2000-XXVI-I Het combineren van bewerkings- methoden Naarmate de aggregatiefactor toeneemt, wordt de kwaliteit van het gegenerali- seerde beeld minder (figuur 3). Aggrega- tie heeft echter twee voordelen: het be stand wordt kleiner, en zeer kleine groe- pen van cellen verdwijnen (in het Chi leense voorbeeld: kleine eilanden of me- ren). Een beperkte mate van aggregatie is daarom vaak nuttig. Aggregatie kan 00k gecombineerd wor den met het gebruik van een meerder- heidsfilter, en zonodig kan deze combi- natie herhaald worden (figuur 10a). Vec- toriseren van het resultaat geeft een ge- generaliseerde kustlijn (figuur 10b). De- zelfde combinatie van procedures (aggre gatie, meerderheidsfilter, vectoriseren) werd 00k toegepast op het resultaat van de 'buffering' (figuur 11) en op de 'mo- ving aggregator' (figuur 12). De drie re- sultaten zijn visueel aanvaardbaar, maar niet perfect, want in dit specifieke geval worden nauwe zeearmen soms afgeslo- ten. Met enig bijwerken met de hand kunnen zij echter weer opengemaakt worden (figuur 13). Conclusie Afgezien van de 'moving aggregator' procedure zijn alle bewerkingsmethoden die in dit onderzoek gebruikt werden standaard aanwezig in raster-Gissen. Het programmeren van het 'moving aggrega tor' algoritme is vrij eenvoudig. Het on derzoek laat zien dat een aanvaardbare Figuur 8 - a. 3 x 3 'moving aggregator', som van het aantal malen dat een celfungeert ah com- ponent van een landcel in 29 verschillende aggregatiesop meerderheidsbasis; b. alle waarden >13 worden 'land'; c. het resultaat voor het complete bestand. cijfers van 1 tot en met 24 in het bestand worden geclassifi- ceerd als 'ongedefinieerd' in een kopie van het land- en water- bestand. Hierdoor wordt een brede, ongedefinieerde zone längs de kust gecreeerd (figuur 9a). Deze methode is te verge- lijken met 'buffering'. Ook hier krijgt elke ongedefinieerde cel de klasse van de dichtstbijzijnde geclassificeerde cel (land of water). Het resultaat is een generalisatie (zie figuur 9b). Door andere drempelwaarden uit het optelbestand te kiezen, bij- voorbeeld cellen met waarden tussen 7 en 18, kan de bufferzo- ne smaller gemaakt worden. De mate van generalisatie vermin dert daardoor. Figuur 9 - a. De 'moving aggregator' buffer; b. herclassificatie van cellen binnen de buffer. Figuur 7 - a. Een deel van het originele bestand 1:1.000.000; b. 3 x 3 aggregatie met de som van de oorspronkelijke landcellen; c. 3 x 9 meerderheidsaggregatied. ah c., maar met een aggregatie die een oorspronkelijke cel naar rechts begint. KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 16

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 18