BAARLE-NASSAU BAARLE-HERTOG NEDERLANDS- BELGISCH TWEELINGDORP RESTANT VAN MIDDELEEUWSE GEBIEDSVORMING Op zo'n 100 km van Amsterdam, Brüssel en Düsseldorf ligt het dorp BAARLE, in het hart van de Benelux en de Kempen, op de grens van Belgie en Nederland en de provincies Noord-Brabant en Antwerpen, middenin de driehoek Tilburg, Turnhout en Breda. Het is het merkwaardigste dorp ter wereld: 30 stukjes Belgie en Nederland die, in elkaar verweven het dorp Baarle vormen. Op de kaart heet het Baarle-Nassau en Baarle-Hertog. Internationaal samenleven in harmonie Als u de plattegrond van Baarle bekijkt, lijkt het dorp een moeilijke of warrige internationale legpuzzel. Nederland en Belgie, zö nauw verweven, zouden iedere dag bestuurlijke en individuele conflicten moeten opleveren. In werkelijkheid is dat niet het geval. De twee nationaliteiten lopen, werken en leven er in harmonie samen en door elkaar. Alle Baarlenaren hebben wel familie, vrienden of buren van de andere nationaliteit. Het samenleven met elkaar heeft de bevolking een weten, kennen en accepteren van elkaar met de paplepel ingegoten. Verschil tussen Beigen en Nederlanders bestaat wel buiten de Baarles, maar niet bij de mensen die hier geboren en getogen zijn. Deze proeftuin van Europa wordt graag bezocht en vaak benijd als voorbeeld van een internationale samenleving in harmonie, rust en vrede ten opzichte van elkaar. Een puzzel van 30 stukken Het dorp BAARLE bestaat uit twee gemeenten: de Nederlandse gemeente Baarle-Nassau en de Belgische gemeente Baarle- Hertog. Het meest bijzonder is BAARLE-HERTOG: dit bestaat uit 22 stukjes Belgie in Nederland enclaves) en het kerkdorp Zondereigen. Het centrum van deze Belgische gemeente ligt ongeveer 6 km ten noorden van de officiele grenslijn tussen Belgie en Nederland. Ze telt ruim 2100 inwoners en heeft een oppervlakte van 748 ha. BAARLE-NASSAU bestaat uit 7 exclaves grondstukken in Belgische enclaves), 1 enclave in Zondereigen, het kerkdorp Ulicoten en het gehucht Castelre. Deze gemeente telt ruim 6000 inwoners en strekt zieh uit over 7638 ha. Dubbel op In Baarle vindt u een wir-war van officiele instellingen. De Beigen zijn aangewezen op de Belgische en de Nederlanders maken gebruik van de Nederlandse voorzieningen. De bewoners van Baarle-Hertog vallen immers onder de Belgische wetgeving en die van Baarle-Nassau onder de Nederlandse. Zo heeft elke gemeente een eigen burgemeester en gemeentebestuur, gemeentehuis, brandweer, postkantoor, Scholen en electriciteits- voorziening. Bij verkeersovertredingen en ongevallen werken de Nederlandse politie en Belgische Rijkswacht nauw samen, maar de afwikkeling vindt plaats in het land waar een of ander heeft plaatsgevonden. Omdat de grenzen kris-kras door huizen en Straten lopen, is het mogelijk dat een Belgische Rijkswachter een bon uitdeelt voor een huis met een Nederlands nummerbord. In zo'n geval loopt de grens dan ergens tussen het huis en de straat in. Bij controles kunt u hier de Nederlandse of de Belgische douane treffen, afhankelijk van het onderwerp van de speurzin. Het is onmogelijk om vanuit het centrum via de normale hoofdwegen naar een van de drie Steden (Tilburg, Turnhout of Breda) te gaan zonder een rijksgrens te passeren. In de beide Baarles betaalt u overal met Nederlandse guldens of Belgische franken zonder koersverhoging. Kerkelijk Ook in Kerkelijk opzicht is er sprake van een twee-eenheid. Van oorsprong is de bevolking overwegend Rooms-Katholiek, maar elke gemeente vormt ook een eigen kerkelijke parochie. De Belgische valt onder het bisdom Mechelen en de Nederlandse