Generalisatie van gebiedsgrenzen op rasterbasis Speciale aandacht voor kustlijnen KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-I A. Brown M.A. kartografische generalisatie, rasterbestanden, methoden TREFWOORDEN cartographic generalisation, raster files, methods KEYWORDS generalisation cartographique, base de donnees, methodes MOTS-CLES Gis-pakketten op vectorbasis bescbikken nauwelijks over in- gebouwde procedures voor de generalisatie van gebiedsgren- zen. Raster-Gissen hebben echter een breed scala van stan- daardprocedures op het gebied van digitale beeldverwerking. Een aantal daarvan kan, afzonderlijk of in combinatie, ge- bruikt worden voor de generalisatie van gebiedsgrenzen. In dit artikel wordt een nieuwe rastermethode voorgesteld, de moving aggregator'. Bij een ingewikkelde kustlijn zal de ge neralisatie daarmee niet perfect zijn, maar met enig bijwer- ken kan het resultaat verbeterd worden. Inleiding Veelal bestaan de gegevens in een Gis-bestand uit gebiedsgren zen. Als een grafisch overzicht nodig is, moeten deze grenzen meestal gegeneraliseerd worden volgens de bekende kartografi sche generalisatieprincipes. Aan de andere kant kan worden gedacht aan een digitaal landschapsmodel. Ook zo'n model kan gegeneraliseerd worden om het bestand kleiner te maken, en daardoor geschikter voor het beantwoorden van bredere, niet gedetailleerde vragen. Weibel en Dutton [1999] bieden een overzicht van wetenschappelijk onderzoek naar deze beide aspecten van generalisatie. Het hier beschreven onderzoek is hoofdzakelijk kartografisch van aard. Er is bewust gekozen voor een beperkt onderwerp: kustlijnen. Als research-object werd de kustlijn van het zuiden van Chili gekozen, vanuit een generalisatiestandpunt zeker geen gemakkelijke opgave. Er bestaan drie benaderingen voor het generaliseren van kust lijnen: beschouw ze simpelweg als lijnen (vectoren), betrek de topologie (polygonen) erbij, of gebruik een rastermethode. Aangezien de laatste benadering in de regel grote bestanden en veel computerbewerkingen met zieh meebrengt, werden tot nu toe meestal vectorprocedures gebruikt voor de generalisatie van kustlijnen. Rastergegevens worden echter gebruikt in pakket ten voor de beeldverwerking van satellietgegevens en in een aantal Gis-pakketten. De toenemende capaciteit van pc's maakt dat ook op kleinere Systemen mogelijk. De typische gebruiker van dit soort pakketten is misschien niet kartografisch ge- schoold. Als hij een overzicht wil hebben van een groot gebied, zal hij waarschijnlijk proberen om het beeld leesbaarder te ma- Allan Brown M.A. is universitair docent bij de Afdeling Geoinformatica, Kartografie en Visualisatie van het ITC, Postbus 6, 7500 AA Enschede [e] brown@itc.nl. ken (te vereenvoudigen) door gereed- schap te gebruiken dat binnen het pak- ket voorhanden is. Dit onderzoek is een poging om aan te tonen dat het gebruik van vrij eenvoudige rasterbewerkingen, mits met zorg gekozen en in de juiste volgorde toegepast, tot een alleszins aan- vaardbaar eindresultaat kan leiden, in ie- der geval voor een kustlijn. Een nieuwe bewerkingsmethode of 'operator' wordt voorgesteld: de 'moving aggregator'. Generalisatie van lijnen en polygonen Een algoritme dat al meer dan twintig jaar wordt gebruikt voor het generalise ren van lijnen is het Ramer-Douglas- Peucker (RDP-)algoritme [Dutton, 1999]. Dit algoritme is echter eigenlijk bedoeld voor het reduceren van het aantal pun- ten in een gedigitaliseerde lijn. Bij grote schaalreducties geeft het een siechte ge neralisatie. Andere kartografen hebben dit probleem onderzocht, en nieuwe al- goritmen voorgesteld [Wang Müller, 1993; Weibel Dutton, 1999]. De introduetie van 'bendsimplify een optie die naast 'pointremove' (in feite Rdp) deel uitmaakt van het Arc/Info- commando 'generalize', is een interes sante ontwikkeling omdat veel Gis-ge- bruikers met Arc/Info werken. Het nieu we algoritme is gebaseerd op het werk van Wang en Müller. Beide opdes zijn toegepast op een digitaal bestand van de kust van Chili. Figuur ia laat een deel van het esri- Country 98-bestand zien, schaal 1:10.000.000 (utm, zone 18). Figuur ib 12

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 14