs, DLO-Staringcentrum, Kadaster Gro ningen, Topografische Dienst, en Ad- viesdienst Verkeer en Vervoer van Rijkswaterstaat. Duidelijk is dat elk van deze organisaties goed doordron- gen is van het belang van documenta- tie van kwaliteitsinformatie zowel voor zichzelf als voor gebruikers. Omdat de aard van de gegevens en de toepas- singsgebieden bij deze organisaties ver- schillen, lopen de oplossingen als van- zelfsprekend uiteen. Standaardisatie in de documentatie van kwaliteitsinfor matie is in ieder geval een vereiste om het gebruik van dezelfde gegevens door verschallende organisaties moge- lijk te maken, en het dupliceren van gegevensinwinning en kwaliteitsevalu- atie zoveel mogelijk te minimaliseren. Hoewel de studiedag inmiddels twee jaar geleden heeft plaatsgevonden, biedt de bundeling papers goed mate- riaal om inzicht te krijgen in de huidi- ge praktijk van kwaliteitsbeheersing. Tenslotte is met de steeds sterkere bei'nvloeding van de techniek door de opkomst van allerlei Internet-toepas- singen de roep om standaardisatie van met name kwaliteit van geo-informatie alleen maar luider geworden. R.M. Hootsmans - advertentie - Kartograaf, 41 jaar, Duitser, woonach- tig in Krefeld, gewend aan teamwork en bereid zieh in te zetten, met in- teresse in nieuwe ontwikkelingen, zoekt interessant werk op het gebied van kaartproduetie in de grensregio. Ik bied: jarenlange beroepservaring in de conventionele en digitale kartografie goede kennis van drukvoorbereiding en film-belichting (image-setting) beheersing van de bedrijfssystemen Macintosh/Mac os en Windows/nt95 ontwerp en produetie van platte- gronden, thematische kaarten en grafieken met FreeHand, PhotoShop, Quark XPress, en Illustrator talen: Engels, Nederlands (basiscursus III Semester, op het ogenblik bijscho- ling) Reacties kunt u sturen aan de redactie KT (Wilgeroos 4, 9285 LM Buiten- post) onder vermelding van de naam 'Krefeld'. 55

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 61