onder het bisdom Breda. Zo zijn ook de beide kerken in Baarle katholiek: de ene Belgisch en de andere Nederlands. Daar komt nog bij dat het Nederlandse kerkdorp Ulicoten van oudsher een kapel over de grens in Belgie heeft en de inwoners van het Nederlandse Castelre onder de parochie van Minderhout (gemeente Hoogstraten) vallen. Hervormden uit beiden gemeenten zijn aangewezen op de Hervormde gemeenschap in het Nederlandse buurdorp Chaam. Nederlands of Vlaams Het aangewezen zijn op eigen nationale voorzieningen maakt van de bevolking geen twee duidelijk herkenbare groepen. Alleen het onderwijs drukt een Stempel op de mensen: bij de een is het Vlaams herkenbaar en de ander gebruikt meer Nederlandse woorden en termen. Er zijn Nederlandse en Belgische verenigingen, maar iedereen kiest vrij voor de vereniging die hem of haar het meest aanspreekt. Voor zijn aankopen is de Baarlenaar vooral prijs- en kwaliteitsbewust. De ene keer zal er in een Nederlandse Winkel en de andere keer in een Belgische gekocht worden. Dit wisselt ook weer even snel als de prijs schommelt. Zolang de econo- mische en fiscale stelsels van Belgie en Nederland verschillen, is het voor u in Baarle aantrekkelijk winkelen. Bovendien zijn de Winkels ook zondags geopend. Profiteren van nationale afwijkingen die financieel voordeel kunnen opleveren, zit de Baarlenaren in het bloed. Gezond verstand en chauvinisme gaan hier altijd op een voordelige manier samen. Bijzondere regelingen Voor elke enclave is natuurlijk niet apart een nationale voorziening te treffen. Zo hebben beide gemeenten water en gas uit Nederland, maar kabel-TV vanuit Belgie. Dergelijke voorzieningen leveren meestal wel voordeel of bijzondere Privileges op die voor de gemeenten afzonderlijk niet zouden gelden. Zo is er een gemeenschappelijke openbare bibliotheek waarln boeken, tijdschriften, kranten ed. van beide landen te vinden zijn. Ook de VW is in beide landen aangesloten, zodat er informatie over beide kanten van de grens beschikbaar is die in andere VW-kantoren niet verkregen kan worden. Elke inwoner en bezoeker kan daar dan weer van profiteren. De enige dorpsharmonie St.Remi, met drumband- en majoretten- corpsen, komt zowel in Nederland als in Belgie uit in klasse- concoursen. Van dergelijke mogelijkheden wordt geen muziek- gezelschap slechter. Er moeten alleen wel dubbele inspanningen voor worden geleverd, maar ook daaraan is men in Baarle gewend. TWEELANDENPUZZEL BAARLE Nassau Hertog Europese proeftuin Door dergelijke ervarin- gen over en weer mag Baarle zeker een toonbeeld van eenheid worden genoemd waarin ieders eigenheid wordt gerespecteerd. Zoals Baarle is, moet heel Europa worden. Baarle is al eeuwen voorgegaan! Op bezoek In Baarle heeft alles een internationaal tintje. Daarin schuilt de echte aantrekkingskracht. U kunt hier altijd wel iets van uw gading vinden, zowel materieel als geestelijk. Er valt in Baarle heel wat te leren over internationale samenwerking en nationale verschillen. Op veel terreinen is Baarle dan ook een dankbaar studieobject. In Baarle ben je nooit zo maar in 'n dorp. Iedereen wil er wat meer over weten, wat meer van zien en vooral de internationale sfeer ontdekken en proeven. De plaatselijke VVV-gidsen zijn u hierbij graag behulpzaam. Na een rondleiding door een van hen gaat u met meer inzicht terug huiswaarts. Als u ruim op tijd een gids aanvraagt, kunt u bovendien bepaalde interesses kenbaar maken, zodat uw rond leiding daarop afgestemd kan worden. In Baarle wordt maatwerk geleverd: dit dorp uniek en geen confectie.

Kartografisch Tijdschrift | 1999 | | pagina 69